Business World Global

Linktera 2022’yi teknoloji ihraç yılı ilan etti

Linktera 2022’yi teknoloji ihraç yılı ilan etti
30 Mayıs 2022 - 3:45

Umut Çelik / [email protected]

Linktera, 200’ü aşkın uzman çalışanı ile bankacılık, finans, havacılık, ulaşım, perakende, e-ticaret, kargo ve belediyeler gibi 100’den fazla kurum ve kuruluşa hizmet veriyor.

Linktera CEO’su Taşkın Aksoy ile şirket ve sektör hakkındaki gelişmeleri ve şirketin 2022 hedeflerini Business World Global için konuştuk.

Linktera’dan ve müşteri portföyünüzden söz edebilir misiniz?

Linktera 2011 yılında benim de içinde bulunduğum 3 girişimci mühendis ile yola çıkmış bugün 200’ün üzerinde arkadaşımız ile devam ettiğimiz uçtan uca danışmanlık ve yazılım şirketi haline geldi. İstanbul’da Ataşehir’deki merkezimizin yanı sıra Davutpaşa Ar-Ge Laboratuvarı, Gebze İnnovasyon Merkezi ve Dubai Bölge ofislerimiz bulunuyor. Müşterilerimize, hizmet ve ürünlerimizle özel terzi dikimi çözümler üretiyoruz. Finans/bankacılık başta olmak üzere telekomünikasyondan sigortaya, e-ticaretten perakendeye, ulaşımdan turizm ve kamuya kadar farklı alanlarda Türkiye’nin en büyük firmalarına danışmanlık, dijital dönüşüm ve yazılım desteği veriyoruz. Danışmanlık ve teknoloji çerçevesinde Türkiye’de 16’sı banka olmak üzere 50’nin üzerinde büyük firma ile aynı anda çalışıyoruz.

Müşterilerinize ne tür hizmetler sağlıyorsunuz?

10 yılı aşkın süredir 50’den fazla kamu ve özel kuruluşa uçtan uca danışmanlık ve dijital dönüşüm hizmeti sunarak bu şirketlerin geleceğini değiştirmeyi vizyon edindik. Paydaşlarımız ve müşterilerimiz ile gerçekleştirdiğimiz projeleri uçtan uca ele alıyor, global vizyonda özel çözümler geliştiriyoruz. Bu çalışmalarımız ile beraber müşterilerimiz gözünde “Trusted Technology Advisor” (Teknoloji Danışmanı) olarak algılanıyoruz.

Linktera ekosistemi altında ‘Risk Yönetimi’, ‘Dijital Dönüşüm’, ‘Süreç İzleme ve Geliştirme’, ‘Robotik Süreç Otomasyonu’, ‘Veri Analitiği ve Modelleme’ alanlarındaki derinlemesine çalışmalarımızın yanında ‘SpineX’, ‘CreditBoost’, ‘Finsolidate’, ‘BRM – Bankacılık Yasla Raporlama’ gibi ürünlerimizle hizmet şirketinden ürün şirketine dönüşüm yolculuğumuza devam ediyoruz. Bizi en mutlu kılan tarafı elde ettiğimiz başarıların yanında, müşterilerimizin yüzde 100’ye yaklaşan memnuniyete sahip olması.

Yurt dışı açılımınızdan söz eder misiniz? Linktera’nın yurt dışı açılımı için 2022 nasıl bir yıl olacak diyebiliriz?

Bir dijital servis şirketinden bir Fintech’e sürdürdüğümüz dönüşüm yolculuğumuzda, 2022 hedefimizi Orta Doğu ve Orta Avrupa’da büyüyerek bölgesel şirket olma olarak belirledik. Bugüne kadar 1000’e yakın projede edindiğimiz bilgi ve tecrübeyi başta Dubai ofisimiz üzerinden bahsettiğim bölgelere açacağız. Bu yolculuğumuzda arkamızda hissettiğimiz en büyük güven ise yüzde 100’e yaklaşan Müşteri Memnuniyetimiz

Bu noktada bölgesel açılımımıza Dubai üzerinden başladık. Bunun sebebi Dubai’nin sadece Birleşik Arap Emirlikleri’nin turizm ve ticaret merkezi değil, aynı zamanda Orta Doğu noktasında uluslararası birçok şirketin yönetim merkezinin yer aldığı bir finans, ekonomi ve yönetim şehri olması. Bir şirketin Dubai’de ofisinin bulunması, doğrudan olarak bu büyük şirketlerle temas halinde olması anlamını taşıyor. LinkteraLABS altında geliştirdiğimiz ürünlerimizi ve kusursuz hizmet anlayışımızı Dubai ofisimiz sayesinde Orta Doğu ve Orta Avrupa’da faaliyet gösteren global şirketler, bankalar ve Türkiye portföyümüzle ilişkide olan firmalar ile tanıştıracağız. Böylece 2022 yılında yeni iş anlaşmaları yapmayı planlıyoruz. 2022 yılı bizim için bu amacı gerçekleştirmekle geçecek.

Linktera, yeni yatırımlarıyla teknoloji ihracatı için yeni adımlar atacak diyebilir miyiz?

Ürünleşme yolculuğumuzu önümüzdeki dönemde de devam etmeyi planlıyoruz.  Geçen 2 yılda yaklaşık 20 milyon TL’lik ürün yatırımımızı, önümüzdeki 3 yılda artırarak devam ediyor olacağız. Tek bir şirketin her şeyi yapamayacağını düşünüyoruz. Bu yüzden alanında gerçekten iyi olan firmalar ile ortaklık kurmamız gerekiyor. Önümüzdeki dönemde bizi tamamlayan alanlarda başarılı firma ve start-up’ları da bünyemize katmak için yatırım yapıyor olacağız.

Tam olarak hedefimizi teknoloji ihracında ülkemiz için önemli bir kazanım sağlamak. Linktera kurulduğu günden bugüne kadar müşterilerinin yüzde 100 memnuniyetini kendine hedef alarak ilerledi. Birçok alandaki mutlu müşterilerimiz sayesinde yeni müşteriler bizimle çalışmak istediler ve bu kararlarından da hayli memnunlar. Şimdi yurt dışına açıldığımız dönemde aynı başarıyı yakalamak istiyoruz. Bunun için gerek LinkteraLABS’in Ar-Ge gücü, gerek ülkemizin bir teknoloji üreticisi pozisyonunun yükselmesi, gerekse de dünyada Türk ürünlerinin kullanımının artmasıyla elimizin güçlü olduğunu düşünüyorum.

Türkiye’deki pazar hakkında neler söyleyebilirsiniz?

Hem finans, hem de e-ticaret alanında ciddi bir büyüme kaydediyoruz ülke olarak. Özellikle e-ticaret alanında salgının getirdiği etkiyle beraber önemli bir yükseliş trendi söz konusu. Bu durumda şirketler daha iyi ve kaliteli hizmet vermek için de bir yarış halinde. Onlara sunduğumuz finans, muhasebe, siber güvenlik, yasal raporlama ve uzaktan müşteri kazanımına dair ürünlerimizin daha fazla talep aldığını görüyoruz. Bu talep artışı ilerleyen günlerde artarak sürecektir.

Bunun yanı sıra, geçtiğimiz son 5 yılda bugünün kurumlarının klasik iş yapış modelleri de tehditler oluşmaya başladı. Dünyaca ünlü pek çok teknoloji ve e-ticaret devi artık kendi faaliyet alanlarının dışında lojistik, perakende ve ödeme sistemleri gibi pek çok noktada girişimler başlatıyor ya da satın alma yapıyor. Bu noktada ödeme sistemlerinin yaygınlaşması ve bankacılığın dışına çıkması ile beraber bankacılık önemli tehdit altında. Özellikle ülkemizde sene içerisinde yayımlanan dijital bankacılık yönetmeliği sonrasında gözler dijital bankacılık sağlayacak potansiyel kuruluşlara çevrildi. Yine pek çok kuruluşu hali hazırda devam eden elektronik para ve ödeme lisans başvuruları da ortada. Başta Açık Bankacılık kanalları üzerinden sağlanacak servisler üzerinden bankaların bir servis ve altyapı sağlayıcı olarak buradaki tehdidi avantaja dönüştürecek şekilde aksiyon alması ve bu sayede konumlarını sağlamlaştırması gerektiğini düşünüyorum. Biz de bu doğrultuda stratejimizi ve ürün planlarımızı Açık Bankacılık ve ekosistem modellemesini ele alacak şekilde konumlamaya başladık.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT
Yorum Yok

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.
EN ÇOK KAZANANLAR
  EN ÇOK KAYBEDENLER
   EN ÇOK İŞLEM GÖRENLER
    BUGÜN 1000TL NE OLDU?
    • -

     BORSA

    • -

     DOLAR

    • -

     EURO

    • -

     ALTIN

    KUR ÇEVİRİCİ

    Para Birimi

    Çevrilecek Para Birimini Seçin

    Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları businessworldglobal.com'a aittir, haberleri kopyalamayınız.