Business World Global

İstanbul İhracatçı Birlikleri’nden 7,5 milyar dolar ihracat

İstanbul İhracatçı Birlikleri’nden 7,5 milyar dolar ihracat
26 Eylül 2023 - 11:43

İstanbul İhracatçı Birlikleri (İİB), bünyesinde bulunan yedi ihracatçı birliğine üye, farklı şehirlerde faaliyet gösteren 20 bini aşkın firma ile 2023 yılının ilk sekiz ayında, yaklaşık 7 milyar 500 milyon dolar tutarında ihracat yaparak, geçtiğimiz yılın aynı dönemine kıyasla yüzde 4.6 oranında ihracat artışı sağladı.

İstanbul İhracatçıları, bir önceki yılın ayını dönemine kıyasla, yılın ilk sekiz ayında, 196 ülke pazarına ürün sattı ve ülke ihracatındaki payını yüzde 5.2’ye yükseltti.

Avrupa Birliği’ne yapılan ihracat yüzde 16 oranında arttı

İstanbul İhracatçı Birlikleri, yılın ilk sekiz ayında, değer bazında en fazla ihracatı 487 milyon dolar ile Irak’a gerçekleştirdi. Irak’a en fazla kümes hayvanları, hayvansal mamuller ile mobilya, kağıt ve orman ürünleri satıldı. İİB, Irak’ın ardından değer bazında en fazla Amerika Birleşik Devletleri, Norveç, Almanya ve Birleşik Krallık’a ihracat yaptı. İİB tarafından yapılan ihracatta ABD’ye hububat, bakliyat, yağlı tohumlar, mobilya, kağıt, orman ürünleri; Norveç’e gemi, yat ve hizmetleri; Almanya’ya fındık ve mamulleri ile hububat, bakliyat, yağlı tohumlar; Birleşik Krallık’a mobilya, kağıt ve orman ürünleri ile hububat, bakliyat, yağlı tohumlar ön plana çıktı. Ülke grupları baz alındığında ise İİB’nin en fazla ihracat yaptığı bölge, 1 milyar 535 milyon dolar ile Avrupa Birliği ülkeleri oldu. Avrupa Birliği ülkelerine yapılan ihracat, yılın ilk sekiz ayında, bir önceki yılın aynı dönemine kıyasla yüzde 16 oranında arttı.

İstanbul İhracatçı Birlikleri, ağustos ayında ise, bir önceki yılın aynı ayına kıyasla yüzde 18.3 oranında artış ile 1 milyar 130 milyon dolar tutarında ihracat yaptı. Birlik, en fazla ihracatı Norveç, Irak, Birleşik Devletler, İtalya ile Birleşik Krallık’a gerçekleştirdi.

İİB bünyesinde bulunan birliklerden İstanbul Mobilya, Kağıt ve Orman Ürünleri İhracatçıları Birliği, yılın ilk sekiz ayında, 2 milyar 462 milyon dolar; İstanbul Hububat, Bakliyat, Yağlı Tohumlar ve Mamulleri İhracatçıları Birliği (İHBİR), bir önceki yılın aynı dönemine kıyasla yüzde 14.3 oranında artış ile 2 milyar 376 milyon dolar; Gemi, Yat ve Hizmetleri İhracatçıları Birliği (GYHİB), yüzde 47.8 oranında artış ile 1 milyar 182 milyon dolar; İstanbul Su Ürünleri ve Hayvansal Mamuller İhracatçıları Birliği (İSHİB), 670 milyon dolar; İstanbul Fındık ve Mamulleri İhracatçıları Birliği (İFMİB), yüzde 8.4 oranında artış ile 395 milyon dolar; İstanbul Yaş Meyve Sebze İhracatçıları Birliği, yüzde 9.8 oranında artış ile 324.5 milyon dolar; İstanbul Kuru Meyve ve Mamulleri İhracatçıları Birliği (KUMİB), yüzde 19.5 oranında artış ile 168 milyon dolar tutarında ihracat gerçekleştirdi.

Seven: Yılın ilk üç çeyreğini ihracat artışı ile kapatmayı öngörüyoruz

İstanbul İhracatçı Birlikleri Koordinatör Başkanı Cem Seven, “İstanbul İhracatçı Birlikleri, yılın ilk sekiz ayında, geçen yılın aynı dönemine kıyasla, yüzde 4.6 oranında daha fazla ihracat yaptı. Öncelikle, ihracat artışımızda katkısı olan bütün ihracatçılarımızı kutlarım. Yılın ilk üç çeyreğini ihracat artışı ile kapatmayı öngörüyoruz. Ağustos ayında, alt birliklerimizin ihracatı artırmaya yönelik çalışmaları, tüm hızı ile devam etti. Ağustos ayında sektör toplantılarına ağırlık verdik. Mobilya, kağıt ve orman ürünleri birliğimiz mevcut pazarları güçlendirmek ve yeni pazarlar bulmak amacıyla Meksika’da görüşmeler gerçekleştirdi. Su ürünleri ve hayvansal mamuller ihracatçıları birliğimiz ise kanatlı sektörünün ihracatının artırılmasına yönelik “kanatlı ürünleri sektörü çalışma grubu” kurarak, toplantılar düzenledi. Düzenlediğimiz etkinlikler ile mevcut olan pazarlarda varlığımızı güçlendirerek, yeni pazarlarla beraber yıl sonuna doğru emin adımlarla yürüyoruz” dedi.

 

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT
Yorum Yok

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.
EN ÇOK KAZANANLAR
  EN ÇOK KAYBEDENLER
   EN ÇOK İŞLEM GÖRENLER
    BUGÜN 1000TL NE OLDU?
    • -

     BORSA

    • -

     DOLAR

    • -

     EURO

    • -

     ALTIN

    KUR ÇEVİRİCİ

    Para Birimi

    Çevrilecek Para Birimini Seçin

    Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları businessworldglobal.com'a aittir, haberleri kopyalamayınız.

    [reklam]