Business World Global

Enflasyon beklentilerin hafif üzerinde artış gösterdi

Enflasyon beklentilerin hafif üzerinde artış gösterdi
04 Temmuz 2022 - 17:10

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) tarafından açıklanan Tüketici Fiyat Endeksi (TÜFE) Haziran ayında bir önceki aya göre % 4,95 ve bir önceki yılın aynı ayına göre % 78,62 artış gösterdi. Piyasa beklentisi manşet enflasyonda aylık bazda % 4,5 artış yaşanabileceği yönünde şekilleniyordu. Açıklanan veri piyasa beklentisinin hafif üzerinde artış gösterdi.  

Haziran ayı manşet enflasyon verisi artış hızı beklentilerin hafif üzerinde gerçekleşirken, enflasyon tarafında katı seyrin devam ettiği görülüyor. Özellikle, enerji fiyatlamaları tarafında yaşanan yukarı yönlü eğilim, maliyet enflasyonu tarafından talep enflasyonu üzerine atalet etkisi, döviz kurunda geçişkenlik ve artan gıda fiyatlamalarının olumsuz yansıması, manşet enflasyon tarafında kısa ve orta vadede yukarı yönlü risklere neden olduğu görülüyor.

Özellikle, maliyet enflasyonunda yaşanan yukarı yönlü eğilime dikkat edilmesi gerektiğini düşünüyoruz. ÜFE-TÜFE arasında makas 59,69 puan olarak gerçekleşti. ÜFE-TÜFE makasında yüksek seyrin ilerleyen dönemde talep enflasyonunda yaşanabilecek dezenflasyon sürecinde, maliyet enflasyonu baskısından dolayı ötelenmelere neden olabilir. Bu bağlamda, manşet enflasyon ile birlikte maliyet enflasyonunda yaşanan gelişmelerin yakından izlenmesi gerektiğini düşünüyoruz. Fiyatlar genel düzeyi ana eğilimlerine bakıldığında katı seyrin yılın ikinci yarısında devam etme ihtimalini göz ardı etmiyoruz. Kısa ve orta vadede, Türk Lirası’nda yaşanan oynaklığın seyri, gıda ve uluslararası emtia fiyatlamalarının genel gidişatı, enerji fiyatlamalarında yukarı yönlü eğilim isteği ve maliyet enflasyonunun gelişimi, ilerleyen dönem açısından manşet enflasyon tarafında yukarı yönlü riskleri/belirsizlikleri içerisinde barındırmaya devam ettiği izleniyor. Bu bağlamda, Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) tarafından yayımlanacak olan yılın 3.Enflasyon Raporu yakından takip edilecek. Banka’nın, planlı takvime göre Enflasyon Raporunu 28 Temmuz tarihinde açıklaması bekleniliyor. Açıklanan, haziran ayı enflasyon verileri ardından kısa vadede TL varlık fiyatlamalarında oynaklığın sınırlı kaldığı izleniyor.

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları businessworldglobal.com'a aittir, haberleri kopyalamayınız.