Business World Global

Her Afgan gelirken birer ayfon alsın

Her Afgan gelirken birer ayfon alsın
20 Mayıs 2024 - 15:11

Umut Çelik / Business World Global Yazı İşleri Müdürü

Yurtdışından yolcu beraberinde getirilen birden fazla cep telefonunun, fazladan gümrük vergisiyle yurda sokulması uygulamasına yasak geldi.

Yeni düzenlemeyle yurtdışından vatandaş gümrük vergisi ödeyerek dahi yurda ikinci telefonu sokmak istese buna izin verilmeyecek. 2. telefona gümrükte el konulacak.

Yolcu yeniden yurtdışına çıktığında el konulan telefon kendisine iade edilecek. Bu durumdaki cep telefonlarının 3 aya kadar gümrük ambarlarında bekletilmesi istenebilecek.

Üretmeden satış fiyatı kadar vergi sokmak devletimizin birinci gelir kaynağı olduğu için, ekonomimizin düzelmesi için önlem olarak getirilmiş yeni yasak.

İş ya da özel durumlar için birden fazla telefon kullananlara nasıl bir yaptırım uygulanacak? kişinin özel telefonunu alıp, iş için olanı mı verecekler sadece?

Telefonla ilgili çıkan vergi düzenlemelerine, taksitlendirme ile ilgili ticari düzenlemelere toplamda bakınca çıkan sonuç, “devlet telefon almayın” diyor arkadaşlar.

Türkiye’nin OECD ülkeleri arasında en az doğrudan vergi toplayan ülkelerden biri olmasının sonucudur. Devlet vergi toplayamıyor. Esnaf, serbest meslek çalışanları, şirketler ortalamada vergi falan vermiyor. Bu yüzden dünyanın en pahalı arabasına binip telefonunu kullanıyoruz.

Merak ettiğim konu, bu kimin aklına geliyor. Düşünüp düşünüp o kadar dert, ekonomik sorun var iken, kalkıp yurtdışından gelen 2. telefonu yasaklayalım mı diyorlar?

Zaten Avrupa bize vize vermiyor, Türk vatandaşları olarak “yurtdışına gittik”, “birincisini aldık” da ikincisi kaldı he mi?

Ülkeye kaçak girenlerden telefonlarımızı sokmalarını rica edeceğimiz zamanlara geldik.

Sınırdan ne idüğü belirsiz yüz binlerce Afgan ve türlerinin girmesi serbest ama telefonun girmesi yasak. Bari gelirken bi kaç ayfon getirsinler de işe yarasınlar.

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları businessworldglobal.com'a aittir, haberleri kopyalamayınız.

[reklam]