Business World Global

‘İklime Uyum ve Dirençli Binalar’ Yeşil Rapido’da konuşulacak

‘İklime Uyum ve Dirençli Binalar’ Yeşil Rapido’da konuşulacak
11 Mayıs 2022 - 18:00

Bu yıl 9. kez düzenlenecek olan Yeşil Rapido 2022 Konferansı; 8 Haziran 2022 Dünya Çevre Günü’nde MSGSÜ iş birliği ile Mimar Sinan Üniversitesi’nin Fındıklı Yerleşkesi Sedad Hakkı Eldem Oditoryumu’nda ‘İklime Uyum, Eylem ve Binalarda Dirençlilik’ temasıyla gerçekleşecek. 

Kent ölçeğindeki politikalardan bina ölçeğindeki uygulamalara kadar iklime uyum ve dirençlilik konusunun masaya yatırılacağı, örnekler ve çözüm önerilerinin paylaşılacağı Yeşil Rapido 2022, MSGSÜ-Business World Global ve Ekoyapı Dergisi iş birliği ile gerçekleşecek ve Türkiye’nin ekonomi kanalı Ekotürk’ün medya sponsorluğunda yapı sektörünün tüm temsilcilerini bir araya getirecek. 

İklim krizinin artan ve yoğun şekilde hissedilen etkileri, kentlerde yoğunlaşan nüfusun artan ihtiyaçları gibi karşılaşılan olumsuz koşullarda kentlerimizin nasıl bir reaksiyon vereceğini tartışma konusu haline getirdi. Bu tartışmaların sonucunda gündemimize ‘resilient’ dilimizde ‘dirençli’ veya ‘esnek’ olarak karşılık bulan bir kavram girmiş oldu. 

DİRENÇLİLİK; SAĞLAMLIĞI, İYİLEŞME VE UYUM SAĞLAMA YETENEĞİNİ VURGULUYOR  

Dirençli Tasarım Enstitüsü’nün kurucusu Alex Wilson’a göre, esnek tasarım, iklim değişikliğinin neden olduğu aşırı hava olaylarına dayanıklı evler, binalar ve yaşam alanları yaratmayı içeriyor. Uzun yıllardır üzerinde konuştuğumuz dilimize pelesenk olmuş ‘Sürdürülebilirlik’ kavramı çevresel etki ve kaynakların koruması için önlemlere odaklanırken, dirençlilik; sağlamlığı, iyileşme ve uyum sağlama yeteneğini vurguluyor. 

Dolayısıyla artık yapıların sadece doğayla dost olmasının yeterli olmadığı bir gerçek. Gelinen noktada yapılar doğal afetlere ve insan kaynaklı felaketlere dayanacak güçte inşa edilmeli. Dirençli Yapılar, sıcak bir konu olmaya devam ederken, inşaat uygulamalarının nasıl değişeceği de tartışması konusu. Bundan sonra yapı üreticilerinin yapı malzemesi seçimlerine çok daha fazla dikkat etmeleri gerekecek. İklim değişikliğinin olumsuz etkilerine karşı ayakta kalmayı başarabilecek şehirler kurmanın yolu dirençli yapılar üretmekten geçiyor. 

HİBRİT KONFERANS SAYESİNDE TÜRKİYE GENELİNDEN VE DÜNYADAN KATILIMCILAR OLACAK 

9 yıldır daha yaşanabilir kentler ve sağlıklı yapılı çevreler tasarlamanın önemini sürdürülebilirlik çerçevesinde ele alan Yeşil Rapido, bu yıl “İklime Uyum, Eylem ve Binalarda Dirençlilik’ temasıyla hibrit olarak hayata geçiyor. Pandemi döneminde hepimizin hayatının parçası haline gelen online görüşmeler, dersler, konferanslar pandeminin etkisinin azalmasıyla birlikte yerini geleneksel olana yani bir araya gelinen organizasyonlara bırakmaya başladı. Ancak online buluşmaların avantajları da yadsınamaz bir gerçek. Katılımcılar açısından fırsat eşitliği sağlamasının yanı sıra, zamandan ve maliyetten de tasarruf imkânı sunan online katılım ile hem konuya ilgili daha fazla kişiye ulaşılabiliyor, hem de çevre dostu bir yaklaşım ortaya çıkıyor.   

Konferansın bu yılki yıldız konuşmacılarından ilki; In.Site: Architecture kurucu ortağı ve  Kıbrıslı Mimar Ali Yapıcıoğlu. Mimarlığı sadece bina yapmak olarak değil, aynı zamanda felsefe ve sosyolojiyle de ele alan Yapıcıoğlu, tasarımlarında sürdürülebilirlik ve bağlama duyarlılık stratejilerini uygularken; doğal ve yerel malzeme kullanımı ve binalarda enerji kontrolünü tasarımlarına entegre ediyor. Uluslararası birçok projeye imza atan Ali Yapıcıoğlu AIA Amerika Mimarlar Enstitüsü (American Institute of Architects) tarafından düzenlenen 2020 Mimari Tasarım Ödülleri’nde HARVESThouse projesi ile AIA Rochester Merit Award “Değer Ödülü”nde sahibi. 

Yeşil Rapido’nun diğer yıldız konuşmacı Tokyo Teknoloji Üniversitesi’nde Profesör Toru Takeuchi. Takeuchi’nin uzmanlık alanı; yapısal tasarım, çelik yapılar, sismik yalıtımı ve tepki kontrolünü kaplayacak şekilde sismik tasarım gibi konularÇalışmalarıyla birçok ödüle sahip olan Profesör Takeuchi, 2003’te Tokyo Teknoloji Üniversitesi’ne katılmasının ardından, Hong Kong’da 81 katlı bir gökdelen, Midorigaoka birinci binası, kampüs kütüphanesi, Çevresel Enerji İnovasyon (EEI) binası, Midorigaoka altıncı binası, Dünya-Yaşam Bilim Kurum (ELSI) binası, Suzukake Merkezi, Suzukake J2 ve J3 binaları, Element-Strateji Merkezi Binası gibi birçok projenin tasarımından sorumlu olmuştur. 

Yıldız konuşmacıların yanı sıra sektörün çok değerli Türk temsilcilerinin de konuşmacı olarak yer alacağı Yeşil Rapido’da yapı sektörünün tüm temsilcileri; yapı üreticileri, mimarlar, iç mimarlar, peyzaj mimarları, şehir plancıları, mühendisler, müteahhitler, konuyla ilgili akademik kişiler, kamu görevlileri, sivil toplum örgütleri, yapı malzemesi üreticileri, ilgili bölümlerin öğrencileri ve sürdürülebilirlik algısı yüksek ilgililer gerek fiziksel olarak gerekse online platformda bir araya gelecek. 

KATILIM ÜCRETSİZ 

8 Haziran 2022 tarihinde, İklime Uyum, Eylem ve Binalarda Dirençlilik” temasıyla MSGSÜ Fındıklı Yerleşkesi, Sedad Hakkı Eldem Oditoryumu’nda gerçekleştirilecek olan Yeşil Rapido”ya katılmak isteyenlerwww.yesilrapido.com web sitesi üzerinden kayıt formunu doldurarak başvurularını gerçekleştirebilecekler.  

 

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları businessworldglobal.com'a aittir, haberleri kopyalamayınız.

[reklam]