Business World Global

Sözal Kimya’dan karbon düzenlemesi hazırlığı

Sözal Kimya’dan karbon düzenlemesi hazırlığı
11 Kasım 2021 - 11:32

Şirket faaliyetlerinde ve karar mekanizmalarında ekonomik, sosyal ve çevresel faktörleri yaygınlaştırarak, sürdürülebilir ekonomide  fark yaratmayı hedefleyen Sözal Kimya, Avrupa Yeşil Mutabakatı ile sınırda karbon düzenlemesine hazırlıklı olunması yönünde  çalışmalarını hızlandırdı. Sektörün köklü çözüm ortaklarından Sözal Kimya, bu kapsamda teknik destek ekiplerini güçlendirecek.

Avrupa Komisyonu, Avrupa Yeşil Mutabakatı’nın bir parçası olarak 2030 yılına kadar karbon emisyonlarını yüzde 55 azaltma hedefini içeren paketi açıkladı. 3 yıllık hazırlık ön gören anlaşmaya göre sektörler; ihracatta 2026’dan itibaren karbon salımını istenilen oranlara getiremezse, ton başına 30 ile 50 euro arasında vergi yükünü sırtlanacak. Bu kapsamda sektörler, yol haritası ile stratejilerini hazırlayarak sorun ve çözümleri belirlemeye odaklanıyor.

 “135 milyon euro kabul edilebilir bir yatırım”

Türk tekstil sektörü ihracatta dünyada beşinci, Avrupa’da ise ikinci sırada yer alıyor. 2021’in ilk altı aylık sürecinde, her ay ortalama 1 milyar doların üzerinde ihracat yaparak 6.2 milyar dolara  ulaştı. Yeşil dönüşüm süreci ile tedarik edilen ürün ve servisleri düşük karbon ayak izine sahip olmayan sektörler  135 milyon euro’ya yakın bir maliyet ile karşı karşıya kalacak.

Tekstil sektörünün karbonsuzlaşmasına ilişkin risk ve avantajları değerlendiren Sözal Kimya Yönetim Kurulu Başkanı Eren Sözal,Sektör Avrupa Yeşil Mutabakatı normlarına en üst düzeyde uyumu sağlamak niyetinde ve hatta zorunluluğundadır. 135 milyon euro olarak öngörülen maliyet bu sektörün yıllık ihracat performansı göz önüne alındığında kabul edilebilir bir yatırımdır. Ancak, sektörün özkaynak meseleleri, 2021 son çeyrekteki tedarik zinciri sorunları, pandeminin getirdiği etkilerin henüz hayatımızdan çıkmamış olması gibi nedenler de  Sürdürülebilirlik Eylem Planı’nda dikkate alınmalı.  Ülkemizde tekstil sektörü yüksek başarısı ve prestijine rağmen, çevresel etkileri nedeniyle bazı olumsuz algılar taşıyor. Bu nedenle Sözal Kimya olarak öncelikli olarak çevre dostu ürünlerin tasarlanması, üretilmesi ve pazara sunulmasını hedefliyoruz. Bunun yanı sıra sadece atıksu arıtma kimyasallarının üretilmesi değil, aynı zamanda bunların doğru yerlerde ve doğru şekilde kullanılması için teknik destek verecek ekiplere de şimdiden yatırım yapıyoruz” dedi.

“Her sektör karbon ayak izini hesaplamalı, hazırlık yapmalı”

Sözal Kimya Yönetim Kurulu Başkanı Eren Sözal,  karbon salınımının azaltılması için sanayicilerin lojistik tercihlerini, enerji kullanımını, sürdürülebilirlik bakış açısını, bilinç, bilgi ve ortak çalışma motivasyonunu gözden geçirmesi gerektiğinin altını çizdi. Enerji tüketiminin yüzde 40 arttığını, yüzde 80’inin ise hala fosil kaynaklı olduğunu hatırlatan Eren Sözal konuşmasını şöyle sürdürdü; “Bize göre ülke olarak hangi ülkeye karşı nerede olduğumuzu tartışmaktan öte, Kyoto Protokolü bakış açısı ile belirlenmiş her üretim ve hizmet sektörü, kendisini gelişmiş ülkelerin aynı sektörleri ile kıyaslamalıdır. Ölçemediğiniz şeyi bilemez, bilemediğiniz şeyi yönetemezsiniz. Her sektörün her firması karbon ayak izini hesaplamak ve kendi hedeflerini belirlemek, gereklilikleri sağlamak için de hazırlık yapmak durumundadır. Sondan başlayarak bu konuda gerekli tespitler yapılmalı; anlaşılabilir ve uygulanabilir tedbirler ile adeta bir reform modunda hep birlikte bu çalışmalar sürdürülmelidir.”

POPÜLER FOTO GALERİLER
POPÜLER VIDEO GALERİLER

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları businessworldglobal.com'a aittir, haberleri kopyalamayınız.