Business World Global

IKEA’dan Dünyanın ilk akıllı sözleşmeli dijital paralı ticareti.

IKEA’dan Dünyanın ilk akıllı sözleşmeli dijital paralı ticareti.
25.008
15 Ekim 2019 - 16:53

İzlandalı perakendeci Nordic Store NTradeshift’in Ethereum blockchainindeki akıllı sözleşmelerini ve Monerium’un dijital parasını kullanarak bir e-fatura hazırladı ve IKEA İzlanda’dan mal satın aldı. Başarıyla tamamlanan işlem, dünyanın akıllı sözleşme ve lisanslı dijital para kullanılarak gerçekleştirilen ilk ticareti olarak kayıtlara geçti.

IKEA ve Nordic Store arasında Monerium ve Tradeshift alt yapısı kullanılarak gerçekleştirilen ticaret, dijital paraların genel piyasalara hazır olduğunu göstermiş oldu. Tradeshift’in kurucusu Gert Sylvest konu hakkındaki görüşlerini “Akıllı faturaların sadece işletmeler arası sınır ötesi işlemlerde idari engellerin azaltılması noktasında değil işletmelerin nakit akışını ve krediye erişimini iyileştirecek finansman modellerinin oluşturulması noktasında da faydalı olduğunu düşünüyoruz. Dünyanın lisanslı dijital para kullanılan ilk akıllı faturasını düzenledik. Bu ileriye dönük önemli bir adım.” sözleriyle dile getiriyor.

Hayata geçirilen bu yeni nesil ticaret; araştırma şirketi Gartner, Uluslararası Para Fonu (IMF)ve Dünya Ekonomik Forumu (WEF)tarafından yapılan gelecek öngörüleriyle paralellik gösteriyor. Gartner araştırmalarına dayanarak blockchain teknolojisinin ve akıllı sözleşmelerin 2-5 yıllık bir süre zarfında dönüştürücü bir etkiye sahip olacağını dile getiriyor. Dünya Ekonomik Forumu ise küresel gayri safi yurtiçi hasılanın % 10’unun, 2027 yılına kadar blockchain teknolojisinde depolanacağını öngörüyor.

POPÜLER FOTO GALERİLER
POPÜLER VIDEO GALERİLER
sanalbasin.com üyesidir

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları businessworldglobal.com'a aittir, haberleri kopyalamayınız.