Business World Global

Dogecoin ve Bitcoin Yükselişinin Ardındaki Gelişmeler Neler?

Dogecoin ve Bitcoin Yükselişinin Ardındaki Gelişmeler Neler?
18 Mayıs 2023 - 22:38

Kripto para piyasası ani yükselişleri ve düşüşleri ile biliniyor. Bitcoin (BTC), ilk kripto para birimi olarak halen bu piyasanın en büyüğü. En başta bir BTC parodisi olarak ortaya çıkan Dogecoin (DOGE) ise zaman zaman Bitcoin’i geride bırakan işlem hacimleriyle dikkat çekiyor.

Peki Dogecoin fiyatı ve Bitcoin fiyatındaki yükselişlerin ardında ne gibi gelişmeler yatıyor? DOGE fiyatı ve BTC fiyatı neden artıyor?

Dogecoin Nedir?

Dogecoin (DOGE), 2013 yılında Billy Markus ve Jackson Palmer tarafından parodi amacıyla yaratılmış bir kripto para birimidir. O dönem sosyal medyada popüler olan Doge mem’inden esinlenilerek yaratılan Dogecoin, başlangıçta bir şaka coin’iydi. Tıpkı BTC gibi eşler arası transfer edilebilen DOGE, bitcoin’in aksine kasten enflasyonist tasarlanmıştı. Arzı sınırsız olan DOGE coin, herkesin kripto para sahibi olabilmesini amaçlıyordu.

Dogecoin bir şaka coin’i olarak yaratılsa da zamanla Elon Musk başta olmak üzere birçok ünlü ismin desteğini alarak büyüdü. Bugün DOGE, piyasa değeri en büyük kripto paralar arasında yer alıyor.

Dogecoin Fiyatı Neden Yükseliyor?

Dogecoin, zaman zaman çok yüksek işlem hacimlerine erişebilen bir kripto para birimidir. DOGE fiyatı üzerinde en çok etkili olan ise sosyal medya spekülasyonudur. Topluluk odaklı bir kripto para projesi olan Dogecoin, güçlü destekçilerinin sosyal medya paylaşımlarından etkilenir. Özellikle Elon Musk’ın paylaşımları, Dogecoin topluluğu tarafından yakından izlenir. Musk’ın Dogecoin’i destekleyen paylaşımları, DOGE üzerindeki talebi artırabilir ve doğal olarak DOGE fiyatı yükselir.

Dogecoin fiyatı üzerinde etkili olan bir diğer unsur ise kullanım alanlarıdır. Başta bir şaka coin’i olarak yaratılsa da DOGE, zamanla bazı şirketler tarafından ödeme aracı olarak kabul edilmiştir. Bu şirketler arasında Tesla ve AMC de yer almaktadır. Büyük şirketlerin Dogecoin’i ödeme aracı olarak kabul etmesi ya da Dogecoin satın aldıklarını açıklaması, DOGE fiyatını olumlu yönde etkiler.

Bitcoin Nedir?

2008’de Satoshi Nakamoto imzalı whitepaper’ı yayımlanan ve 2009’da faaliyete geçen Bitcoin (BTC), ilk kripto para birimi ve ilk blockchain ağıdır. Arzı 21 milyon coin ile sınırlandırılmış olan BTC, birçok uzman tarafından “kripto paraların altını” olarak nitelendirilmektedir.

Bitcoin, eşler arası (aracısız) para transferini mümkün kılmıştır. Bugün piyasa değeri en büyük kripto para birimi olan Bitcoin, tamamen merkeziyetsizdir. Bitcoin merkeziyetsizliği, devletler dahil hiçbir merkezi otoritenin Bitcoin blockchain ağındaki verilere müdahale edemeyeceği anlamına gelir. Bu yapısıyla BTC, geleneksel finans sistemine karşı bir alternatif olmuştur.

Bitcoin Fiyatı Neden Yükseliyor?

Bitcoin fiyatı, tüm finansal varlıklar gibi temelde arz – talep dengesiyle belirlenir. Bitcoin arzının 21 milyonla sınırlı olması ve BTC madenciliğinin giderek zorlaşması, Bitcoin fiyatının uzun vadeli yükselişindeki ana etkenler arasında başı çeker.

Bitcoin’e yönelik arz-talep dengesinde kripto paralara dair haber akışı, faiz kararları ve blockchain güncellemeleri de önemli rol oynar.

Haber akışı, Bitcoin’in benimsenmesine dair yeni atılımları bildirebilir. Bu da Bitcoin’e olan talebi artırır. Örneğin, El Salvador BTC’yi resmi para birimi olarak kabul ettikten sonra BTC fiyatı artış göstermişti. Elbette bunun tersi de geçerlidir. Bitcoin’e dair olumsuz haberler, BTC fiyatı üzerinde olumsuz etki yaratır. Çin, BTC madenciliğini yasakladığında BTC fiyatı düşmüştü. Çünkü birçok kişi Bitcoin’in geleceği hakkında güvensizliğe kapılmıştı.

ABD Merkez Bankası’nın (FED) faiz kararları da Bitcoin fiyatı üzerinde çok etkilidir. Faiz artışı, kredi almayı zorlaştırır ve büyümeyi kısıtlar. İnsanlar faizlerin arttığı dönemlerde altın, gümüş, ABD doları gibi güvenli varlıklara yönelme eğilimindedir. Böyle durumlarda kripto paralara yönelik talep azalabilir ve Bitcoin fiyatı düşebilir. Ancak faizlerin düşürülmesi de Bitcoin fiyatını olumlu yönde etkiler.

Son olarak, blockchain güncellemeleri kripto para fiyatları üzerinde etkilidir. Bir blockchain güncellemesi, ilgili ağda iyileştirme yapıldığı anlamına gelir. Bitcoin gibi merkeziyetsiz blockchain ağlarında güncellemeler, genelde topluluğun büyük kısmının onayıyla gerçekleştiğinden, talep de artar. Bu da Bitcoin fiyatının yükselmesiyle sonuçlanır.

Dogecoin ve Bitcoin Nereden Alınır?

Dogecoin (DOGE) ve Bitcoin (BTC) gibi kripto paralar, güvenilir kripto para borsalarından alınıp satılabilir. Türkiye’de Türk lirası ile DOGE satın almak ve BTC satın almak için Bitlo kripto varlık platformunu kullanabilirsiniz.

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları businessworldglobal.com'a aittir, haberleri kopyalamayınız.