Business World Global

Kalekim, istikrarlı büyümesini sürdürüyor

Kalekim, istikrarlı büyümesini sürdürüyor
07 Haziran 2022 - 16:08

Kale Grubu’nun iştiraklerinden Kalekim AŞ, salgın, enerji krizi ve tedarik sorunlarının gölgesinde geçen 2021 yılını hedeflerinin üstünde bir başarı ile tamamladı.

Kalekim, istikrarlı başarısının sonuçlarını ve halka arzının birinci yıl sonuçlarını düzenlediği basın toplantısıyla paylaştı.

Kale Holding Mali İşler Direktörü (CFO) Haluk Alperat ve Kalekim Genel Müdürü Timur Karaoğlu’nun katıldığı 2021 Yılı Değerlendirme Toplantısı’nda şirketin geçen yılki performansı, hayata geçirilen yatırımlar, bu yatırımların ciroya yaptığı katkı, 2022 yılının ilk çeyreğinde elde edilen başarı ile önümüzdeki döneme ilişkin hedef ve beklentiler hakkında bilgiler verildi.

Zor bir yılı geride bıraktıklarını belirten Alperat, ‘İş dünyası olarak beklentimiz, pandemi ile mücadelede elde edilen başarının ardından 2022’nin daha güzel geçeceği yönündeydi. Ancak bir krizden kurtulduk derken, yeni yılda kendimizi yeni bir krizin içerisinde bulduk. Rusya’nın Ukrayna’ya yönelik başlattığı savaş, hepimiz için zorlu bir yılın habercisi oldu.

Dünya ticaret ve tedarik dengelerini değiştiren bu savaşın, yaratacağı değişimleri iyi yönetmek önümüzdeki süreçte hepimiz için büyük önem arz ediyor. Ekonomide kartların yeniden dağıtılacağı, dengelerin değişeceği bu zorlu süreci sektör ve ülke olarak, en az kayıpla aşmayı temenni ediyoruz.’ diye konuştu.

– “Mardin ve Lyksor yatırımları ile büyümeye devam ettik”

Salgının, 2021 yılında da pek çok sektörde enerji, üretim, ham madde ve tedarik alanlarında önemli krizleri ortaya çıkardığını belirten Alperat, şunları söyledi:

‘Özellikle ülkemizde kurdaki dalgalanmanın da eklenmesiyle maliyetlerde çok önemli artışlar yaşandı. İnşaat malzemeleri özelinde baktığımızda TÜİK’in açıkladığı son verilere göre, inşaat maliyet endeksi 2022 yılı mart ayında, bir önceki aya göre yüzde 9,58 bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 101,57 arttı. Bu maliyet artışının yanında, yüksek faiz oranları ve düşen alım gücü ile birlikte yurt içindeki inşaat sektörü de olumsuz etkilendi. 2021 yılında Türkiye ekonomisi yüzde 11’lik büyümesine karşın, inşaat sektörü yılı 0,9’luk bir küçülmeyle tamamladı.

Bununla birlikte yurt içinde durgun giden pazarda son açıklanan Konut Finansman Paketi’nin önemli bir hareketlilik getirmesini bekliyoruz. Bu da inşaat malzemeleri sektörüne de olumlu yansıyacaktır. Kalekim olarak, bu zorlu süreci aldığımız hızlı aksiyonlar sayesinde bugüne kadar başarıyla yönettik. Daha büyük ve daha güçlü bir Kalekim yaratma hedefimiz doğrultusunda, bizim için önemli bir adım olan halk arz programımızı Mayıs 2021’de başarıyla gerçekleştirdik.’

Alperat, hızlı bir yatırım sürecine girdiklerini bildirerek, ‘İlk olarak, yurt dışı yatırımlarımızın ihtiyacı olan konsantre ürünlerin üretimi için Mardin’deki fabrikamıza 23 milyon TL’lik ek hat yatırımı yaptık. Bizim için önemli bir ihracat pazarı olan Irak ve yine hedef bölge konumundaki Orta Doğu pazarına yakınlığı nedeniyle bu yatırıma büyük önem veriyoruz. Bunun yanında yurt dışı yatırımlarımız kapsamında Afrika ile Orta ve Doğu Avrupa’ya yönelik yatırım ve iş birliği çalışmalarımıza devam ediyor. 2021’deki yatırımların ardından, 2022 yılına da yine önemli bir satın alma yatırımı ile başladık.’ dedi.

Yurt içi pazardaki hedeflerini anlatan Alperat, ‘Lyksor Kimya AŞ’nin yüzde 75’lik kısmını, 140,6 milyon TL karşılığında satın aldık. Yapı kimyasalları ve beton teknolojileri alanında faaliyet gösteren Lyksor Kimya AŞ’nin 2022 yılında ciromuza 325-350 milyon TL arasında katkı yapmasını bekliyoruz. Önümüzdeki süreçte de yurt içinde ve yurt dışında yeni yatırım ve iş birliklerine dair çalışmalarımız devam edecek.

Hedefimiz yaptığımız, bu yeni yatırımlarla hem ürün gamımızı çeşitlendirmek hem de üretim ve etki alanımızı daha da genişletmek. Yaptığımız tüm bu yatırım ve iş birliği çalışmalarımız sayesinde ise, inşaat sektörünün yüzde 0,9 küçüldüğü 2021 yılında Kalekim olarak, net karımızı bir önceki yıla göre yüzde 158,5 artırmayı başardık. Bu zorlu süreçte, ulaştığımız bu rakamları önemli bir başarı olarak görüyoruz.’ şeklinde konuştu.

– ‘Güçlü ilişkilerimiz sayesinde süreci başarıyla yönettik’

Kalekim Genel Müdürü Timur Karaoğlu da sektörde sahip oldukları yarım asra yaklaşan bilgi, birikim ve tecrübeleriyle zorlu süreci başarıyla yönettiklerini vurgulayarak, şöyle konuştu:

‘Dünya ham madde ve tedarik zincirinde yaşanan sıkıntılarla boğuşurken, önceden aldığımız tedbirler ve doğru zamanda yaptığımız doğru hamleler ile sürecin etkilerini minimuma indirdik. Özellikle tedarikçilerimiz ile kurmuş olduğumuz güçlü ilişkiler sayesinde tedarik zincirini aksatmadan, ürün ve hizmetlerimizi müşterilerimize sorunsuz bir şekilde ulaştırmayı başardık.

Bu olağanüstü süreçteki çabamızın meyvelerini ise, 2021 yılının sonunda ulaştığımız rakamlarla aldık. 2021 yılı, Kalekim için hem satış hem de pazar payımızı artırdığımız; genel anlamda hedeflerimizin üstünde başarıya ulaştığımız bir yıl oldu. Halka arz programımızı gerçekleştirdiğimiz Mayıs 2021’den bu yana her çeyrekte başarımızı bir adım daha ileri taşıyarak, istikrarlı büyümemizi sürdürdük.’

2021’i tüm ürün gruplarında hedeflerinin üstünde tamamladıklarını aktaran Karaoğlu, ‘2020 yılında yaklaşık 84 milyon TL olan net karımızı, 2021 yılında yüzde 158,5 artırarak, toplamda 213.2 milyon TL’ye yükselttik. Bu süreçte yurt içi satışlarımızı yüzde 43,8, yurt dışı satışlarımızı da yüzde 78 oranında artırdık.

Böylece inşaat sektörünün küçüldüğü bir yılda hem yerelde hem de globalde büyüyerek, önemli bir başarıya imza attık. Yurt dışında satışlarımızı en çok artırdığımız ülkelerin başında ise, Irak ve Fransa geldi. Özellikle ihracatımızda yüzde 60 oranla en büyük payı oluşturan Irak, gerek barındırdığı potansiyel gerekse de ülkemize yakınlığı nedeniyle bizim stratejik öneme sahip pazarlarımızın başında geliyor.’ dedi.

Karaoğlu, şunları söyledi

‘2022 yılının ilk çeyreğinde net dönem karımızı, bir önceki yılın aynı dönemine göre, yüzde 194 oranında artırdık. Bu artışla birlikte 2021’in ilk çeyreğinde 24.1 milyon TL olan net dönem karımızı, yeni yılın aynı döneminde 70.8 milyon TL’ye çıkardık. Brüt kar marjımızı da 300 baz puan iyileştirerek, yüzde 37,3’ten yüzde 40,3’e yükselttik. Yine bu dönemde yüzde 23,1 olarak gerçekleşen FAVÖK marjımızdaki iyileşme ise, 580 baz puan oldu.

Yılın ilk üç ayındaki net satışlarımız yüzde 111’lik artışla 302.4 milyon TL’ye ulaştı. Yurt içi satışlarımızı bir önceki yıla göre yüzde 80, yurt dışı satışlarımızı ise yüzde 190 artırarak, başarılı grafiğimizi yeni yılda da devam ettirdik. Bu başarıda; Kalekim’in sektörde sahip olduğu tecrübenin, potansiyelinin, üretim ve finansal gücünün yanı sıra çalışanlarının emek ve özverisi ile iş ortaklarının, paydaşlarının ve yatırımcılarının da çok büyük bir katkısı var.’

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT
Yorum Yok

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.
EN ÇOK KAZANANLAR
  EN ÇOK KAYBEDENLER
   EN ÇOK İŞLEM GÖRENLER
    BUGÜN 1000TL NE OLDU?
    • -

     BORSA

    • -

     DOLAR

    • -

     EURO

    • -

     ALTIN

    KUR ÇEVİRİCİ

    Para Birimi

    Çevrilecek Para Birimini Seçin

    Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları businessworldglobal.com'a aittir, haberleri kopyalamayınız.