Business World GlobalTüm Dünyayı Etkisi Altına Alan
COVID-19 Salgınında SON DAKİKA Gelişmeleri

#BizBizeYeteriz Türkiyem! Korona yaz 8119'a gönder 10 TL bağışta bulun

Teknolojiyle mesafe koyan perakendeci gerileyecek.

Teknolojiyle mesafe koyan perakendeci gerileyecek.
21.393
21 Ağustos 2019 - 19:09

KPMG Türkiye’nin sektör bazında Türkiye ekonomisinin ilk altı ayını değerlendirdiği Sektörel Bakış – İlk Yarı serisinin ‘Perakende’ raporu yayımlandı. Dünyada perakende sektörü küresel belirsizliklere rağmen sert inişler yaşamıyor. Türkiye’de ise tüketim kararlarının ötelendiği gözleniyor. 2019’un ikinci yarısındaki büyüme beklentisini fırsata çevirmenin tek yolu teknolojiyi iş modeline entegre etmek…

KPMG Türkiye Perakende ve Tüketici Ürünleri Sektör Lideri Emrah Akın, Türkiye’de iş gücü piyasasındaki zayıflık ve düşük tüketici güven endeksi nedeniyle perakende sektöründeki büyümenin geçen yılın altında kaldığını belirtti. Döviz kurlarındaki hareket ve yüksek faiz seviyesinin etkisiyle Türkiye’de tüketim kararlarının ötelendiğine dikkat çeken Akın, “Ancak istikrarlı nüfus artışı, TL’deki değer kaybı ve alışveriş turizmindeki yükseliş perakende sektöründe orta ve uzun vadede istikrarlı bir büyüme potansiyeli sunuyor. Ekonominin dengelenmesiyle 2019’un ikinci yarısında sektörün istikrarlı büyüme patikasına girmesi bekleniyor. Sınırlı büyüme döneminde maliyetleri yönetemeyen ve teknolojiyi iş modeline entegre edemeyen firmaların gerileyeceği öngörülüyor” dedi.

KPMG Türkiye’nin hazırladığı Perakende Sektörel Bakış – İlk Yarı raporunda başlıklar şöyle:

– Jeopolitik gerilimler, ticaret savaşları ve Brexit kaynaklı belirsizliklere rağmen gelişmiş ekonomilerdeki düşük işsizlik oranları perakende sektörünü destekliyor. Küresel ölçekte enflasyonist baskının sınırlı kalması ve düşük faiz ortamı da perakende sektöründe büyümenin çok sert yavaşlamasının önüne geçiyor.

– Dünya perakende sektörünün 2018 yılında 25 trilyon dolar büyüklüğe ulaştığı hesaplanıyor. 2019 ilk beş ayına ilişkin öncü veriler, perakende satışların yıllık bazda ABD’de yüzde 3,6, Euro Bölgesi’nde yüzde 1,2, Japonya’da yüzde 1,4 ve Çin’de ise yüzde 8,6’lık büyüme kaydettiğini ortaya koyuyor.

– Dünya perakende sektöründe yeni teknolojiler, pazarlama ve satış süreçlerini etkiliyor, firmalar maliyetleri azaltarak karlılığı sürdürme yoluna gidiyor.

– Türkiye’de perakende satışlar reel olarak 2019 ilk çeyrekte yıllık bazda yüzde 5,3, Nisan ve Mayıs aylarında yıllık bazda sırasıyla yüzde 5,4 ve yüzde 3,4 oranında daraldı.

Maliyet yönetimi şart

– Türkiye perakende sektöründe maliyetleri azaltacak süreç iyileştirmeleri büyük önem taşıyor.

– Genç nüfusta elektronik ticaret tercihi her geçen gün artıyor. Firmalar yeni mağaza açmak ve reklam yapmak yerine yapay zeka ve makine öğrenimini pazarlama ve satış süreçlerine dahil ediyor.

– Bundan sonraki dönemde ekonominin dengelenmesiyle sektörün tekrar istikrarlı bir büyüme patikası yakalaması bekleniyor. Ancak bu büyüme mevcut işsizlik oranı ve döviz kurlarındaki oynaklık nedeniyle önceki yılların altında ve daha makul seviyede kalabilir. Bu süreç, maliyetlerini iyi yönetemeyen ve teknolojiyi iş modeline entegre edemeyen firmaların gerilemesine neden olabilir.

İstanbul Havalimanı çarpan etkisinde

– Alışveriş turizmi tüm dünyada olduğu gibi Türkiye’de de sektörün en hızlı büyüyen kategorileri arasında. Döviz karşısında önemli ölçüde devalüe olan TL, Türkiye perakende sektörüne yabancı ilgisini artırdı. Global Blue’nun Türkiye verilerine göre, vergisiz alışverişte geçen yılın ilk beş ayında toplam satışların yüzde 14’ü Çinli turist tarafından yapılırken, bu yılın aynı döneminde oran yüzde 20’ye çıktı.

– İstanbul Havalimanı, 100 bin metrekarenin üzerinde kiralanabilir alanda verdiği perakende hizmetleri ile alışveriş turizminin de global arenadaki önemli merkezlerinden biri olmayı hedefliyor.

KPMG Hakkında

Denetim, vergi ve danışmanlık hizmetleri sunan ve sektöründeki en büyük dört uluslararası şirketten biri olan KPMG, üye firmalar ağı sistemiyle 156 ülkede, 200 bin çalışanıyla finansal hizmetler, tüketici ürünleri ve endüstriyel sektörlerden, gıda, perakende, enerji, telekomünikasyon, kimya gibi pek çok sektöre danışmanlık hizmeti veriyor. KPMG Türkiye ise İstanbul merkez ofisinin yanı sıra Ankara ve İzmir ofisleriyle, 1982 yılından beri 1.500 çalışanıyla her sektörden 4 binin üzerinde firmaya sektörler özelinde hizmet verirken, rekabette ihtiyaç duydukları endüstriyel trendler hakkında değer yaratan çözümler sunuyor. Detaylı bilgi için www.kpmg.com.tr adresine başvurabilirsiniz.

EN ÇOK KAZANANLAR
  EN ÇOK KAYBEDENLER
   EN ÇOK İŞLEM GÖRENLER
    BUGÜN 1000TL NE OLDU?
    • -

     BORSA

    • -

     DOLAR

    • -

     EURO

    • -

     ALTIN

    sanalbasin.com üyesidir

    Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları businessworldglobal.com'a aittir, haberleri kopyalamayınız.