Business World Global

Türk Eğitim Vakfı Uğuz Tarık Demirağ Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi’nin Resmi Açılış Töreni Gerçekleşti!

Türk Eğitim Vakfı Uğuz Tarık Demirağ Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi’nin Resmi Açılış Töreni Gerçekleşti!
42.754
10 Kasım 2019 - 15:38

Türkiye Cumhuriyeti demiryolları inşaatına ilk ve sayısız katkılar sunan Demirağ ailesi fertlerinden Naci Demirağ’ın oğlu merhum iş adamı Uğuz Tarık Demirağ’ın bağışı ve vasiyetiyle yapılan TEV Uğuz Tarık Demirağ Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi’nin resmi açılış töreni gerçekleşti. 8 Kasım 2019’da düzenlenen törene Ümraniye Kaymakamı Suat Dervişoğlu, Ümraniye Belediye Başkanı İsmet Yıldırım, İl Mili Eğitim Müdürü Levent Yazıcı, Ümraniye İlçe Milli Eğitim Müdürü Süleyman Gökçimen, TEV Mütevelli Heyeti Başkanı Ömer M. Koç, TEV Yönetim Kurulu Üyeleri, Uğuz Tarık Demirağ’ın kız kardeşi Suna Eralp, TEV bağışçıları, okul yönetimi, öğretmenler ve öğrenciler katıldı.

Törende bir konuşma yapan Ömer M. Koç, “Geçmişi şekillendiren Demirağ ailesi, gelecekte de ülkemizin teknolojisine iz bırakacak bir eğitim kurumu yaptırdı. Raylı sistemler üzerine eğitim veren bir okul açmanın ve Türk Eğitim Vakfı olarak payımıza düşen bu yüce sorumluluğu yerine getirmenin gururunu yaşıyoruz. Okulumuzda, devlet ve toplum hayatının güzide yerlerinde görev alacak, ülkemizin gelişimine katkı sağlayacak birçok evladımızın yetişmesini temenni ediyorum” dedi.

52 yıldır başarılı öğrencilere sağladığı burs desteğinin yanı sıra, bağışçılarının katkılarıyla eğitim kurumları, öğrenci yurtları hizmete açan Türk Eğitim Vakfı, son olarak TEV Uğuz Tarık Demirağ Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi’ni eğitime kazandırdı. Merhum iş adamı Uğuz Tarık Demirağ’ın bağışı ve vasiyetiyle Ümraniye’de yapılan ve 2019 – 2020 eğitim öğretim yılı itibarıyla kapılarını açan okulun resmi açılış töreni gerçekleşti.

8 Kasım 2019 Cuma günü düzenlenen törene Ümraniye Kaymakamı Suat Dervişoğlu, Ümraniye Belediye Başkanı İsmet Yıldırım, İl Mili Eğitim Müdürü Levent Yazıcı, Ümraniye İlçe Milli Eğitim Müdürü Süleyman Gökçimen, TEV Mütevelli Heyeti Başkanı Ömer M. Koç, TEV Yönetim Kurulu Üyeleri, Uğuz Tarık Demirağ’ın kız kardeşi Suna Eralp, TEV bağışçıları, okul yönetimi, öğretmenler ve öğrenciler katıldı.

Ömer M. Koç: Geçmişimizi şekillendiren Demirağ ailesi geleceğe iz bırakacak bir okul yaptırdı

Törende bir konuşma gerçekleştiren TEV Mütevelli Heyeti Başkanı Ömer M. Koç, TEV olarak hassasiyet gösterdikleri en önemli konulardan birinin, ülkesine karşı sorumluluk duyan hayırseverlerin arzularını, ideallerini TEV çatısı altında gerçekleştirmesi ve ölümsüzleştirmesi olduğunu söyledi. Koç, “Hepimizin coşkuyla söylediği Onuncu Yıl Marşı’nda geçen ‘Demir ağlarla ördük anayurdu dört baştan’ sözleri, o dönemin demiryolu seferberliğini ifade etmektedir. Okulumuza ismi verilen Uğuz Tarık Demirağ, bu seferberlikte Türkiye Cumhuriyeti demiryolları inşaatına ilk ve sayısız katkısı olan, Türkiye’nin sanayi kalkınmasında büyük hizmetler vermiş Naci Demirağ’ın oğludur. Demiryolu inşasının yanı sıra genç Cumhuriyetin inşası ve dimdik ayakta durması için her zaman büyük bir yüce gönüllülükle vefa duygusuyla çalışan Naci Demirağ’a, bizzat Mustafa Kemal Atatürk tarafından bu soyadı verilmiştir. Yüreği ülke ve Atatürk sevgisi ile dolu bu ailenin ikinci kuşak temsilcilerinden merhum Uğuz Tarık Demirağ da, eğitime gönül vermiş bir isimdi. Geçmişi şekillendiren bu istisna ve güzel aile, gelecekte de ülkemizin teknolojisine iz bırakacak bir eğitim kurumu yaptırdı. Şimdi Uğuz Tarık Demirağ’ın bağışı ve vasiyetiyle böyle bir okul açmanın ve TEV olarak payımıza düşen bu yüce sorumluluğu yerine getirmenin gururunu yaşıyoruz. Okulumuzun ülkemize hayırlı olmasını diliyor, devlet ve toplum hayatının güzide yerlerinde görev alacak, ülkemizin gelişimine katkı sağlayacak birçok evladımızın burada yetişmesini temenni ediyorum” dedi.

Suna Eralp: Benim için çok anlamlı ve mutlu bir gün

TEV Uğuz Tarık Demirağ Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi’nin resmi açılış törenine katılan isimler arasında Uğuz Tarık Demirağ’ın kız kardeşi Suna Eralp de yer aldı. Kendisi için çok anlamlı ve mutlu bir gün olduğunu dile getiren Eralp, okulun açılmasında emeği geçenlere teşekkür ederken öğrencilere de başarı diledi.

M. Ragıp Sekmen: Bu okulda geleceğe attığımız umut oklarını yeşerteceğiz

Bireyin, şehrin, ülkenin en büyük kazanımının eğitim olduğuna dikkat çeken TEV Uğuz Tarık Demirağ Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi Müdürü M. Ragıp Sekmen ise “Bu okul, kardeşi olan 76 bin okulla birlikte, geleceğe attığımız umut oklarına yeşertecektir. Okulumuzda Atatürk’ü bilen, toplumun binlerce yıldır oluşturduğu değerleri özümseyen iyi insanlar yetiştireceğiz. Bize bu imkânı sağlayan, böylesine önemli bir eğitim yuvasının Milli Eğitime kazandırılmasına destek olan herkese teşekkür ediyor, Uğuz Tarık Demirağ’ı bir kez daha saygıyla anıyorum” açıklamasında bulundu.

242 dokuzuncu sınıf öğrencisi eğitim görüyor

TEV Uğuz Tarık Demirağ Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi’nde, “Raylı Sistemler Teknolojisi” ve “Elektrik Elektronik Teknolojileri” olmak üzere iki alanda eğitim veriliyor. Bu yıl yalnızca dokuzuncu sınıf öğrencilerine eğitim verilen okulun 242 öğrencisi bulunuyor, okulun toplam öğrenci kapasitesi ise 1.100.

9 bin metrekarelik eğitim binası ve 1.500 metrekarelik spor salonu olmak üzere, iki blokta toplam 10 bin 500 metrekarelik bir alana sahip okulda; 32 derslik, bir adet çok amaçlı salon, bir kütüphane, birer adet temel mekanik, elektrik ve bilgisayar atölyesi, bir demiryolu elektrik-elektronik ölçme laboratuvarı, bir teknik çizim atölyesi, birer adet resim ve müzik dersliği ile birer adet kimya ve biyoloji laboratuvarı bulunuyor.

Türk Eğitim Vakfı Hakkında:

Türk Eğitim Vakfı (TEV), 4 Mayıs 1967 tarihinde merhum Vehbi Koç’un önderliğinde eğitime gönül vermiş 205 Türk aydını tarafından kuruldu. Başarılı ve maddi olanakları sınırlı olan öğrencilere burs desteği vererek Türkiye’ye ve insanlığa katkı sağlayacak öncü gençleri ve onların yetişecekleri eğitim sistemini destekleyen TEV, kuruluşundan günümüze yaklaşık 250 bin yurt içi ve iki bin yurt dışı bursu sağladı. Eğitime katkılarını 30 adet eğitim tesisi yaptırarak destekleyen Türk Eğitim Vakfı ayrıca Türkiye’de üstün başarılı ve yüksek potansiyelli öğrencilere ihtiyaç duydukları eğitimi lise düzeyinde sağlamak amacıyla kurulan İnanç Lisesi’ni 2001 yılında devraldı ve okul Türk Eğitim Vakfı İnanç Türkeş Özel Lisesi (TEVİTÖL) adıyla eğitim faaliyetlerini sürdürmektedir. İzmir’de, Trabzon’da ve Ankara’da kız öğrenci yurdu açarak Türk Eğitim Vakfı Öğrenci Yurtları İktisadi İşletmesi bünyesinde faaliyet alanını genişletti.

POPÜLER FOTO GALERİLER
POPÜLER VIDEO GALERİLER
sanalbasin.com üyesidir

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları businessworldglobal.com'a aittir, haberleri kopyalamayınız.