Business World Global

GE Yenilenebilir Enerji ile Borusan EnBW Enerji Arasında İmzalar Atıldı.

GE Yenilenebilir Enerji ile Borusan EnBW Enerji Arasında İmzalar Atıldı.
12 Temmuz 2019 - 20:19

Borusan EnBW Enerji, Türkiye’deki 138 MW’lık Saros rüzgâr santralinin yapımı için GE Yenilenebilir Enerji’yi seçti.27 Cypress ünitesini içerecek olan proje, GE’nin bu türbininin kullanıldığı en büyük kara tipi rüzgâr türbini projesi olacak. GE, Cypress’ın devrim niteliğindeki iki parçalı kanatlarını İzmir Bergama’daki üretim fabrikasında üretecek.

GE Yenilenebilir Enerji, Borusan EnBW Enerji’nin Türkiye’deki 190 bin konutun enerji ihtiyacına karşılık gelen 138 MW’lık Saros Projesi için 27 Cypress ünitesini temin etmek üzere anlaşma imzaladığını bugün duyurdu. Borusan EnBW Enerji, 158 metrelik rotor çapına sahip Cypress türbinlerini 5.X MW’lık güçle çalıştıracak.

GE’nin Cypress platformu için Türkiye’deki ilk siparişi olan bu proje, şirketin bu alandaki en büyük kara tipi rüzgar türbini sahası olacak. Proje aynı zamanda GE’nin Türkiye’deki en büyük rüzgâr santrallerinden biri olacak. Anlaşma kapsamında GE’nin 10 yıllık servis anlaşması da yer alıyor.

Cypress’ın devrim niteliğindeki iki parçalı kanadı, İzmir Bergama’daki LM Wind Power rüzgâr türbini kanat üretim tesisinde üretilecek. Şirket kısa süre önce mevcut tesisi büyütmek ve 300 yeni çalışanı bünyesine dâhil etmek üzere 2019 sonuna kadar 30 milyon dolar daha yatırım yapma kararını aldığını duyurmuştu. Rüzgar türbinlerinin kuleleri de yine Türkiye’de üretilecek.

Borusan EnBW Enerji Genel Müdürü Mehmet Acarla, şunları söyledi: “Ülkemizin yenilenebilir enerji kaynaklarını geliştirme ve rüzgâr enerjisinde sektör lideri olma vizyonumuzu gerçekleştirmeye kararlıyız. Saros RES projemiz de bu kararlılığımızın bir ifadesidir. Toplam 190 milyon ABD doları yatırım yaptığımız Saros RES’in kurulu gücü 138 MW, yıllık toplam üretimi 530 GWh olacak. 190.000 hanenin enerji ihtiyacı karşılanacak ve 297 bin ton karbon salımı engellenecek. Böyle bir tesisi ülkemize kazandıracağımız için mutlu ve gururluyuz.”

GE Yenilenebilir Enerji Orta Doğu, Kuzey Afrika ve Türkiye Başkan ve CEO’su Dr. Manar Al Moneef ise şunları söyledi: “Borusan EnBW Enerji, Türkiye’deki en büyük rüzgâr enerjisi yatırımcıları arasında bulunuyor. Birlikte çalışacak olmaktan ve müşterimize yenilenebilir enerji hedeflerine ulaşmasında yardım etmekten büyük heyecan duyuyoruz. GE olarak Türkiye’ye daha fazla rüzgâr enerjisi kazandırmaktan ve bu endüstrinin daha fazla gelişmesi için gerek istihdam gerek üretim alanlarında yatırım yapmaktan dolayı da ayrıca büyük gurur duyuyoruz. Hedefimiz, müşterilerimizin enerji maliyetlerini her geçen gün azaltmalarına yardımcı olmak ve Cypress platformumuz da tam da bu noktada ülkenin rüzgâr hızı ve ortamından en iyi şekilde yararlanmak için ideal bir çözüm sunuyor”.

Cypress, yıllık enerji üretiminde kayda değer iyileşmelere, işletilebilirlikte verimlilik artışına, daha iyi lojistik ve konumlandırma potansiyeline ve nihayetinde müşteriler için daha fazla değer yaratılmasına imkân tanıyor. İki parçalı kanat tasarımı ise daha da uzun boyutlarda kanat üretimini mümkün kılarken maliyetleri azaltacak şekilde lojistiği iyileştiriyor; geçmişte erişilemeyen yerlerde daha fazla konumlandırma seçeneği sunuyor.

GE Yenilenebilir Enerji Hakkında

GE Yenilenebilir Enerji yenilikçi ruhu ve girişimci anlayışıyla 15 milyar dolar değerinde bir kuruluş olarak, yenilenebilir enerji sektöründeki en geniş enerji ürünleri ve dijital hizmetler portföyünü bir araya getirmektedir. Onshore ve offshore (deniz tipi) rüzgar, kanat, hidro ve hibrit sistemler ile konsantre güneş enerjisi gibi yenilikçi teknolojileri bir araya getiren GE Yenilenebilir Enerji daha iyi ve daha temiz bir dünya için küresel ölçekte 400 GW’ın üzerinde kapasite kurmuştur. GE Yenilenebilir Enerji 80’i aşkın ülkede 22 binden fazla çalışanıyla dünyanın en büyük ekonomilerine ve en ücra köşelerine enerji sağlayacak yeni yöntemler geliştirmektedir.

GE Türkiye Hakkında

Türkiye’deki yatırımlarına 1948 yılında başlayan General Electric, güçlü ortaklıklar kurarak büyümekte, teknoloji ve yerel inovasyona yatırım yapmakta; enerji üretimi ve iletimi, enerji verimliliği, sağlık ve ulaşım gibi konularda ülkemizin ihtiyaçlarına çözümler sunmaktadır. GE Türkiye, İstanbul’da yer alan merkez ofisi ile birlikte ülke genelinde beş şehirde 9 tesise ve yaklaşık 2.300 çalışana sahiptir.

Borusan EnBW Enerji Hakkında

Borusan EnBW Enerji, 2007 yılından bu yana faaliyetlerini sürdürdüğü enerji sektöründe Türkiye’nin yenilenebilir enerji kaynaklarının etkin kullanılması ve geliştirilmesi amacıyla çalışmalarını sürdürüyor. Borusan EnBW Enerji, Almanya’nın en büyük enerji şirketlerinden EnBW Energie Baden Württemberg AG’nin ortaklığı ile 2009 yılında kuruldu.

Stratejik olarak yenilenebilir enerji kaynaklarına önem ve öncelik veren, kurulduğu günden bu yana az kaynak tüketimi ile enerji üretimini hedefleyen Borusan EnBW Enerji, en ileri teknolojilerin kullanıldığı santrallerinde kaliteye odaklanarak çevre ile dost enerji üretiyor.

Türkiye’nin çeşitli illerinde yer alan 11 enerji santraliyle 495 MW’lık kurulu gücü bulunan Borusan EnBW Enerji’nin üretim portföyünün tamamı yenilenebilir enerji kaynaklarına dayalı tesislerden oluşuyor.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT
Yorum Yok

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.
EN ÇOK KAZANANLAR
  EN ÇOK KAYBEDENLER
   EN ÇOK İŞLEM GÖRENLER
    BUGÜN 1000TL NE OLDU?
    • -

     BORSA

    • -

     DOLAR

    • -

     EURO

    • -

     ALTIN

    KUR ÇEVİRİCİ

    Para Birimi

    Çevrilecek Para Birimini Seçin

    Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları businessworldglobal.com'a aittir, haberleri kopyalamayınız.