Business World Global

TKYB’den yenilenebilir enerjiye 1 milyar dolar kredi

TKYB’den yenilenebilir enerjiye 1 milyar dolar kredi
17 Mayıs 2024 - 1:37

Türkiye Kalkınma ve Yatırım Bankası (TKYB) ve Dünya Bankası (IBRD) arasında, Türkiyedeki dağıtık güneş enerjisi projelerini desteklemek amacıyla 300 milyon Avro ve Clean Technology Fund (CTF) ile batarya enerji depolama sistemlerinin finansmanı amacıyla 15 milyon ABD doları tutarında kredi anlaşmaları imzaladı. 

 T.C. Hazine ve Maliye Bakanlığı geri ödeme garantisi altında TKYB’nin Dünya Bankası ve CTF ile imzaladığı kredi anlaşmalarıyla Türkiye’deki işletmelerin öz tüketimine yönelik dağıtık güneş enerjisi ve batarya enerji depolama sistemleri yatırımlarına uzun vadeli finansman sağlanması hedefleniyor. İmzalanan anlaşmalar çerçevesinde uygun projelerin finansmanı hem doğrudan TKYB tarafından, hem de TKYB tarafından seçilecek diğer finansal aracı kuruluşlar vasıtasıyla gerçekleştirilecek.  Projede ayrıca, Dünya Bankası’nın Energy Sector Management Assistance Program (ESMAP) ile imzalanan 1,5 milyon ABD doları tutarındaki hibe anlaşması ile finansal aracı kuruluşların kapasitelerinin güçlendirilmesi hedefleniyor. Program ile Türkiye’nin Ulusal Enerji Planı doğrultusunda 2035 yılı için hedeflenen güneş enerjisi kurulu gücünün 52,9 GW seviyesine ulaşmasına doğrudan katkı sağlanması amaçlanıyor.

Dünya Bankası ile imzalanan anlaşma, Dünya Bankası’nın Avrupa ve Orta Asya Yenilenebilir Enerji Ölçeklendirme (ECARES) girişimi kapsamında imzalanan ilk operasyon olma özelliğini taşıyor.

Hayata geçirilen bu projeyle birlikte Türkiye adına önemli bir iş birliğine imza atmaktan duyduğu memnuniyeti dile getiren Türkiye Kalkınma ve Yatırım Bankası Genel Müdürü İbrahim Öztop, “İmzaladığımız bu kredi ve hibe anlaşmaları, Türkiye’nin yenilenebilir enerji kapasite artırım planlarını gerçekleştirme yolunda önemli bir adımı temsil ediyor. Hem dağıtık güneş enerjisi projelerine hem de batarya enerji depolama sistemlerine sağlanacak uzun vadeli bu finansman, Türkiye’nin ulusal enerji planındaki hedeflerine ulaşmasını hızlandıracaktır. Uluslararası iş birlikleri sayesinde, sürdürülebilir gelecek için verdiğimiz taahhütleri yerine getirmeye devam ediyoruz” dedi.

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları businessworldglobal.com'a aittir, haberleri kopyalamayınız.

[reklam]