Business World Global

“Küresel ticaretteki düşüşe rağmen Türkiye’nin ihracatı arttı”

“Küresel ticaretteki düşüşe rağmen Türkiye’nin ihracatı arttı”
27.243
03 Ocak 2020 - 15:10

Akdeniz İhracatçı Birlikleri (AKİB) Koordinatör Başkanı Hayri Uğur, 2019 yılında 180 milyar doları aşan ülke ihracatı hakkında açıklama yaptı.

Dünya ticaretinde yaşanan genel daralmaya rağmen ülke ihracatındaki artışa vurgu yapan AKİB Koordinatör Başkanı Hayri Uğur, “Dünya ticaretinde son 10 yıllık döneme baktığımızda büyüme ortalaması yüzde 3’ler seviyesindeyken 2019 yılı itibariyle bu rakam yüzde 1,2’lere kadar gerilemiş durumda. Ülkemizin 2019 yılı genel ihracatını değerlendirdiğimizde ise dünyada yaşanan tüm daralma ve ticaret savaşlarına rağmen büyüme ivmesini sürdürerek, 180 milyar dolar seviyesini aştığımızı görüyoruz.” dedi.

Akdeniz İhracatçı Birlikleri olarak Türkiye’nin ihracatındaki büyümeye katkı sağlamaya devam ettiklerini dile getiren Uğur, “2019 yılı itibariyle ülkemize 13 milyar 431 milyon dolarlık bir döviz girdisi sağlayarak geçtiğimiz yıla göre yüzde 7,7’lik bir ihracat artışı yakaladık. Türkiye genelindeki ihracattaki payımız ise yüzde 8,1’e ulaşmış durumda. En önemli pazarlarımızdan Irak’a olan ihracatımız 1 milyar doların üzerine çıkarak yüzde 3’ün üzerinde artış yakalarken, İspanya’ya olan ihracatımız ise yüzde 25’in üzerinde artış sağlayarak 1 milyar dolara yaklaştı.” diye konuştu.

EN ÇOK KAZANANLAR
  EN ÇOK KAYBEDENLER
   EN ÇOK İŞLEM GÖRENLER
    BUGÜN 1000TL NE OLDU?
    • -

     BORSA

    • -

     DOLAR

    • -

     EURO

    • -

     ALTIN

    sanalbasin.com üyesidir

    Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları businessworldglobal.com'a aittir, haberleri kopyalamayınız.