Business World Global

Ramazan ayında mobil ödemeyle yapılan harcamalar yüzde 19 arttı

Ramazan ayında mobil ödemeyle yapılan harcamalar yüzde 19 arttı
18 Mayıs 2021 - 9:09

Tüm dünyada internet işletmeleri için yeni nesil ödeme yöntemleri sunan PaybyMe, 2021 Ramazan ayı ile bir önceki ayın harcamalarını karşılaştırdı. Verilere göre; Ramazan ayında kartlı harcamalarda bir önceki 30 günlük döneme göre artış yaşanmazken, mobil ödemeyle yapılan harcamalar yüzde 19 oranında arttı.

2010 yılından bu yana sektör ve firma büyüklüğü ayırt etmeksizin tek bir entegrasyonla hem kartlı ödemeler hem mobil ödeme hem de bu iki ana ödeme metodunun türevleri olan tüm online ödeme çözümlerini, müşterilerinin ihtiyaçları doğrultusunda kesintisiz bir şekilde sunan finansal teknoloji firması PaybyMe, 2021 Ramazan ayı ile Ramazan ayı öncesi 30 günlük döneme ait harcamaları karşılaştırdı.

PaybyMe verilerine göre; Ramazan ayındaki (13 Nisan-12 Mayıs) kartlı harcamalarda Ramazan öncesindeki 30 güne göre (14 Mart-12 Nisan) artış yaşanmazken, mobil ödemeyle yapılan harcamalar yüzde 19 oranında arttı.
Ramazan ayındaki kartlı harcamalar haftalık kırılımlarda incelendiğinde; ilk üç haftadaki (13 Nisan-1 Mayıs) ortalama günlük işlem hacminin, dördüncü haftadan (2-8 Mayıs) yüzde 18 daha fazla olduğu gözlemlendi. Son haftada ise (9-12 Mayıs, arife günü dahil) Ramazan Bayramı’nın yaklaşmasıyla ortalama günlük işlem hacminde, dördüncü haftaya göre yüzde 10’luk bir artış yaşandı. Ramazan’ın ilk günlerinde yapılan ev harcamalarının nisan sonu gibi düştüğü ve bayramın gelmesiyle tekrar arttığını gözlemlendi.

Gıda sektöründe artış yaşandı
Ramazan geneline bakıldığında gıda/market sektöründeki harcamalarda artış yaşanırken, kulüp/dernek aidatı ve abonelikler kategorilerindeki harcamalarda değişim gözlemlenmedi, elektronik, giyim/tekstil gibi diğer kategorilerde ise düşüşler gerçekleşti.

Öte yandan mobil ödemeyle gerçekleşen işlemler incelendiğinde en çok işlem hacmi oyun kategorisinde gerçekleşti. Ramazan ayında gerçekleşen işlem hacmi bir önceki aya göre yüzde 19 artış gösterirken, ilk hafta ile son haftada yapılan günlük ortalama işlem hacmi yüzde 54 arttı. Yasakların ve kapanmanın ardından evde kalan tüketiciler eğlenceyi oyunlarda aradı.

POPÜLER FOTO GALERİLER
POPÜLER VIDEO GALERİLER

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları businessworldglobal.com'a aittir, haberleri kopyalamayınız.