Business World Global

Odeabank O’Art “Işıklık / Skylight” sergisiyle Senkron’da

Odeabank O’Art “Işıklık / Skylight” sergisiyle Senkron’da
16 Nisan 2021 - 12:59

Odeabank’ın sanat platformu OArt, Özge Topçunun mekâna özgü yerleştirmesi Işıklık / Skylight ile Türkiyede video sanatını mercek altına alan eş zamanlı sergi etkinliği Senkron’ kapsamında yer alıyor. Begüm Güney küratörlüğünde Kılıç Ali Paşa Hamamı’na uygulanan dijital yerleştirme, 15 Mayıs 2021 tarihine kadar sanal ortamda Odeabank web sitesi üzerinden gezilebilecek.

Odeabank OArt, fiziksel olarak bir araya gelmenin kısıtlandığı bu günlerde 2021 yılının ikinci sergisi Işıklık / Skylight’ı çevrimiçi olarak sanatseverler ile buluşturuyor. Özge Topçu, sergide dijital sanat ile mekâna özgü enstalasyonu bir araya getiriyor. Sanatçı, son çalışmalarında ele aldığı geometrik form olan 4 boyutlu hiperküpü, Kılıç Ali Paşa Hamamı’nda yeniden kurguluyor ve mekanla etkileşime geçiriyor.

İngilterenin ikinci büyük sanat ödülü olan The MAC International Art Priza da aday gösterilen Özge Topçunun ışık heykeli, ilk kez sergilendiği Kılıç Ali Paşa Hamamı’nda formun izdüşümlerini ışık ile yeniden dönüştürüyor. Bu form, modern geometride dört boyutlu teseraktın doğurduğu bir yıldız formu olarak öne çıkıyor. Sanatçı, seriye hakim bu formla reel bir varlık alanına ait olmayan bir düşüncenin –Düz Dünya’ teorisinin geri gelişini, tüm öznel çağrışımlardan arındırarak; yatay, dikey ve diyagonallere indirgiyor. Selçuklu, Osmanlı ve Geleneksel Türk Mimarisinde de karşılaştığımız yıldız motifini oluşturmasının keşfi -Kılıç Ali Paşa Hamamı’na yerleştirilen Işıklık / Skylight’ bu mimari öğelerin eşliğinde kurgulanan, enstalasyonun mekanla ilişkisi daha yayılmacı bir tavrı taşırken – tarihsellikten – mekanın belleğinin korunan sürekliliğinden besleniyor. Özge Topçu, Işıklık / Skylight’ sergisiyle Düz Dünya’ teorisine karşıt ifadesi çevreyi ve sosyal yapıyı oluşturan unsurların bir araştırması olarak; epistemolojideki bu geri dönüşün nedenlerini anlamaya çalışmaktadır.

Özge Topçu, sergiyle ilgili açıklamasında; “Dataya sahip olanın gücünün artmasına karşın, datanın anlamlı hali olan bilgiye veya bilgeliğe olan rağbet gitgide azalıyor. Hamamın ışıklık kısmını yer ve gök arasında bir arayüz gibi gördüm. Kamusal ve özel arasındaki ayrımın geçirgen hale geldiği bir arayüz.” dedi.

Küratör Begüm Güney ise: “Özge Topçunun araştırdığı ‘bilimsel bilginin dönüşümüne bir önerme olarak; post-truth” olgusu ile cevap vermek ayrıca mümkün. Ardılı olduğu kavramın kabul görmediği bir zamana ait anlamında kullanılan bu kavram; doğru ve hakikatin’ (olgusal gerçekliğin) önemini yitirdiği bir döneme işaret etmektedir. Topçu bu çevrimiçi sergi ile geçmişin ve bugünün tarihsel, sosyal ve fiziksel ortamının kesiştiği, yaratılan bir melez mekanda; yeni bağlamlarla bilmeye, anlamaya ve kavramaya çalışır.” diye konuştu.

Işıklık / Skylight, sergisinde yer alanÖzge Topçuya ait yapıt blockchain” teknolojisinin sanattaki formu dijital olarak NFT ile yapılandırılacak bir iş.Sergi, Senkron kapsamında 30 Nisan tarihine kadar Senkron web sitesi www.senkronvideo.art ve 15 Mayıs’a kadar ise Odeabank web sitesi www.odeabank.com.tr ve sosyal medya hesapları üzerinden 7/24 canlı olarak izlenebilecek.

POPÜLER FOTO GALERİLER
POPÜLER VIDEO GALERİLER

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları businessworldglobal.com'a aittir, haberleri kopyalamayınız.