Business World Global

Bulaşıcılığının Artması Temiz Hava’nın Önemini Artırdı

Bulaşıcılığının Artması Temiz Hava’nın Önemini Artırdı
29 Aralık 2020 - 8:49

SARS CoV-2 virüsü bilinen adıyla Coronavirus’ün mutasyona uğrayarak  yüzde 70 daha hızlı bulaşma özelliği kazanmasıyla havalandırma ve hava filtrasyonunun önemi arttı.

ABD Hastalıkları Kontrol ve Önleme Merkezi (CDC) ve pek çok bilim kuruluşu havalandırma ve taşınabilir HEPA filtreli cihazların kullanımı ile hastalığın bulaşma riskinin azaltılabileceğini belirtiyor. Türkiye’de geliştirilen ve SARS Cov-2 virüsünü  temizlediği kanıtlanan Profesyonel Hava Temizleme Sistemleri üreticisi FROUMANN markasının CEO’su Burak Yakupoğlu geliştirdikleri ürünün ortam havasını nefes hizasından çekerek üç aşamalı bir filtreleme siteminden geçirdiğini ve havadaki virüs yükünü azalttığını belirtti.  

Havadaki virüs yükünün azaltılması bulaşma riskini azaltmak için önemli.. 

T.C. Sağlık Bakanlığı tarafından Yetkilendirilmiş COVID-19 Tanı Laboratuvarı olan İnönü Üniversitesi Turgut Özal Tıp Merkezi Moleküler Mikrobiyoloji Laboratuvarı’nda yapılan testlerle Froumann Profesyonel Hava Temizleme Sistemleri ürünlerinin havadaki SARS CoV-2 virüsünü yüzde 99 oranında filtre edebildiği kanıtlanmıştır. Virüs üzerinde etkinliği kanıtlanan ve Avrupa Alerji Araştırma Merkezi (ECARF) tarafından onaylanan ilk yerli marka olan Froumann, ürünlerinde H14 HEPA filtre içeren üç aşamalı bir filtreleme sistemi kullanıyor. Pandemi döneminde geliştirilmesi tamamlanarak satışa sunulan ürünlerin farkı virüsleri filtre edebilecek bir tasarıma sahip olması ve yüksek kapasiteli ürünler olması sebebiyle geniş alanlarda kullanıma da uygun olmasıdır. “Kapalı ortamda geçirilen sürelerin artması ve virüs’ün mutasyona uğrayarak bulaşıcılığının artması kapalı alanlarda ilave önlemler gerektiriyor” diyen Yakupoğlu, Froumann Profesyonel Hava Temizleme Ürünlerinin hastaneler ofisler, kamu daireleri, eğitim kurumları başta olmak üzere her ortamda kullanılabilecek, taşınabilir ürünler olduğunu belirtti. Çalışan sağlığını ve müşterilerinin sağlığını üst düzeyde korumak isteyen pek çok değerli kurumda ürünlerinin kullanılmakta olduğunu belirtti ve şu bilgileri verdi:

“SARS CoV-2 virüsü 0,2 mikron boyutundadır ancak havaya nefes yoluyla çıkan küçük damlacıklar (bioaerosoller)  olarak 0,3- 0,5 mikron boyutlarında yayılırlar ve odadaki hava sirkülasyonuna bağlı olarak  saatlerce havada  asılı kalabilirler. Yüksek verimli HEPA filtrelerin, havadaki 0,3 mikron boyutlarındaki partikülleri yüzde 99 oranında temizlediği yapılan testlerde gözlemlenmiş bulunuyor. Bunun yanı sıra NASA Uzay Ajansı’nın 2016 yılında HEPA 14 filtrelerin partikül tutma verimliliği ile ilgili yapmış olduğu çalışmada, HEPA filtrelerin 0,01 mikron boyutundaki nano partikülleri dahi yüzde 99 verimlilik ile tutabildiği kanıtlandı. Froumann Hava Temizleme Sistemleri, içerisinde kullandığımız HEPA 14 yüksek verimli filtreler sayesinde virüs ve bakteriler dahil olmak üzere ortam havasındaki mikrobiyal yükü temizleyerek güvenli bir nefes alanı yaratıyor. Üstelik bunu 300 metrekareye kadar olan,  dar ve geniş tüm kapalı alanlarda sağlayabiliyor. ”

SARS CoV-2 ile mücadelede en güvenilir buluş. 

Kamuya açık alanlar başta olmak üzere hastaneler, eğitim kurumları, ofisler, evler ve tüm yaşam alanlarındaki hava temizliğinin toplum sağlığı açısından büyük önem arz ettiğini ve pandemi ilan edilen bu dönemde kapalı mekanlardaki havanın yeterince sağlıklı olmamasının kitlesel salgınların önemli bir tetikleyicisi olduğunu da hatırlatan Burak Yakupoğlu, Froumann cihazlarının güvenli nefes alanı yaratarak havayı filtreleme özelliğine sahip olmasının, SARS CoV-2 ile mücadelede tüm dünya için ciddi etkiye en güvenilir buluş olduğunu aktardı.

Froumann Profesyonel Hava Temizleme Sistemleri Hakkında 

Ev, ofis ve kamuya açık alanlar başta olmak tüm yaşam alanlarında ölçümlenebilir, güvenli nefes alanları yaratma misyonuyla hareket eden Froumann Profesyonel Hava Temizleme Sistemleri, Elson Hava Teknolojileri Sanayi A.Ş. tarafından Türkiye’de üretilmektedir.  Froumann markası ile üretilen tüm profesyonel hava temizleme cihazları Avrupa Birliği standartları ve normlarına göre ve üniversite işbirlikleri çerçevesinde, şirketin danışman akademisyenleri ve Türk mühendisler tarafından geliştirilmiştir.

Hava Temizleme Cihazları Hakkında

Hava temizleme cihazları, iç mekan hava kalitesini artırmak için kapalı alan içerisinde bulunan havadaki virüs, bakteri, alerjenler, kirletici partikülleri filtreleyip, temizlenmiş havayı odaya veren cihazlardır. Montaj gerektirmeyen ve herhangi bir havalandırma sistemine bağlı olmadan kullanılabilen bu cihazlar, odalar arası taşınabilme özelliğine sahiptiler.

POPÜLER FOTO GALERİLER
POPÜLER VIDEO GALERİLER

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları businessworldglobal.com'a aittir, haberleri kopyalamayınız.