Business World Global

Emlak piyasasında 2019’un ilk yarısı nasıl geçti?

Emlak piyasasında 2019’un ilk yarısı nasıl geçti?
24 Haziran 2019 - 12:29

Hürriyet Emlak, Emlak Endeksi verileri Anadolu’nun emlak piyasasının yükselen yıldızı olmaya devam ettiğini ortaya koydu. Antalya, Kırşehir ve Uşak’ta geçtiğimiz 6 ayda satılık konut fiyatlarındaki yukarı yönlü hareket dikkat çekti. Antalya ve Uşak’ta yer alan kiralık konut fiyatları da bu sürede artış gösterdi. Antalya’da satılık konutlarda son 6 ayda Finike yatırımcısına yüzde 93’lere varan oranlarda kazandırdı. Finike’yi yüzde 36 ile Serik, yüzde 32’yle Kemer ve yüzde 19’la Manavgat izledi.Emlak fiyatlarıyla dikkat çeken illerin başında yer alan Kırşehir’de 6 aylık sürede satılık konut fiyatları yüzde 20 oranında artış gösterdi. Bir yıllık sürece bakıldığında ise Kırşehir’in, emlak yatırımcısına yüzde 23 kazandırdığı görüldü. 6 aylık sürede kiralık konut fiyatları en çok artış gösteren iller ise Mardin ve Uşak oldu. Uşak’ta yer alan kiralık konutlar 6 ayda yüzde 47 oranında yükseliş gösterirken, Mardin’deki kiralık konut fiyatları ise bu sürede yüzde 37 oranında arttı.

Emlak sektörünü tek bir çatı altında buluşturan Hürriyet Emlak, ülke genelindeki verilerden derlediği Emlak Endeksi’ni açıkladı. Hürriyet Emlak Mayıs 2019 Emlak Endeksi* verilerine göre satılık ve kiralık konutların fiyatlarında yaşanan yukarı yönlü hareketlenme dikkat çekti. Açıklanan verilere göre geçtiğimiz 6 ayda satılık konut fiyatlarında Kırşehir yüzde 20 artışla liste başında yer aldı. Kırşehir’i Antalya ve Uşak takip etti.

Hürriyet Emlak Mayıs 2019 Emlak Endeksi verilerine göre, Türkiye genelinde satılık konut fiyatları değişmezken, kiralık konutlarda yıllık artış metrekare fiyatı başına yüzde 4 oldu. Öte yandan Türkiye genelinde satılıklarda metrekare ortalama fiyatı 2.150 TL olarak hesaplanırken kiralıklarda ise metrekare ortalaması 11 TL’ye ulaştı. Ülke genelinde konutların amortisman süresi ise ortalama 20 yıl olarak hesaplandı.

Antalya, Kırşehir ve Uşak emlak fiyatları çıkışta

Endeks verileri emlak piyasasında Anadolu’da yaşanan hareketliliği bir kez daha ortaya koydu. Antalya, Kırşehir ve Uşak’ta geçtiğimiz 6 ayda satılık konut fiyatlarındaki yukarı yönlü hareketle dikkat çekti. Antalya’da satılık konutlarda son 6 ayda Finike yatırımcısına yüzde 93’lere varan oranlarda kazandırdı. Finike’yi yüzde 36 ile Serik, yüzde 32’yle Kemer ve yüzde 19’la Manavgat izledi. Kiralık konutlarda da benzer bir tablo gözlemlendi. Antalya ve Uşak’ta yer alan kiralık konut fiyatları da bu sürede artış gösterdi.

Bir yıllık sürece bakıldığında ise çıkış yönlü tablonun benzer bir seyir sergilediği görüldü. Bu süreçte Kırşehir’in emlak yatırımcısına yüzde 23 kazandırdığı görüldü. Kiralık konut fiyatlarında da yükselme eğilimi devam etti. 2019’un il yarısında kiralık konut fiyatları en çok artış gösteren iller Mardin ve Uşak oldu. Uşak’ta yer alan kiralık konutlar 6 ayda yüzde 47 oranında yükseliş gösterirken, Mardin’deki kiralık konutlar ise bu sürede yüzde 37 oranında arttı.

Bir yıllık sürede Türkiye genelinde dikkat çeken 5 il
Satılık konut fiyatları 1 yıllık değişim
Kiralık konut fiyatları 1 yıllık değişim
Kırşehir23%
Mardin19%34%
Nevşehir14%28%
Antalya13%22%
Uşak3%13%
6 aylık sürede Türkiye genelinde dikkat çeken 5 il
Kiralık konut fiyatları 6 aylık değişim
Uşak47%
Mardin37%
Yozgat22%
Edirne18%
Nevşehir9%
5 büyük ildeki fiyatlar da artış eğiliminde

Hürriyet Emlak Mayıs 2019 Emlak Endeksi verilerine göre, “bir yıllık sürede” satılık emlak fiyatları 5 büyük ilde stabil ve yukarı yönlü hareketine devam etti. Çıkış eğiliminin en net görüldüğü Antalya’da; Gazipaşa, Serik ve Alanya emlak yatırımcısına en çok kazandıran ilçelerin başında geldi. Gazipaşa yüzde 33’le liste başında yer alırken, Gazipaşa’yı Serik (yüzde 27) ve Alanya (yüzde 26)izledi.

SON 1 YILDA ANTALYA’DA SATILIK KONUT FİYATLARI
En çok artan ilçeler
En çok düşen ilçeler
En kısa amortisman süresi
Gazipaşa%33Kaş%-15Manavgat12 yıl
Serik%27Korketeli%-9Kepez18 yıl
Alanya%26Döşemealtı%-3Aksu18 yıl

Ankara’da dikkat çeken ilçelerin başında ise Kahramankazan ve Elmadağ geldi. Kahramankazan’da yer alan satılık konut fiyatları yüzde 26 artış gösterirken Elmadağ yüzde 23’le bu ilçeyi takip etti.

SON 1 YILDA ANKARA’DA SATILIK KONUT FİYATLARI
En çok artan ilçeler
En çok düşen ilçeler
En kısa amortisman süresi
Kahramankazan%26Polatlı%-16Altındağ18 yıl
Elmadağ%23Akyurt%-9Çankaya19 yıl
Çubuk%9Sincan%-3Sincan20 yıl

İstanbul konut piyasası bir yıllık sürede genel stabil görünümünü korurken bazı ilçelerde yaşanan fiyat çıkışları il geneli ile uyumlu bir tablo çizmedi. İstanbul’da bir yıllık sürede satılık konut fiyatı en çok artış gösteren ilçe yüzde 10’la Bağcılar oldu. Bağcılar’ı yüzde 8 yükselişle Adalar ve Zeytinburnu izledi.

SON 1 YILDA İSTANBUL’DA SATILIK KONUT FİYATLARI
En çok artan ilçeler
En çok düşen ilçeler
En kısa amortisman süresi
Bağcılar%10Beykoz%-39Gaziosmanpaşa14 yıl
Adalar%8Eyüp%-35Esenyurt16 yıl
Zeytinburnu%8Esenyurt%-17Avcılar17 yıl

Fiyatlardaki yükselişle dikkat çeken bir diğer il ise İzmir. Bir yıllık süreçte İzmir emlak fiyatları genel itibariyle çıkış yönünde bir eğilim sergiledi. En çok satılık konut fiyatının artış gösterdiği ilçelerin başında ise Narlıdere geliyor. Narlıdere’de yer alan konutlar bir yılda yatırımcısına yüzde 11 kazandırdı. Narlıdere’yi yüzde 6 ile Bergama ve yüzde 4 ile Torbalı izledi.

SON 1 YILDA İZMİR’DE SATILIK KONUT FİYATLARI
En çok artan ilçelerEn çok düşen ilçelerEn kısa amortisman süresi
Narlıdere%11Ödemiş%-18Konak18 yıl
Bergama%6Foça%-15Ödemiş18 yıl
Torbalı%4Balçova%-10Balçova20 yıl
Anadolu’dan yayılan dalga Türkiye’ye yayılacak.

Anadolu konut fiyatlarındaki yükselişe dikkat çeken Hürriyet Emlak Satış Direktörü Çağrı Bozay, “Emlak endeksi verilerine baktığımızda özellikle Anadolu’daki hareketlenmenin devam ettiğini görüyoruz.Bir süredir Anadolu’da yer alan hem satılık hem de kiralık konut fiyatlarının çıkış eğilimine devam ettiğini gözlemlemekteyiz. Bu hareketlenmenin süreceğini düşünüyoruz. Anadolu’dan yayılan bu dalganın tüm Türkiye’deki emlak fiyatlarına da etki edeceğini öngörebiliriz. Önümüzdeki dönemde ekonomik konjonktörün ülkemiz ve piyasalar için daha iyi bir görünüm sergileyeceği düşüncesindeyiz. Emlak fiyatlarındaki hareketlenme de buna işaret ediyor. Ekonomide yaşanacak olumlu gelişmeler paralelinde emlak sektöründeki bu canlanmanın daha da artacağını düşünüyoruz” dedi.

Emlak sektörü parlayan yıldız olmayı sürdürecek.

Mevduat faizi ve döviz gibi finansal enstrümanların kısa dönemde daha fazla kazandıracağı algısı sebebiyle sektörde ciddi bir likidite sorunu yaşandığının altını çizen Çağrı Bozay, “Tüm bu gelişmelerle beraber özellikle arsa birim fiyatlarının yüksek olması sebebiyle ucuz konut üretimine geçiş yapılamıyor, bu gelişme de finansal değişkenlerle beraber sektörü olumsuz yönde etkiliyor” diyor.

Türkiye’nin konut ihtiyacı ve konut stoğu karşılaştırıldığında sektörün sağlıklı bir ekonomik ortamda hızlı bir şekilde ivme kazanacağını düşündüklerini belirten Bozay, “Devletin sosyal konut projeleri ve ucuz konut üretimini destekleyecek teşvikleriyle önümüzdeki dönemde çok daha sağlıklı bir işlem hacminin gerçekleşmesi kaçınılmaz olacaktır. Ülkemizin hane halkı ortalamasını diğer Avrupa ülkeleri ile karşılaştırdığımızda ise gayrimenkul piyasasının büyük fırsatlar barındırdığını görüyoruz. Emlak sektörü ekonomik stabilizasyon ile yakın gelecekte gerek yabancı gerekse de Türk yatırımcılar için parlayan yıldız olmayı sürdürecektir” dedi.

Hürriyet Emlak’ta büyük dönüşüm hız kesmeden devam ediyor.

Çağrı Bozay, “Sektörde ilkleri gerçekleştirmeye devam ediyoruz, yapmış olduğumuz yoğun çalışmalar sonucunda ilan ziyaret sayılarında ciddi bir artış gerçekleştirdik ve Türkiye genelinde ilan görüntülenme sayısını yüzde 74 oranında artırdık. Bu sene yurtdışından gelen satılık konut talebini 80 bine kadar çıkmasını bekliyoruz. Bu kapsamda kısa süre önce ‘Satılık konut’ kategorisindeki ilanları 6 kıtaya, toplam 60 ülkeden ve 17 milyondan fazla potansiyel alıcıya ücretsiz olarak ulaştırmaya başladık. Ayrıca “Turbo” kullanılan ilanların görüntülenme sayısını da 3 kat artırdık. Hem kazançlı hem de güzel deneyimlerle dolu bir iş ortaklığı oluşturmak için “Memnuniyet Ekibi”ni kurduk. Ekibimiz, son 3 ayda 10 binin üzerinde kişiye ulaştı ve iş ortaklarımızla toplamda 25 bin dakikanın üzerinde görüşme yaparak onların daha çok kazanmalarını sağlayacak yönlendirmeler yaptı” diyor.

Hürriyet Emlak hakkında;

Hürriyet Emlak, emlak sektörünü tek bir çatı altında buluşturan, güncel ve detaylı ilanları ile emlak sektörünün nabzını tutan bir platformdur. 2006 yılında kurularak profesyonel ekibi ile çalışmalarına başlayan Hürriyet Emlak web sitesihurriyetemlak.com kurulduğu yıldan bu yana bireysel kullanıcılara ve kurumsal iş ortaklarına yüksek kalitede hizmet vererek emin adımlarla ilerlemektedir. Emlak ofislerinin, bireysel üyelerin ve kullanıcıların hayatını kolaylaştıracak birçok ürünü “Türkiye’de ilk” olarak hizmete sunan Hürriyet Emlak, kullanıcıların aradıkları gayrimenkulü sadece bulmayı değil, o gayrimenkulü edinmeye giden yolculuğu kolaylaştırmaktadır.

 

* Hürriyet Emlak Mayıs 2019 Emlak Endeksi, Hürriyet Emlak ilanları üzerinden oluşturulmuştur.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT
Yorum Yok

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.
EN ÇOK KAZANANLAR
  EN ÇOK KAYBEDENLER
   EN ÇOK İŞLEM GÖRENLER
    BUGÜN 1000TL NE OLDU?
    • -

     BORSA

    • -

     DOLAR

    • -

     EURO

    • -

     ALTIN

    KUR ÇEVİRİCİ

    Para Birimi

    Çevrilecek Para Birimini Seçin

    Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları businessworldglobal.com'a aittir, haberleri kopyalamayınız.