Business World Global

İş dünyamızın yeni fırsat döneminde Benelüks ve Batı Avrupa

İş dünyamızın yeni fırsat döneminde Benelüks ve Batı Avrupa
26 Eylül 2023 - 11:14

Ethem Tokgözlü / Counsell Global Consulting Kurucu Ortağı

Dünya ekonomisi ve iş dünyası son yıllarda pek çok zorlukla karşı karşıya kaldı. Küresel salgın, iklim değişikliği, ticaret savaşları, enerji krizi ve siyasi belirsizlikler, ekonomik büyümeyi ve istikrarı tehdit etmekte. Bu ortamda, Türkiye gibi iddialı gelişmekte olan ülkeler ve işletmelerimiz, hem kendi iç dinamiklerini hem de küresel fırsatları değerlendirmek zorundadır. Türkiye, kendi yatırım ortamını ve rekabetçiliğini iyileştirme açısından önemli mesafe kaydetti. Ancak Türkiye ve iş dünyamızın beklenen sıçramayı yapmasında, yurtdışında yatırım yapacak ve yeni pazarlara açılacak şirketlerimize önemli görev düşüyor.

Türkiye’deki şirketler, küresel dünyanın bir oyuncusu olmak, markalarını dünya markaları arasına eklemek ve ihracat gelirlerini artırmak için yurtdışında yatırım yapmak istemekte. Yurtdışında yatırım yapmak için gerek mevzuat ve düzenlemeler gerekse piyasa şartları ve gereklilikleri nedeniyle ciddi araştırma ve fizibilite çalışmaları yapmak önemli. Yatırım sürecinde göz önüne alınması ve değerlendirilmesi gereken birçok başlık ve konu ortaya çıkmakta. Tüm bu karar alma ve değerlendirme süreçlerinde ise şirketlerimizin yanında yer alacak danışmanlara her zamankinden daha çok sorumluluk düşüyor. Uluslararası iş yapmanın görece zorluklarıyla başa çıkmanın yolu, özellikle yurtdışı ticaret ve yatırım deneyimi yüksek danışmanlarla yol almak diye düşünüyorum.

Yurtdışında yatırım yapacak şirketler için en cazip bölgelerden biri de Benelüks ve Batı Avrupa. Bu bölge, Avrupa Birliği’nin kalbi olarak nitelendirilebilir. Bölgede yer alan Belçika, Hollanda ve Lüksemburg gibi ülkeler, Almanya ve Fransa gibi yakın komşularıyla etkileşimleri de değerlendirildiğinde ekonomik entegrasyonun en ileri seviyesine ulaşmıştır. Bu ülkeler, hem kendi iç pazarlarının büyüklüğü hem de diğer Avrupa ülkelerine erişim kolaylığı açısından önemli avantajlar sunuyor. Ayrıca bu ülkeler, siyasi istikrar, hukukun üstünlüğü, altyapı kalitesi, işgücü niteliği, inovasyon kapasitesi gibi unsurlarla da yatırımcılara güven vermektedir.

İşte tam da burada Counsell Global Consulting olarak biz devreye giriyoruz. Biz bu pazarlarda yer almak, sıfırdan ya da satınalma yoluyla güçlü bir giriş yapmak isteyen işletmelerimize Avrupa’nın en büyük, dünyanın 2. büyük limanına ev sahipliği de yapan Rotterdam’da yer alan ofisimizle uçtan uca hizmetler sunmaktan büyük mutluluk duyuyoruz. Özellikle şirket birleşme ve satınalmaları, ortak girişim (JV) ve stratejik ortaklıkların oluşturulması, bu pazarlarda şirketleşme, çalışma ve oturum izinlerinin organizasyonu, yatırım yeri seçimi ve temini, iş geliştirme ve büyüme danışmanlığı gibi başlıklarda etkin çözümler sunuyoruz.

Benelüks ve Batı Avrupa bölgesinde yatırım yapmak isteyen Türk şirketleri için fırsatlardan bahsedecek olursak yaşlanan nüfus ve bundan kaynaklı jenerasyon problem nedeniyle çok uygun maliyetlerle şirket satınalma ve yatırım fırsatlarıyla başlamamız gerekir. Batı Avrupa üretim geleneklerini haiz, uzun yıllardır sektörlerinde önemli işlere imza atmış ve markalaşmış imalat, tarım ve hizmet şirketleri artık jenerasyon problemleri nedeniyle bu tür fırsatları değerlendirmek durumunda kalıyor. Bu sektörlerde faaliyet gösteren yerel şirketleri satın alarak veya ortaklık kurarak Türk şirketleri, hem pazar payını hem de marka bilinirliğini artırabilirler. Her pazarda başarının sırrının markalaşma olduğu gerçeğini gözönünde bulundurduğumuzda, bunun değeri daha iyi anlaşılacaktır. Counsell Global Consulting olarak uzman Birleşme ve Satınalma (M&A) ekbimizle Türk işletmelerimizin bu fırsatları en iyi şekilde değerlendirmeleri için önemli destekler sağlıyoruz. Portföyümüzdeki çok sayıda kıymetli yatırım fırsatının yanı sıra ihtiyaca ve talebe yönelik potansiyel hedef şirketleri de tespit ederek şirket satınalma sürecini uçtan uca yönetiyoruz.

Counsell Global Consulting, yurtdışında yatırım yapmak isteyen Türk şirketlerine bölge ve pazar hakkında detaylı bilgi, risk değerlendirmesi, piyasa analizi, yasal mevzuat, vergi avantajları, teşvikler, finansman olanakları gibi konularda rehberlik etmektedir. Ayrıca şirketimiz, Türk şirketlerinin potansiyel ortak veya satın alacağı şirketleri belirlemesine, değerlemesine, müzakeresine ve anlaşmasına yardımcı olmaktadır.

Yurtdışında yatırım yapmak, Türk şirketlerinin küresel rekabet gücünü artırmak ve yeni pazarlara ulaşmak için önemli bir strateji. Benelüks ve Batı Avrupa bölgesi ise bu strateji için en cazip uygulama sahalarının başında yer alıyor. Türk iş insanlarımız, durağanlığın ve iç pazardaki belirsizliklerin hissedildiği bu dönemleri, güçlü pazar fırsatları ve büyüme imkanlarının öne çıktığı bu bölgede çok uygun maliyetlerle şirket satınalma ve yatırım fırsatlarını değerlendirmek için kullanmalı. Bu açıdan bir fırsat dönemindeyiz diyebiliriz. Biz de Counsell Global Consulting olarak uzman ekibimiz ve bu süreçlerdeki deneyimimizle en az riski en uygun maliyetlerle danışanlarımıza sunmakta kararlıyız.  Böylece hem kendi büyüme hedeflerine hem de Türkiye’nin ekonomik gelişimine katkı sağlayacağımıza yürekten inanıyoruz.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT
Yorum Yok

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.
EN ÇOK KAZANANLAR
  EN ÇOK KAYBEDENLER
   EN ÇOK İŞLEM GÖRENLER
    BUGÜN 1000TL NE OLDU?
    • -

     BORSA

    • -

     DOLAR

    • -

     EURO

    • -

     ALTIN

    KUR ÇEVİRİCİ

    Para Birimi

    Çevrilecek Para Birimini Seçin

    Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları businessworldglobal.com'a aittir, haberleri kopyalamayınız.