Business World Global

Fabrikayı ‘cebe’ sığdıran teknoloji; Kapasitematik

Fabrikayı ‘cebe’ sığdıran teknoloji; Kapasitematik
09 Temmuz 2020 - 21:05

Yerli ve milli yazılım Kapasitematik siparişleri pandemi sürecinde 4 kat arttı.

Türkiye’nin alanında ilk yerli yazılımı olan uzaktan izleme ve verimlilik raporlama sistemi Kapasitematik, Covid-19 salgını döneminde imalat sanayisinin imdadına yetişti. Tezmaksan Ar-Ge ekibi tarafından geliştirilen sisteme talep bu dönemde 4 kat artarken, işletme sahipleri uzaktan fabrikadaki üretimlerini takip edip müdahale edebildiler.  Makine verimliliğini analiz eden, hata ve problemleri anlık geri bildirimlerle kullanıcısına raporlayan ve hatasız üretim çözümleri sunan Kapasitematik,  tablet ve cep telefonu üzerinden de kullanılabiliyor.  5G teknolojisine uyumlu hale getirilen yazılım sayesinde 10 GB’lık veri saniyenin 0.001 (binde biri) hızında iletiliyor.

Tezmaksan Ar-Ge ekibinin üretimde verimliliği artırmak ve arızaları önceden saptayarak müdahale edebilmek amacıyla geliştirdiği uzaktan izleme ve verimlilik raporlama sistemi Kapasitematik, pandemi döneminde işletme sahiplerinin imdadına yetişti. Evden fabrikadaki üretim sürecini anlık olarak kontrol edebilen işletmeler Kapasitematik sayesinde üretime, aksama yaşamadan kesintisiz devam etti.

Robotlu otomasyona ve ürün verimlilik sistemlerine yatırım 20 kat arttı.

Tezmaksan Genel Müdürü Hakan Aydoğdu, şirket olarak Türkiye’nin ve imalat sanayisinin teknoloji partneri olma vizyonu ile projeler geliştirdiklerini hatırlatarak uzaktan izleme ve verimlilik raporlama sistemi Kapasitematik’in pandemi döneminde üreticilere büyük fayda sağladığını anlattı. Aydoğdu, şunları kaydetti: “Pandemi, kesintisiz üretim için yazılımların, teknolojik donanımların ve robotlu otomasyon sistemlerinin ne kadar önemli olduğunu gösterdi. Pandemi döneminde Kapasitematik satışlarında 4 katlık bir artış yaşandı. Robotlu otomasyon ve takip sistemlerine yatırım ise yüzde 20 arttı. Bütün bunlar sevindirici gelişmeler, çünkü biz biliyoruz ki, kimi sektörlerde kullanılan makinenin yaşı 18 – 20 yıla çıkmış durumda. Katma değeri yüksek ürün üretimi ve uluslararası pazarda daha rekabetçi olabilmek için Endüstri 4.0 odaklı teknolojilere hızla adapte olmamız gerekiyordu. İmalat sanayimizde yaşanan bu değişim daha güçlü bir ekonomiyle dünya sıralamasında yer almamızı sağlayacaktır.”

Kapasitematik ile fabrikanızdaki üretim sürecini anlık olarak izleyebilir, dünyanın öbür ucundan sürece müdahale edebilirsiniz.

Üretim verileri anlık olarak cebinizde. Yakın zamanda 5G teknolojisiyle uyumlu hale getirilen ve 10 GB veriyi saniyenin 0.001 ( binde biri )  hızında makineden makineye ileten uzaktan izleme ve verimlilik raporlama sistemi Kapasitematik, makinelerin verimliliğini analiz ediyor, hata ve problemleri anlık geri bildirim yaparak kullanıcısına raporluyor. Problem ve hataların nasıl çözüleceğini de analiz edip raporlayan sistem, planlı/plansız tüm duruşları takip edebiliyor, kapasite eksikliklerinin doğru yönetilmesini, iyileştirme yapılması gereken noktalara odaklanmayı, KPI (Anahtar Performans Göstergesi) yönetimini sağlıyor, üretim adetlerini ve üretimin her sürecini takip ediyor. Ayrıca olası arızaları önceden saptıyor ve bütün bunları, yani tüm üretim verilerini analiz ederek, sahadan karar vericilere anında geri bildirim raporu gönderiyor. Üretim verilerini arşivleyerek izlenebilirliğini sağlıyor.

Bunların yanı sıra Kapasitematik ile operatörün takibi de yapılabiliyor ve “Operatör makineyi doğru kullanıyor mu, makineyi zorluyor mu, doğru takım kullanıyor mu, hangi programı seçmiş?” gibi sorulara da yanıt verip müdahaleye olanak tanıyor. Kayıpların önüne geçtiği için maliyetlerin düşmesine, karlılığın ise artmasına olanak tanıyan sistem, tablet, bilgisayar ve cep telefonu üzerinden kullanılabiliyor.

POPÜLER FOTO GALERİLER
POPÜLER VIDEO GALERİLER

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları businessworldglobal.com'a aittir, haberleri kopyalamayınız.