Business World GlobalTüm Dünyayı Etkisi Altına Alan
COVID-19 Salgınında SON DAKİKA Gelişmeleri

#BizBizeYeteriz Türkiyem! Korona yaz 8119'a gönder 10 TL bağışta bulun

Siyah Nokta Hareketi!

Siyah Nokta Hareketi!
19.012
17 Eylül 2019 - 9:56

Ege Bölgesi’nde yayın yapan Ege Time Dergisi bir ilke imza attı ve Eylül’de çıkan ikinci sayısının kapağında, yazar Nazan Arısoy’un fotoğrafı avuç içindeki siyah bir noktayla yer aldı. Dergide imtiyaz sahibi olan Alican Mercan ile bu eylemi konuştuk.

 Peki avuç içindeki siyah nokta ne anlama geliyor?

“Aslında bu eylem; kadına, çocuğa ve şiddet görenlere karşı bir kampanya başlatmak ve bunla birlikte de aile içi şiddet konusunda farkındalık yaratma amacı güdüyor.

“Siyah Nokta Hareketi” adıyla yayılan eylem; aile içi şiddete uğrayanların tek kelime etmeden yardım isteyebilmesini amaçlıyor. Dış dünyaya, ‘YARDIMA İHTİYACIM VAR’ mesajıdır bu hareket…

Tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de her geçen gün şiddet gören kadın sayısı hızla artıyor, şiddetle kalmayıp ölümle sonuçlanan cinnet travmalarını da her gün duyuyoruz. Kadınların çoğu baskı altında olduğu ya da bir şekilde engellendikleri için seslerini duyuramıyorlar.

Yeni başlayan ‘Siyah Nokta Kampanyası’ ile avuç içine boyanan siyah nokta; şiddet mağdurlarının yardım çığlığı oluyor. Herhangi bir sosyal mecrada ya da sokakta, parkta vs siyah nokta hareketi eylemi içinde görürseniz bilin ki zor durumda kalan ve çığlığını böyle duyurmaya çalışan bir kadınla karşı karşıyasınız, bu durumda zaman çok önemli ve en hızlı şekilde emniyet birimlerini bilgilendirmelisiniz. “

Kampanya nasıl ortaya çıktı?

“Bu kampanyayı başlatan kendisi de aile içi şiddete maruz kalmış bir kadındı. Sosyal medyada çok kısa sürede yayıldı ve böylece farkındalık hareketi de başlamış oldu. Bu kampanyanın başlaması ve kadınlara olan tetikleme gücü bazı kesimlerce de olumsuz yorumlandı, yine kadınları göz önüne alarak yapılan bu yorumlar şöyleydi; kadın bu kampanyayla sesini duyurduğunda ona şiddet yapan kişinin daha da baskılayacağı yönünde oldu. Kampanya bu eleştirilere neden olsa da bizim trajik bir gerçeğimiz var ve bu değişmiyor; kadınlarımız her gün şiddete uğruyor ve öldürülüyor ve hiçbir ceza buna engel olamıyor.”

Peki cezalar neden caydırıcı olamıyor? Ya da neden şiddet gösteren, öldüren veya tecavüz eden biri iyi halden faydalanabiliyor?

Aslında sosyal mecralar kadınların gördüğü şiddeti, tacizi, istismarı ve bazı kesimlerce öteki olmalarını açıkça yansıtıyor.

Kadın hatta çocuk cinayetleri artıyor. Gördüklerimiz buz dağının görünen tarafı sadece ya görmediklerimiz?

Neden bu denli duyarsızlaştı toplum?

Sokak ortasında, çocuklarının gözü önünde, karnında bebeğiyle bıçaklanmak veya öldürülmek ne yaparsa yapsın hiçbir kadının hatta hiçbir bireyin hak edeceği bir canilik değil. Bu caniliği yapan kişilik bozukluğu olup, otokontrol sağlayamayan biridir.

Neden bir kadın birey olarak yaşadığı coğrafya, giydiği etek, aldığı alkol, sokağa çıktığı saat ya da sadece bir akşam yalnız binmek zorunda kaldığı minibüs yüzünden öldürülüyor ya da şiddete maruz bırakılıyor?

Suçlu aramak ve bulmak çok kolay, önemli olan toplumlarda cayma payını iyi değerlendirmek, bir kadına ya da çocuğa adaleti olmayan bir birey için adalet aramadan ceza vermek ve toplumca sağlıklı düşünen bireyler yetiştirmek gerekiyor.

Avucunun içinde bulunan siyah noktayı gösteren bir kadın görürseniz bu onun yardım çığlığıdır, dikkate alın!

POPÜLER FOTO GALERİLER
POPÜLER VIDEO GALERİLER
sanalbasin.com üyesidir

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları businessworldglobal.com'a aittir, haberleri kopyalamayınız.