Business World Global

‘Süper app’ler finans dünyasını sarsacak.

‘Süper app’ler finans dünyasını sarsacak.
8.622
20 Ağustos 2019 - 11:18

KPMG geleceğin bankacılık deneyimine ilişkin yenilikleri araştırdı. Serinin ‘süper app’ bölümünde, Çin’den Asya’ya yayılmaya başlayan ‘süper uygulama’ akımı değerlendirildi. KPMG Türkiye Finansal Hizmetler Sektör Lideri Sinem Cantürk, “Asya’dan yola çıkan süper app’ler geleneksel finansal hizmetler sektörünü tehdit ediyor” diyor

Uluslararası danışmanlık, denetim ve vergi firması KPMG’nin hazırladığı ‘Bankacılık Deneyimini Yeniden Şekillendirmek’ başlıklı araştırma serisi, finans sektöründeki yeni teknolojileri inceliyor. Araştırma serisinin ‘Süper uygulamalar’ başlıklı ilk bölümü, özellikle Çin’de gündelik yaşamın parçası haline gelen ‘süper uygulamalar’ın yakın gelecekte başta finans olmak üzere pek çok sektörü yeniden şekillendireceğine dikkat çekiyor.

Batı’nın henüz yabancı olduğu ‘süper app’ler, Çin’de ortaya çıkan, çok sayıda ürün ve hizmetin bir arada sunulduğu portallar olarak tanımlanıyor. Başlıca örnekleri WeChat ve Alipay. Kullanıcılar bu ‘app’leri iletişim, sosyal medya, alışveriş ve ulaşım gibi çok farklı amaçlar için kullanabiliyor.

Yazıda aşağıda sıralanan sebeplerden ötürü finans sektörü yöneticilerinin ‘süper app’leri yakından takip etmeleri ve bunlara karşı strateji geliştirmeleri vurgulandı:

 • Bankaları aradan çıkarıyorlar

WeChat ve Alipay gibi uygulamalar müşterilerine, birikim ve yatırım gibi temel bankacılık hizmetlerini de sunuyor. Bu şekilde müşterileri geleneksel finans kurumlarından uzaklaştırma potansiyeline sahipler.

 • Büyük veri avantajı
 • Süper aplikasyonların elinde, müşterilerine dair büyük bir veri birikimi var. Bu veriler, müşterilere daha iyi hizmetler sunabilmek için işleniyor. Geleneksel bankalar, ellerindeki verileri aynı verimlilikte işlemede güçlük çekiyorlar.
 • Marka itibarını kullanıyorlar
 • Süper uygulamalar, kullanıcılarına finans hizmetleri sunarken, markalarının popülerliğine ve itibarına güveniyor. (WeChat’in ödeme sistemi WePay, Alibaba’nın ise AliPay ve Ali Financial). Bu yolla daha fazla yeni müşteriye ulaşabiliyorlar.

Tüketici uyum ve sadelik istiyor

KPMG Türkiye’den Sinem Cantürk, tüketici davranışlarındaki değişimin Asya’da ‘süper app’lerin ortaya çıkmasında önemli rol oynadığını, bu tür uygulamaların yakın gelecekte Batı’da da ortaya çıkacağını belirtti.

Cantürk, “Araştırmalarımız, 10 yıla yakın süredir hizmetlerde görülen ayrışma ve parçalanmanın tersine dönmeye başladığını gösteriyor. İnsanlar yemek sipariş etmek, ödeme yapmak ya da araç çağırmak için farklı aplikasyonlar kullanmak yerine tek bir aplikasyon istiyor. İstedikleri şey süper aplikasyonların sunduğu uyum ve sadelik” diye konuştu.

Çalışmada, Çin’de bahsi geçen ‘süper app’lerle rekabetin son derece zor olacağı, buna karşın Endonezya, Filipinler ve Malezya gibi gelişmekte olan pazarlarda hala potansiyel olduğu yorumuna yer verildi. Henüz benzer uygulamaların ortaya çıkmadığı pazarlarda ise bankaların bu fırsattan yararlanarak kendi uygulamalarını geliştirebileceği vurgulandı.

KPMG Hakkında

Denetim, vergi ve danışmanlık hizmetleri sunan ve sektöründeki en büyük dört uluslararası şirketten biri olan KPMG, üye firmalar ağı sistemiyle 156 ülkede, 200 bin çalışanıyla finansal hizmetler, tüketici ürünleri ve endüstriyel sektörlerden, gıda, perakende, enerji, telekomünikasyon, kimya gibi pek çok sektöre danışmanlık hizmeti veriyor. KPMG Türkiye ise İstanbul merkez ofisinin yanı sıra Ankara ve İzmir ofisleriyle, 1982 yılından beri 1.500 çalışanıyla her sektörden 4 binin üzerinde firmaya sektörler özelinde hizmet verirken, rekabette ihtiyaç duydukları endüstriyel trendler hakkında değer yaratan çözümler sunuyor.

EN ÇOK KAZANANLAR
  EN ÇOK KAYBEDENLER
   EN ÇOK İŞLEM GÖRENLER
    BUGÜN 1000TL NE OLDU?
    • -

     BORSA

    • -

     DOLAR

    • -

     EURO

    • -

     ALTIN

    sanalbasin.com üyesidir

    Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları businessworldglobal.com'a aittir, haberleri kopyalamayınız.