Business World Global

“CBDC’ler ve Stablecoin’ler en umut verici yeni dijital para birimleri arasında”

“CBDC’ler ve Stablecoin’ler en umut verici yeni dijital para birimleri arasında”
04 Ağustos 2023 - 14:38

Dijital para birimlerinin popülaritesi artmaya devam ederken bu konu, merkez bankalarının da dikkatini çekmeye başladı. Türkiye’nin blok zincirine adaptasyonu için rehber işlevi görecek, “KPMG Perspektifinden Web3” raporunda blok zincirinin en trend başlıklarından olan Stablecoin’ler ve CBDC’ler hakkında da referans niteliğinde önemli bilgilere yer veriliyor.

Blok zinciri teknolojisiyle birlikte dijital ve kripto para birimlerinin ortaya çıkışı, son yıllarda giderek daha fazla finansal kurum ve risk sermayedarının bu yeni alana ilgi duymasıyla finansal manzarada bir değişim yarattı. Dijital para birimlerinin popülaritesi artmaya devam ederken bu konu, merkez bankalarının da dikkatini çekmeye başladı ve bu alanda birçok ülkenin çalışmaları giderek daha aktif hale geldi ve CBDC’ler (merkez bankası dijital para birimleri) de ön plana çıkmaya başladı. KPMG Türkiye’nin blok zinciri teknolojisinin faydalarının, kullanım alanlarının, avantajlarının, dezavantajlarının anlaşılması ve sektörlere olan katkısının gelişmesi amacıyla hazırladığı “KPMG Perspektifinden Web3” başlıklı araştırma raporunda blok zincirinin en trend başlıklarından olan Stablecoin’ler ve CBDC’ler hakkında da önemli bilgilere yer veriliyor.

Konuyla ilgili değerlendirmede bulunan KP Law Kurucu Ortağı Av. Onur Küçük, “Günümüzde blok zinciri ve yapay zekâ gibi yeni teknolojilerin yükselişi ve paylaşım ekonomisi gibi yeni ekonomik sistemlerin ortaya çıkmasıyla birlikte, finans ve ticaretin geleceği, yenilikçi yeni para biçimleriyle şekillenecektir. Paranın evrimi karmaşık ve çok yönlüdür, ancak aynı zamanda insanlığın ilerlemesini yönlendirmeye ve gelecek yüzyıllar boyunca tarihin akışını şekillendirmeye devam etmeyi vaat eden bir süreçtir. CBDC’ler ve Stablecoin’ler, değer alışverişi yapma ve serveti ölçme şeklimizi değiştirebilecek en umut verici yeni dijital para birimi biçimleri arasındadır. Daha hızlı, daha ucuz ve daha verimli ödeme sistemleri sunma potansiyelleriyle CBDC’ler ve Stablecoin’ler ile yenilikçi para biçimlerinin olanakları keşfedilirken politika yapıcılar, finans kurumları ve benzer şekilde kamuoyu tarafından şimdiden önemli bir ilgi olduğu açıktır. Dijital para birimi gelişmeye devam ettikçe, bu farklı para birimi türlerinin önümüzdeki yıllarda nasıl etkileşime gireceği ve bir arada nasıl var olacağı netleşecektir. CBDC’ler ve Stablecoin’lerin finans ve ticaretin geleceğini şekillendirmede, insanlığın ilerlemesini yönlendirmede ve gelecek yüzyıllar için tarihin akışını şekillendirmede önemli bir rol oynaması muhtemeldir. CBDC’ler ve Stablecoin’lerin yakın gelecekte Türkiye’de daha fazla ilgi görmesi öngörülmektedir.” dedi.

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları businessworldglobal.com'a aittir, haberleri kopyalamayınız.