Business World Global

Sürdürülebilir ürün tasarımı ve döngüsel ekonomiye ihtiyaç var

Sürdürülebilir ürün tasarımı ve döngüsel ekonomiye ihtiyaç var
18 Mayıs 2023 - 12:49

Türkiye’de 700DCC (Design Communication Consultancy) tasarım sektöründe döngüsel ekonomi algısının daha fazla araştırma ve bilir kişi grupları ile çalışılması gerektiğini ve sürdürülebilir ürün tasarımlara yatırımın olumlu etkisinin sadece çevre değil ekonomik olduğunu savunuyor.

Sürdürülebilir ürün tasarımı, olumlu çevresel ve sosyal etkilerin yanı sıra finansal performansı iyileştirme potansiyeli nedeniyle giderek daha önemli hale geliyor.

Türkiye’de 700DCC (Design Communication Consultancy) tasarım sektöründe döngüsel ekonomi algısının daha fazla araştırma ve bilir kişi grupları ile çalışılması gerektiğini ve sürdürülebilir ürün tasarımlara yatırımın olumlu etkisinin sadece çevre değil ekonomik olduğunu savunuyor.

Sürdürülebilir tasarım; “bir sistemin yaşam döngüsü boyunca çevresel, sosyal ve ekonomik faydaları en üst düzeye çıkarırken, ilgili sosyal ve çevresel maliyetleri en aza indirmek” olarak tanımlanabilir. Bu tanım, bir sistemin performansının yalnızca ürettiği kârla değil, aynı zamanda insanlar ve gezegen üzerindeki olumlu etkisiyle de ölçüldüğü “ekonomi, insanlar, gezegen den oluşan üçlü sonuç” sosyal etki çerçevesini yansıtır.”

Döngüsel ekonomi; “doğal kaynakların daha sorumlu bir şekilde kullanıldığı, ürün ömrünün uzatıldığı ve tüm malzemelerin atık üretmeksizin yeniden üretim sürecine kazandırıldığı, sürdürülebilirlik ve inovasyonu merkez alan bir üretim modelidir.”

700DCC kurucu ortağı Cihan Sirolu bu konu hakkındaki düşüncelerini şöyle açıklıyor: “Kullanıcı odaklılık” üzerine aşırı derecede odaklanan modern ürün tasarımı, tamamen ticari odaklı bir iş çerçevesinde anlamlı olabilir, ancak bunun ileride hem diğer paydaşlar hem de çevre için olumsuz sonuçları olabilir. Bu nedenle sürdürülebilir tasarımlara ve üretimlere öncelik verilmeli.”

700DCC kurucu ortağı Sinem Kocayaş tasarım odaklı danışmanlık hizmetleri kapsamındaki iş süreçlerini şu şekilde özetliyor: “Sürdürülebilir ürün tasarımına odaklanan kuruluşların yalnızca gelişmiş uyumluluktan, azaltılmış emisyonlardan ve azaltılmış kaynak kıtlığı endişelerinden kazanç sağlamakla kalmayıp, aynı zamanda artan gelir artışı ve müşteriler ve çalışanlarla gelişmiş ilişkiler gibi faydalar elde edeceğini araştıran yerel ve uluslararası danışma kurulu yaratıyoruz. Sürdürülebilir ürün tasarımının etkisini araştırmak ve kuruluşların sürdürülebilirliği tasarım kararlarına dahil etme konusunda ne kadar değişime gidebileceği üzerine uzman ekibimizle birlikte çalışıyoruz. Bu amaçla, tüketici ürünleri, otomotiv, endüstriyel imalat, havacılık ve savunma, ileri teknoloji ve tıbbi cihazlar dahil olmak üzere sektörlerdeki büyük kuruluşlar üst düzey ürün tasarımı ve mühendislik yöneticileri ve şirket yöneticileri birlikte çalışma sürecimizi yürütüyoruz. Ne yazık ki sürdürülebilirlik, Türkiye’de çoğu kuruluşta henüz ürün tasarım süreçlerinin merkezinde yer almıyor. Şirketler ürün tasarım süreçlerini yenilemenin önünde engel olarak düşünebiliyor. Bizim danışmanlık hizmetimizin amacı şirketlerin ihtiyaçlarına göre yerel ve global uzman görüşlere dayanarak, sürdürülebilir ürün tasarımının önemini ve şirketlerde nasıl uygulanabilir plan ve stratejilerini belirlemek.”

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT
Yorum Yok

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.
EN ÇOK KAZANANLAR
  EN ÇOK KAYBEDENLER
   EN ÇOK İŞLEM GÖRENLER
    BUGÜN 1000TL NE OLDU?
    • -

     BORSA

    • -

     DOLAR

    • -

     EURO

    • -

     ALTIN

    KUR ÇEVİRİCİ

    Para Birimi

    Çevrilecek Para Birimini Seçin

    Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları businessworldglobal.com'a aittir, haberleri kopyalamayınız.

    [reklam]