Business World Global

Takasbank’ın “ISIN Türkiye Portalı” uygulamaya alındı

Takasbank’ın “ISIN Türkiye Portalı” uygulamaya alındı
10 Mayıs 2023 - 11:50

Umut Çelik / umut@businessworldglobal.com

Takasbank tarafından sunulan Menkul Kıymet Numaralandırma Hizmeti çerçevesinde “ISIN Türkiye Portalı”, 1 Mart’ta uygulamaya alındı.

Portal, kullanıcı dostu ara yüzü sayesinde tam otomasyon ortamında daha hızlı ve pratik bir biçimde ISIN başvurusu yapılabilmesine olanak sağlayacak.

Takasbank Genel Müdürü ve Yönetim Kurulu Üyesi Avşar R. Sungurlu, Takasbank’ın Türkiye’nin ulusal numaralandırma kuruluşu olduğunu ve Türkiye’de ihraç edilen menkul kıymetlere ISIN tahsis etmeye yetkilendirilmiş tek kurum olduğunu belirtti.

TÜRKİYE’NİN ISIN KODU: TR

Sungurlu, ISIN, yani International Securities Identification Number, uluslararası menkul kıymet tanımlama kodu olup ulusal ve uluslararası sermaye piyasası işlemlerinde söz konusu menkul kıymet işlemlerinin tam otomasyon ortamında gerçekleştirilmesi için menkul kıymetlere uluslararası standartlara uygun olarak tahsis edilmesine olanak sağladığını belirtti.

ISIN kodunun Türkiye’yi temsilen ilk iki harfinin “TR” olması kaydı ile toplam 12 haneden oluşacak şekilde tanımlandığını ve her menkul kıymet için tek bir ISIN kodu tanımlanıp bu kodun da kıymeti temsil eden yegane uluslararası menkul kıymet tanımlama kodu olduğunu vurgulayan Avşar R. Sungurlu, Tüzel Kişi Kimlik Kodu (LEI-Legal Entity Identifier) hakkında da bilgi verdi ve sözlerine şöyle devam etti;

“Tüzel Kişi Kimlik Kodu, Finansal işlem taraflarının tanımlanması ve takibi için oluşturulmuş bir kod olup, sistemik riskin ölçülmesi ve izlenmesi amacıyla çeşitli raporlamalarda kullanılmaktadır. LEI kodu 20 haneden oluşmakta ve Takasbank tarafından tahsis edilen LEI kodları “7890” ile başlamaktadır. Takasbank Türkiye’nin yanı sıra Azerbaycan, Belçika, Hollanda ve İngiltere’nin de bulunduğu toplam 15 ülkede yerleşik kurumlara LEI kodu tahsis etmek üzere yetkilendirilmiştir.” dedi.

LEI ve ISIN portallarında hangi işlemlerin gerçekleştirilebileceğini yönelik açıklamalarda bulunan Sungurlu “Takasbank ISIN Portalına (www.isinturkiye.com.tr) menkul kıymet ihraççısı kurumların yetkilileri giriş yaparak, ihraç edecekleri menkul kıymetlere ilişkin ISIN talebini; Takasbank LEI Portalına da (www.leiturkiye.com) tüzel kişiliğe sahip kurumların yetkilileri giriş yaparak, kurumları için LEI talebini Takasbank’a iletebildiklerini” belirtti.

“SERMAYE PİYASALARINA GLOBAL DEĞER KATACAĞIZ”

Portalların uçtan uca tam otomasyon sağlamasını ve evrak sürecini ortadan kaldırdığını sözlerine ekleyerek Kurumların sistem üzerinden veya kendilerine gelen otomatik e-postalar aracılığıyla süreç adımlarını takip edebildiklerini vurgulayan Sungurlu, “Ülkemizin finansal ekosisteminin en önemli bileşenlerinden biri olarak, sermaye ve para piyasaları arasında güvenli bir köprü olmaya; sahip olduğumuz teknolojik alt yapı, Ar-Ge tecrübesi ve sektörel birikimimiz ile sermaye piyasalarına global değer katarak da bunu sağlamaya devam edeceğiz.” diyerek sözlerini tamamladı.

 

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları businessworldglobal.com'a aittir, haberleri kopyalamayınız.

[reklam]