Business World Global

Merck Türkiye, 25. yılını sosyal sorumluluk projeleriyle kutluyor

Merck Türkiye, 25. yılını sosyal sorumluluk projeleriyle kutluyor
27 Nisan 2023 - 10:54

Merck, Türkiye’deki 25. yılını çalışanlarının da katılımıyla topluma katkı sağladıkları sosyal sorumluluk projeleriyle kutluyor.

Merck Türkiye Genel Müdürü Şehram Zayer ile şirketin Türkiye’deki 25. yılı üzerine konuştuk. Zayer, ülkemizin dünyaya açılan kapısı sağlık sektöründe Merck Türkiye’nin konumunu değerlendirdi.

Merck İlaç Türkiye’de sağlık sektöründe hangi alanlarda faaliyet gösteriyor?

Merck, Türkiye’de 1998 yılı itibariyle Sağlık Hizmetleri’nde  Fertilite, Nöroloji, Onkoloji, Endokrinoloji ve Metabolizma ana terapötik alanlarında tedavi seçenekleri sunmaya başladı.  Yaşam Bilimleri Divizyonumuz ise 2010 yılında resmi olarak faaliyete geçti. Ülkemizde biyoteknoloji ve ilaç üretimi alanlarında önde gelen yerli firmalar ve üniversitelerle iş birliklerimiz var. Müşterilerimize ve iş ortaklarımıza, yenilikçi teknolojileri, ekipmanları ve yaşam bilimleri çözümlerini sunuyoruz. Merck’te, her yıl yaklaşık olarak gelirimizin %25’i ile Ar-Ge yatırımı yapıyoruz.

Türkiye’de bu yıl Merck 25. yılını kutluyor. Bu çerçevede planlarınız nelerdir?

Türkiye’deki 25. yılımızı, topluma katkı sağlayacağımız, çalışanlarımızın da dahil olacağı sosyal sorumluluk projeleriyle kutluyoruz. Yaşadığımız deprem felaketinden sonra bu projelerin odağına depremden etkilenen üniversite öğrencilerini aldık ve bu öğrencilere destek olabilmek için Türkiye’nin önde gelen üniversite, dernek ve vakıflarıyla iş birliği yaptık. Ayrıca 25. yılımız özelinde Merck Türkiye çalışanlarının katılımlarıyla sosyal sorumluluk aktiviteleri gerçekleştiriyoruz.

Bunun yanı sıra, odağımıza her zaman hastaları almaya devam ediyoruz. Şirketimizin öncelikli hedefi, henüz karşılanmamış hasta ihtiyaçlarına yönelik çözümler ve tedaviler bulmak. 25. Yılımızda da, “Hastalar için Hep Birlikte” kurumsal kültürümüzde yer alan bilimsel ilerleme ve sorumlu girişimcilik ilkeleriyle hareket ediyoruz.

Merck Türkiye olarak ülkemizde yaşanan deprem felaketi sonrası neler yaptınız?

Ülkece yaşadığımız deprem felaketinin derin üzüntüsünü taşıyoruz. Toplumsal fayda sağlamayı ilke edinen Merck Türkiye ailesi olarak, ilk andan itibaren globaldeki meslektaşlarımızı durumun vehameti ve boyutları konusunda bilgilendirdik. İlaçlar, hijyen malzemeleri ve insani ihtiyaçlar konusunda destek olduk.

Şirketimizin UNICEF işbirliği ile dünyadaki tüm Merck çalışanlarının katılımına açık olarak düzenlediği kampanya ile 270 bin Euro bağış toplandı. Merck ve Merck Ailesi Vakfı’nın da çalışanlarımızın bağışlarına eş değer tutarda katkılarda bulunduğu kampanya sonrasında, afet bölgesine ihtiyaçların karşılanması amacıyla 810 bin Euro tutarında bağış gerçekleştirildi.

Depremzede öğrenciler için oluşturduğumuz burs imkanlarıyla birlikte deprem bölgesine verdiğimiz destek toplamda 1 milyon USD’ye ulaşıyor. Merck olarak gençleri, eğitimi, bilimi ve bilimsel ilerlemeyi toplumsal ilerlemenin temeli olarak görüyoruz. Dolayısıyla orta ve uzun vadedeki hedefimiz, depremzede öğrencilere verdiğimiz destekleri sürdürülebilir kılmak. Bu zorlu günleri dayanışma içinde aşacağımıza inanıyoruz.

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları businessworldglobal.com'a aittir, haberleri kopyalamayınız.