Business World Global

Nissan 12500 kişiyi işten çıkaracak!

Nissan 12500 kişiyi işten çıkaracak!
29 Temmuz 2019 - 19:38

Nissan, nisan-mayıs-haziran aylarını kapsayan üç aylık dönemde faaliyet kârının geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 98,5 oranında düşerek 13,3 milyon euroya gerilediğini açıkladı.

Japonya’nın en büyük ikinci otomobil üreticisi fazla üretimi azaltmak ve maliyetleti kısmak için de 2022 yılına kadar da dünya genelinde 12 bin 500 çalışanını işten çıkaracağını duyurdu.

Kuzey Amerika satışlarında umduğu hedeflere ulaşamayan otomotiv devi bir yandan da görevinden alınan eski yönetim kurulu başkanı Carlos Ghosn kaynaklı skandallar nedeniyle zor günler geçiriyor. Ghosn hakkındaki yolsuzluk iddialarını reddediyor.

Nissan iş gücünde kesintilere gideceğini ilk olarak mayıs ayında duyurmuş gerekçe olarak da Amerika Birleşik Devletleri’nde kârlılık oranlarını yükseltememesini göstermişti. Fakat o zaman işten çıkarmaların 5 binin altında olacağını belirtmişti.

Japon üretici 1.9 milyar euroluk yıl sonu kârı hedefinde bir değişikliğe gitmezken bu haliyle bile geçen yılın yüzde 28 altında bir seviyede kaldı.

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları businessworldglobal.com'a aittir, haberleri kopyalamayınız.

[reklam]