Business World Global

Tatil döneminde verimli çalışmak için işletmelere tavsiyeler.

Tatil döneminde verimli çalışmak için işletmelere tavsiyeler.
05 Temmuz 2019 - 10:04

Bulut Veri Yönetimi sağlayan yedekleme çözümlerinin lider şirketi Veeam® Software, yaz döneminde işletmelerin verimli bir şekilde çalışmaya devam etmelerine yardımcı olacak bazı ipuçları verdi. Gelecek iki ay boyunca büyük ölçekli şirketlerdeki BT bölümleri ve KOBİ’lerdeki BT yöneticileri de olmak üzere çalışanlar yıllık izinlerini kullanacağından çalışan sayıları azalacak. Ama veri tatile çıkmıyor.

Bulut Veri Yönetimi, işletmelerin tam kapasite ile çalışmadıkları zamanlarda bile sadece “ışığı açık tutmak”tan fazlasını yapmasını sağlıyor. Bankacılık, perakende ve sağlık hizmetleri gibi alanlardaki kurumlarda veri odaklı karar vermenin önemi göz önünde tutulduğunda, dijital altyapıların her zaman erişilebilir olması, operasyonlara devam etmesi ve korunması kritiktir.

Veeam EMEA Genel Müdürü ve Kıdemli Başkan Yardımcısı Daniel Fried yaz boyunca işletmelerin erişilebilirliklerini sürdürmelerine yardımcı olacak bazı önerilerde bulundu:

  • Verinizi sürekli yedekleyin;

Akıllı bir işletmeyi güçlendirecek en önemli süreçlerden biri yedeklemedir. Dünya genelinde 1.575 yönetici ile gerçekleştirilen araştırmanın sonucunda hazırlanan Veeam 2019 Bulut Veri Yönetimi raporu, işletmelerin 3’te 1’inden azının yüksek öncelikli uygulamalarını sürekli yedekleyip kopyaladığını ortaya çıkardı. İşletmeler, daha kapsamlı Bulut Veri Yönetimi stratejisi için, yedekleme çözümlerini entegre ederek yedeklemenin otomatikleştirilmiş ve sürekli bir yöntem haline gelmesini sağlayabilir. Böylece BT çalışanları da dijital dönüşümü gerçekleştirmeye odaklanabilirler. Bu da işletmenin kafasının rahat olmasını ve BT bölümündeki çalışanların sayısı azalsa bile verinin her zaman erişilebilir olmasını sağlar.

  • Kaynak planlaması için veri odaklı bir yaklaşım benimseyin;

Tatil dönemi test edici olabilirken işletmeleri de bir sürprizle karşı karşıya bırakmamalıdır. Veeam’in araştırması, 10 işletmeden 9’unun verilerinden daha fazla değer elde etmek için Bulut Veri Yönetimi yetkinliklerinden faydalanarak Akıllı Veri Yönetimi’ni kullanmaya hazır olduklarını gösterdi. İşletmeler, veri analitiği kullanarak kaynaklarını çok daha verimli yönetebiliyor ve bu sayede gerek alternatif kişileri bulmak gerekse de uygun zamanda sorumlulukları ekibin diğer üyelerine dağıtarak yeterli çalışan olmaması ihtimaline karşı planlar yapabiliyor. Yöneticilerin yüzde 91’i, işletmenin başarılı olması için çalışanların dijital becerilerinin geliştirilmesi gerektiğinden bahsederken kurumların da BT’nin dışındaki bölümlerin BT yetkinliklerini artırma konusunu değerlendirmeleri gerektiğini belirtiyor. Bu daha çok veri odaklı yaklaşım, işletmelerin mevsimsel üretkenliği sürdürmelerine yardımcı olabilir.

  • Artırılmış zekanın değerini en üst düzeye çıkartmak;

Çok daha geniş çaplı otomasyonu mümkün kılan Bulut Veri Yönetimi teknolojilerinin avantajlarını kullanmak, BT çalışanlarının zamanlarını ve kaynaklarını zaman harcatan ve kendini tekrar eden süreçlerden çok işletmeye stratejik değer katacak şeylere odaklamasını sağlayabilir. Veeam’in 2019 Bulut Veri Yönetimi raporuna göre işletmelerin yaklaşık yüzde 75’i Yapay Zeka (AI) ve makine öğrenimini ya kurmuş ya da önümüzdeki 12 ayda kuracak. AI ve makine öğrenimi teknolojileri BT yöneticilerinin ve genel olarak BT ekiplerinin istihbarat ve kapasitesini artırırken yaz döneminde eksik kalan alanları doldurmak için de eğitilebilir. Otomasyon, işletmenin diğer alanlarında da kurulduğunda, çalışanların ve daha büyük iş yükleri olan ekiplerin sırtlarındaki yükü azaltabilir.

  • Proaktif veri koruma ve önleyici siber güvenlik;

Çalışanlar tatile çıkıyor ama siber suçlular ve yazılım hataları çıkmıyor. Aslında kötü niyetli saldırılar ve plansız kesintiler her an gerçekleşebilir. Veeam 2019 Bulut Veri Yönetimi raporuna göre uygulama kesintileri bir kuruma her yıl ciro ve üretkenlik kaybı olarak toplamda 20,1 milyon dolarlık zarar veriyor. İşletmeler, kesintilerin sonuçlarından zarar görmeyi göze alamazlar. İşletme yöneticilerinin yarısından fazlası kesintilerin müşteri güveni üzerinde de etkisi olduğunda hemfikir. Bulut Veri Yönetimi, kurumların bir adım önde olmasına yardım ederek BT ekiplerinde yeterli çalışan olmadığında bile dijital varlıklarını proaktif bir şekilde koruyup yönetir. Dahası, güçlü yedekleme ve felaket kurtarma çözümlerine yatırım yapmak, işletmelerin plansız bir kesinti durumunda bile verinin korunmasını garantilemeye yardımcı olabilir.

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları businessworldglobal.com'a aittir, haberleri kopyalamayınız.