Business World Global

Japonya “dijital yen” çıkarmaya hazırlanıyor…

Japonya “dijital yen” çıkarmaya hazırlanıyor…
39.296
25 Ocak 2020 - 11:55

Uzakdoğu ülkesi Japonya, dijital para birimini çıkarma planları yapan ülkeler arasına katıldı.

Japonya Dışişleri Bakanı Norihiro Nakayama, dijital yeni’in Japonya’yı finans dünyasındaki küresel gelişmelere karşı güncel tutacağını ve hükümet ile özel şirketler arasında ortak bir çalışma yürütülmesini sağlayacağını dile getiriyor. Gelişme ayrıca her beş satın alımdan dördünün nakit olarak yapıldığı Japonya’nın, komşularıyla yürüteceği faaliyetler ve ilişkiler için de son derece faydalı bir adım olarak öne çıkıyor.

Bakan Nakayama, Çin’in geçtiğimiz yıl dijital yuan faaliyetlerini başlatmasının ardından Japonya’nın bu tarz girişimlere karşı önlemler alması gerektiğini savunmuştu. Japonya Maliye Bakanı Taro Aso ise Çin’in, yuan’ı gelişmekte olan ekonomilerde kabul gören bir para birimi haline getirme planlarına yönelik endişelerini dile getirmişti.

İktidardaki Liberal Demokrat partiden bir grup milletvekili, dijital yen konusuna dair tekliflerini önümüzdeki ayın başında Japonya hükümetine sunmayı planlıyor. Japonya Merkez Bankası, dijital para birimlerinin potansiyel durumlarını değerlendirmek amacıyla geçtiğimiz hafta toplanmıştı. Özellikle son dönemde Facebook’un Libra projesinin tartışmalı bir hale gelmesiyle aralarında İngiltere Merkez Bankası ve Avrupa Merkez Bankası’nın da yer aldığı çok sayıda bankanın dijital paralar konusunda harekete geçtiği biliniyor.

POPÜLER FOTO GALERİLER
POPÜLER VIDEO GALERİLER
sanalbasin.com üyesidir

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları businessworldglobal.com'a aittir, haberleri kopyalamayınız.