Business World Global

DuPont Üçüncü Çeyrek Finansal Sonuçlarını Açıkladı

DuPont Üçüncü Çeyrek Finansal Sonuçlarını Açıkladı
25.816
06 Kasım 2019 - 9:34

DuPont Üçüncü Çeyrek Finansal Sonuçlarını Açıkladı

 • 2019 yılı 3. çeyrek dönemin süregelen operasyonlardan elde edilen hisse başına GAAP kârı (EPS) 0,49 dolar; uyarlanmış EPS 0,96 dolar olarak gerçekleşerek bir önceki yıla göre %2 artış kaydedildi.
 • Süregelen operasyonlardan elde edilen 2019 yılı 3. çeyrek dönem GAAP geliri 372 milyon dolar, İşletme FAVÖK ise 1,4 milyar dolar olarak gerçekleşti.
 • İşletme FAVÖK marjları, fiyatlandırma kazanımları, disiplinli maliyet kontrolü ve portföy tedbirlerinin getirisiyle bir önceki yıla göre 20 baz puan iyileşme kaydederek hafifleyen satış hacimleriyle döviz baskısını fazlasıyla dengeledi.
 • Organik gelirlerin bir önceki yıla göre biraz daha düşük olacağına ilişkin yılın tamamını kapsayan kılavuz yinelenerek proformaya uyarlanmış EPS için kılavuz aralığı da 3,77 dolar ilâ 3,82 dolar olacak şekilde daraltılmıştır.
 • 600 milyon dolar tutarındaki hisse yeniden alımları da dâhil olmak üzere, 1 Haziran’dan bu yana hissedarlara 800 milyon doların üzerinde getiri sağlanmıştır.

DuPont, 2019 yılının üçüncü çeyreğine dair mali sonuçlarını duyururken organik gelirlerin bir önceki yıla göre biraz daha düşük olacağına ilişkin yılın tamamını kapsayan kılavuzunu yinelemiş; bir önceki 3,75 dolar ilâ 3,85 dolar aralığına göre proformaya uyarlanmış EPS (1) aralığını 3,77 dolar ilâ 3,82 dolar olarak güncelleyerek daraltmış ve kılavuzda orta noktada kalmıştır.

DuPont İcra Kurulu Başkanı Marc Doyle, yaptığı açıklamada “Devam eden zorlu piyasa koşulları ile dövizde karşılaşılan güçlükler karşısında, hisse başına kârda büyüme kaydettik ve sürekli fiyat iyileştirmeleri, maliyet disiplini ve portföy adımlarıyla kâr marjlarını genişlettik” diyerek sözlerini şöyle sürdürdü: “Su Çözümleri gibi büyüme oranı yüksek alanlarda güçlü duruşumuzun sürdüğünü görüyoruz. Kısa süre önce, bu alandaki iki stratejik alıma ilişkin anlaşmaya vardığımızı duyurmuştuk. Bunun yanı sıra, Çin’deki satışların arka arkaya ikinci çeyrek dönemde iyiye gitmesi ve elektronik iş kolumuzda yılın ikinci yarısına güçlü bir başlangıç yapmış olmak bizi cesaretlendiriyor

Devam eden inovasyon yatırımlarımız ve işletmelerimizin her birini sınıfının en iyisi maliyet yapısıyla kurmak üzere attığımız adımlar sayesinde uzun vadede büyümeyi ciddi ölçüde hızlandırmak mümkün olacaktır.”

Üçüncü Çeyrek Dönem Finansal Sonuçları

Çeyrek dönemdeki net satışlar, geçen yılın aynı çeyreğine göre yüzde 5 düşüşle toplamda 5,4 milyar dolar olarak gerçekleşmiştir. Organik bazda, yüzde 1 yükselen fiyatların satış hacmindeki yüzde 3 düşüşle fazlasıyla dengelenmesi sonucu net satışlar yüzde 2 düşüş kaydetmiştir. Döviz ve portföyde yaşanan güçlükler satışlarda sırasıyla yüzde 2 ve yüzde 1 düşüş olarak yansımıştır.

Devam eden operasyonlardan elde edilen GAAP Gelirleri, bir önceki yılın aynı döneminde 88 milyon dolar olarak gerçekleşen proformaya uyarlanmış GAAP Gelirlerine kıyasla toplam 372 milyon dolar olarak gerçekleşmiştir. Bir önceki yılın proformaya uyarlanmış işletme FAVÖK(1) rakamlarına göre yüzde 4 düşen İşletme FAVÖK(1) 1,4 milyar dolar olmuştur. İşletme FAVÖK marjları, fiyatlandırma kazançları, portföyde atılan adımlardan elde edilen kazanımlar ve disiplinli maliyet kontrolü sayesinde bir önceki yıla göre 20 baz puan artışla yüzde 25,8’e yükselmiştir.

Bir önceki yılın aynı döneminde devam eden operasyonlardan elde edilen proforma GAAP EPS 0,09 dolar iken devam eden operasyonlardan elde edilen GAAP EPS toplam 0,49 dolar olarak gerçekleşmiştir. Bu iyileşme büyük ölçüde, tarihsel olarak Dow ve Corteva’ya tahsis edilen hisse başına 0,24 dolar maliyetin ortadan kalkması ve hisse başına 0,23 dolar tutarındaki daha düşük entegrasyon ve ayrılma maliyetlerinin hisse başına 0,08 dolar tutarındaki daha yüksek yeniden yapılandırma ve varlıklarla ilgili harcamalarla kısmen dengelenmesine bağlı olarak gerçekleşmiştir. Bir önceki yılın aynı döneminde proformaya uyarlanmış EPS’si 0,94 dolar iken uyarlanmış EPS(1) bu dönem yüzde 2 artarak 0,96 dolara çıkmıştır. Bu artış, öncelikli olarak daha düşük değer kaybı ve amortismana, ayrıca dövizin getirdiği güçlüklerin kısmen dengelediği daha düşük hisse sayısına ve hafifçe düşen segment sonuçlarına bağlı olarak gerçekleşmiştir.

DuPont Yönetim Kurulu Başkanı Ed Breen, “Ekibimizin zorlu bir makro ortamda sonuç üretme kabiliyetini takdirle karşılıyoruz” diyerek sözlerini şöyle sürdürdü: “Kuruluşumuzun bir bütün olarak stratejik önceliklerimize uygun duruma gelmesi ve odaklanmasıyla, bu portföyün bize sunduğu değer yaratma fırsatlarını ortaya çıkarmayı sürdüreceğimize kuşkum yok.”

DuPont Hakkında

DuPont (NYSE: DD), teknoloji temelli malzemeler, içerik ve çözümleriyle sektörleri ve günlük yaşamı dönüştüren küresel inovasyon lideridir. Çalışanlarımız, müşterilerin en iyi fikirlerini bir adım öteye taşımak için elektronik, ulaştırma, inşaat, su, sağlık ve iyi yaşam, gıda ve işçi güvenliği de dâhil kilit pazarlarda temel inovasyonları ortaya çıkarmak üzere çeşitli bilim ve uzmanlık alanlarını uygulamaya geçirmektedirler. Daha fazla bilgi için lütfen bizi www.dupont.com adresinde ziyaret ediniz.

EN ÇOK KAZANANLAR
  EN ÇOK KAYBEDENLER
   EN ÇOK İŞLEM GÖRENLER
    BUGÜN 1000TL NE OLDU?
    • -

     BORSA

    • -

     DOLAR

    • -

     EURO

    • -

     ALTIN

    sanalbasin.com üyesidir

    Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları businessworldglobal.com'a aittir, haberleri kopyalamayınız.