Business World Global

PASHA Bank %29 Oranında Büyüme Kaydetti.

PASHA Bank %29 Oranında Büyüme Kaydetti.
38.910
25 Temmuz 2020 - 16:15

PASHA Bank, 2020 yılının ilk yarısında bir önceki yılın aynı dönemine göre %29 oranında  büyüme kaydetti.

PASHA Bank, istikrarlı büyüme hedefi doğrultusunda bir önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 29 oranında büyüyerek, aktif büyüklüğünü 2,02 Milyar TL’ye çıkarırken, nakit kredilerini de yüzde 32 oranında artırdı. PASHA Bank’ın 2020 yılı Haziran sonu net kârı ise 11,1 Milyon TL olarak açıklandı.

Türkiye-Azerbaycan-Gürcistan arasındaki ticaretin gelişimine katkı sağlamak, bölgede yatırım yapan işletmelere kaynak ve rehberlik sağlamak üzere, yatırım bankacılığı ve kurumsal bankacılık ürünleriyle hizmet veren PASHA Bank, 2015 yılından bu yana sürdürdüğü istikrarlı büyümesini 2020 yılında da devam ettirdi. Mart ayı başında kuruluşunun beşinci yılını kutlayan PASHA Bank, Haziran sonu itibarıyla 11,1 Milyon TL net kâr elde etti. Banka, aktiflerini bir önceki yıla göre yüzde 29 oranında artırarak 2,02 Milyar TL’ye çıkartırken, toplam nakit kredi büyüklüğünü ise bir önceki yılın aynı dönemine göre %32, yılsonuna göre  %27 artırarak 1,38 Milyar TL olarak açıkladı.

Uluslararası Kredi Derecelendirme Kuruluşu Fitch Ratings’den Ulusal “BBB+(tur)” Kredi ve JCR Eurasia Rating kuruluşundan 9.20 Kurumsal Yönetim notlarına sahip PASHA Bank, bugüne kadar yurtiçinde Türk Lirası cinsinden bono ihraçlarının yanı sıra Azerbaycan’da da ABD Doları ve Euro cinsinden yaptığı tahvil ihraçlarıyla kaynak yapısını çeşitlendirirken, bu ihraçlar yoluyla gerçekleşen borçlanma tutarı geçtiğimiz yılın aynı dönemine göre %39 oranında artışla 633 milyon Türk Lirası büyüklüğe ulaşmıştır.

Mayıs ayında Halk Yatırım işbirliğiyle finansal kiralama alacaklarına dayalı ilk Sukuk ihracını gerçekleştiren Banka bu yıl hedeflediği üzere, yatırım bankacılığı alanındaki faaliyetlerini daha da genişleterek iki girişim sermayesi fonuna yatırım yapmış ve  tarım sektöründeki bir kuruluşun, Varlığa Dayalı Menkul Kıymet ihraçları ile sermaye piyasalarından kaynak sağlamasına aracılık etmiştir. PASHA Bank, önümüzdeki dönemde de sermaye piyasalarında etkin rol oynamayı planlamaktadır.

EN ÇOK KAZANANLAR
  EN ÇOK KAYBEDENLER
   EN ÇOK İŞLEM GÖRENLER
    BUGÜN 1000TL NE OLDU?
    • -

     BORSA

    • -

     DOLAR

    • -

     EURO

    • -

     ALTIN

    sanalbasin.com üyesidir

    Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları businessworldglobal.com'a aittir, haberleri kopyalamayınız.