Business World Global

Kadın girişimciler Türkiye’de güç kazanıyor

Kadın girişimciler Türkiye’de güç kazanıyor
02 Temmuz 2024 - 17:23

Türkiye’de kadın girişimciliğinin son yıllarda önemli bir ivme kazandığını söyleyen AEK Pay Senedi Basım ve Danışmanlık Merkezi Kurucusu Ayşe Kösebay, geleneksel iş ortamlarının sınırlarını zorlayan ve yeni fırsatlar yaratan kadın girişimcilerin, ekonomik büyümeye ve yenilikçiliğe de önemli katkılar sağladığını ifade etti.

Kadınlar, iş dünyasında çeşitliliği artırırken, farklı bakış açıları ile iş yapma şekillerini de zenginleştirdiğini anlatan Kösebay “Liderlik özellikleri, takım çalışmasına yatkınlık ve duygusal zeka gibi güçlü yönleriyle, başarılarını artırarak ve sürdürülebilir bir büyümeye katkı sağlıyorlar. AEK Pay Senedi olarak, Türkiye’deki basım sektöründeki sayılı kadın girişimlerinden biriyiz. Türkiye’de matbaacılık sektöründeki şirketlerin çoğunluğu erkekler tarafından yönetilir. Şirketimi kurarken, sektörde edindiğim tecrübeleri yenilikçi bir iş modeline taşımak ve sektördeki kadınlara rol model olmak vizyonu ile yola çıktım. Bugün bu hedefleri gerçekleştirmiş olmaktan mutluluk duyuyorum. AEK Pay Senedi’ni kurmadan önce 23 yıl süreyle basım sektöründe deneyim kazandım. Baskı yönetimi, satış ve pazarlamadan iş geliştirmeye kadar işin her alanında çalıştım. Bu süreçte, basım sektöründeki ulusal ve uluslararası yenilikleri, trendleri takip ederek, işletmemize yenilikçi uygulamaları kazandırdım. 2014 yılında kendi girişim hikayemi başlatmaya karar vererek AEK Pay Senedi Basım ve Danışmanlık Merkezi’ni kurdum. Türkiye’de pek bilinmeyen ancak yurt dışında basım sektöründe önemli bir yer bulan Basım Danışmanlığı mesleğini hem tanıttım hem de uyguladım” dedi.

BİRÇOK KADIN GİRİŞİMCİYE MENTORLUK YAPTI

Kurulduğu ilk günden bu yana, ekibiyle birlikte Pay Senedi Basımı sektöründe birçok konuda öncü rol üstlendiklerinin altını çizen Ayşe Kösebay “Şirket olarak, Türkiye’ye hisse senedi basımı kavramını açıklamış olmaktan, yeni nesil güvenlik önlemlerini sektöre tanıtarak “ilk”leri hayata geçirmiş olmaktan ve bu alandaki çalışmalara rehberlik etmekten mutluluk duyuyorum. Sivil toplumun gücüne ve sektörümüzün bu çalışmalar ile güçlenerek gelişeceğine inanarak, STK’larda aktif görev aldım, yeni STK kuruluşlarında bulundum. Pek çok gence ve kadın girişimci adayına mentorluk yaptım. Bugün, büyük çabalarla başarıya ulaşmış bir kadın girişimci ve kadın dostu şirket olarak, sektöre yenilikçi bir vizyon ile öncülük etmekten, paydaşlarımızın takdir ve güvenlerini kazanarak yol almaktan, kadın girişimcilere destek olmaktan duyduğum memnuniyeti paylaşmak isterim. Kadınlara duyduğum güveni işletmemizde de görebilirsiniz. Çalışanlarımızın tamamı kadınlardan oluşuyor. Kadınların ekonomik bağımsızlıklarını kazanmalarına, toplumsal kalkınmaya katkı sağlama potansiyeline inanıyor ve destekliyorum” ifadelerini kullandı.

“TÜRK KADINLARI HER YERDE OLMALI” 

Türk kadının uluslararası düzeyde de temsil edilmesi gerektiğine inanan AEK Pay Senedi Basım ve Danışmanlık Merkezi Kurucusu Ayşe Kösebay, bu amaçla yurtdışı ağlara da üye olduklarını gururla söylüyor. 2023’ten bu yana uluslararası ‘Women Owned’ sertifikasına sahip olduklarını açıklayan Kösebay “Women Owned, tüm dünyada geçerli olan, bir iş yerinin yüzde 51 sahipliğinin, kontrolünün ve yönetiminin kadında olduğunun tasdik edildiği bir sertifikadır. Aynı zamanda WEConnect International üyesiyiz. WEConnect International, kadınlara ait işletmeleri dünya çapındaki nitelikli, büyük tedarikçilerle buluşturan, kadınların bu kurumların tedarik zincirlerine girmelerine destek olmak amacıyla çalışan global bir sivil toplum kuruluşudur. Üyelerinin ihtiyaçları doğrultusunda eğitimler ve B2B networking etkinlikleri düzenlemektedir” açıklamasında bulundu.

KADIN GİRİŞİMCİLERİN KARARLILIĞI, YARATICILIĞI UMUT VERİCİ 

Türkiye’de kadın girişimcilerin hala bazı zorluklarla karşı karşıya olmalarına rağmen, Türkiye’deki kadın girişimcilerin sayısının ve etkisinin giderek arttığını anlatan Kösebay “Bunun ülke ekonomisine ve topluma olumlu katkısını hissetmek umut verici. Kadın girişimcilerin kararlılığı, yaratıcılığı ve dayanıklılığının, bu engelleri aşmalarına yardımcı olacağına kalpten inanıyorum. İş dünyasında kadın girişimciliğinin sadece ekonomik değil, aynı zamanda toplumsal ve kültürel bir dönüşümü de temsil ettiğini görmemiz gerekir. Ne mutlu ki, kadın girişimcilerin cesareti ve vizyonu, daha adil, eşitlikçi ve sürdürülebilir bir iş dünyasının inşasına önemli bir katkı sağlıyor” diyerek sözlerini tamamladı.

 

 

 

 

 

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT
Yorum Yok

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.
EN ÇOK KAZANANLAR
  EN ÇOK KAYBEDENLER
   EN ÇOK İŞLEM GÖRENLER
    BUGÜN 1000TL NE OLDU?
    • -

     BORSA

    • -

     DOLAR

    • -

     EURO

    • -

     ALTIN

    KUR ÇEVİRİCİ

    Para Birimi

    Çevrilecek Para Birimini Seçin

    Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları businessworldglobal.com'a aittir, haberleri kopyalamayınız.

    [reklam]