Business World Global

The Sandbox, Turkishverse ile Türk pazarına adım attı

The Sandbox, Turkishverse ile Türk pazarına adım attı
24 Ocak 2023 - 14:40

Dünyanın ilk ve en büyük metaverse markalarından The Sandbox, geçtiğimiz Haziran ayında Türkiye piyasasına girdi. Muhteşem Yüzyıl ve Kral Şakir ile ilk işbirliklerini açıkladığı Turkishverse’i duyurdu. ‘Bilim Seferberliği’ kampanyasıyla Anadolu’da okullarda bilim ve game maker ile oyun geliştirme eğitimleri ve deneyimleri düzenlemeye başladı. 

Ocak ayında Tokat ve Sivas’ta gerçekleşen  bu eğitimler büyük ilgi gördü.  The Sandbox’ın COO’su Sebastien Borget ile Turkishverse’i, Türkiye’deki yatırım ve büyüme hedeflerini, metaverse ve web3 teknolojilerinin gelişimini konuştuk.

The Sandbox’ın kuruluş hikayesini anlatır mısınız? Hangi fikirden yola çıkarak kurmaya nasıl karar verdiniz?

The Sandbox, 10 yılı aşkın bir süre önce iOS ve Android’de bir mobil oyun olarak ortaya çıkan ve kullanıcıların yalnızca parmaklarını kullanarak küçük 2D piksel sanat dünyaları oluşturmasına olanak tanıyan bir platform olarak kuruldu. 40 milyon indirme ve oluşturulan 70 milyon hesapla başarılı oldu. Ancak platformun başarısına katkıda bulunan yaratıcılar, elde edilen gelirden pay alamadılar. 2017’de blockchain gibi yeni teknolojileri keşfetmeye başladık ve daha sonra NFT’leri keşfettik. Herkesin kendi eserlerini oluşturmasına ve bunlardan para kazanmasına olanak sağlamak için NFT’leri kullanıcı tarafından oluşturulan içerikle birleştirmeye karar verdik. The Sandbox artık sadece bir oyun değil. Piyasaya sürdüğümüz yeni bu yeni sürüm ile 3D düzenleme araçları, projelerini geliştirmek ve barındırmak için arsalı bir harita, avatarlar, bir pazar yeri, 3D geliştirmek için kodsuz bir oyun yapımcısı ve kullanıcıların avatarlarıyla erişebilmeleri için bir oyun istemcisinden oluşan bir platform. The Sandbox, platformda bulunan 400’den fazla marka ile daha fazla görünürlük kazandı.

Büyüme ve gelişme vizyonunuz nedir? Hangi alanlarda gelişme planlanıyor?

The Sandbox’a daha fazla marka, daha fazla içerik üretici ve daha fazla oyuncu eklemek istiyoruz. Bu hedeflere planladığımız biçimde ilerliyoruz. Eğlence, müzik, Web3, finans kurumları ve daha fazlası dahil olmak üzere farklı sektörlerde birçok markayla şimdiden anlaşma imzaladık. İş ortağı programımız, platformumuzda sürükleyici deneyimler oluşturmak için dünya çapında 300’den fazla yaratıcı ve ajans içermektedir. Ayrıca Game Maker Fonu aracılığıyla 100’den fazla stüdyonun projelerine 12 milyon dolardan fazla ayırarak destekledik ve bu yıl daha fazlasını dahil etmeyi planlıyoruz. Daha fazla kullanıcı hedefimize ise; diğer platformlara, özellikle de mobil cihazlara genişleyerek Web3’ü daha da yaygınlaştırarak ulaşmak istiyoruz.

Dünyadaki lider Metaverse şirketi olma vizyonunuzu Türkiye’ye taşımaya nasıl karar verdiniz? Türkiye pazarını Metaverse ve oyun alanlarında nasıl buluyorsunuz?

Ben Türkiye’nin, yaratıcılık açısından sunacak çok şeyi olan, kültür açısından zengin bir ortam olduğunu düşünüyorum. The Sandbox’ın bu içerik üreticiler için bir platform haline gelebileceğini ve onlara dijital sahiplik yoluyla tutku ve yaratıcılıklarını yaşama fırsatı verebileceğini umuyoruz.

The Sandbox TR Muhteşem Yüzyıl, Kral Şakir ve Engin Altan Düzyatan ile partnerliklerini açıklayarak Turkishverse’e güçlü bir duyuru yaptı. Turkishverse’i anlatır mısınız? Nasıl bir evren inşa ediliyor?

Turkishverse Sandbox Metaverse, içinde Türkiye’deki marka ve stüdyolar için özel olarak ayrılmış bir alan aslında. Turkishverse’ün amacı Türkiye’den çıkan marka ve değerleri globale tanıtıp, Türkiye’nin uluslararası alanda bilinirliğine de katkıda bulunmak. Turkishverse’de genelde dünya pazarında bilinen Türk markaları, Muhteşem Yüzyıl gibi Türk dizi ve filmleri ya da tarihi değerlere (Truva, Kapadokya) yer vermeye çalışıyoruz. Bu alanda yaratılan evrende interaktif oyun, müzik ve sanat etkinlikleri yayınlanıyor olacak ve bu alana özel NFT koleksiyonları ve land (arsa) sunuluyor olacak.

Blockchain, web 3, metaverse kavramlarının sunduğu teknolojik imkanlar çok cazip. Kripto para piyasasında son dönemde yaşanan çöküşler ve güven sarsıcı gelişmeler olumsuz etkiliyor mu?

Öncelikle The Sandbox projesinin bir kripto projesi olmadığını söylemekte fayda var. The Sandbox olarak kendimizi daha çok merkeziyetsiz bir metaverse platformu olarak konumlandırıyoruz ve kripto dünyasındaki gelişmeler bizi negatif ya da pozitif olarak etkilemiyor. Bizim gücümüz, topluluğumuzdan ve topluluğumuzun metaverse evreni içerisinde ürettiklerinden gelmekte. Hem üreticiler hem de oyuncular arasında hala güçlü bir etkileşim görebiliyoruz. Son Alfa sezonumuz 90’dan fazla deneyim içeriyordu, günlük ortalama 30 bin aktif kullanıcıyla 10 hafta boyunca 17 milyon kez ziyaret edildi.

Türkiye’deki kullanıcıların Sandbox’a bakış açılarını sizden dinleyebilir miyiz?

Türkiye yerelleştirme çalışmalarımız başladıktan sonra The Sandbox için kullanıcı sayısı açısından önemli bir pazar haline geldi. Türkiye’deki kullanıcılarımızın yaklaşımı daha çok içerik geliştirme ve mevcuttaki deneyimlerin oynanması şeklinde. Diğer ülkelerle karşılaştırıldığında metaverse’deki oyun içerikleri ülkemizde daha çok rağbet görüyor. Türkiye’nin Avrupa’daki en büyük oyun pazarlarından birisi olması gerçeği Metaverse platformlarında da gözlemleniyor.

Dünyanın blockchain ve metaverse’e bakış açısı sizce nasıl? Bu konularda henüz çok fazla bilgi sahibi olmayanlar için hangi platformları önerirsiniz?

Dünyada özellikle son dönemde yaşanan olaylar nedeniyle blockchain tarafında henüz tam bir kitlesel kabul göremiyoruz ancak Metaverse tarafında çok daha pozitif bir yaklaşım mevcut. Örneğin bankacılık sektörü kripto ve blockchain alanındaki projelere biraz daha mesafeli yaklaşırken şu anda The Sandbox’ta yedi uluslararası banka kuruluşuyla iş birliğimiz mevcut. O bankalarla  metaverse deneyimi gerçekleştirdik ve geliştirmeye devam ediyoruz. Bilgi sahibi olmak isteyenler için Twitter ve Linkedin platformlarındaki içerik üreticilerini tavsiye edebilirim.

 

 

 

 

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları businessworldglobal.com'a aittir, haberleri kopyalamayınız.