Business World Global

Block Earner Türkiye pazarına “ilk”lerle girdi

Block Earner Türkiye pazarına “ilk”lerle girdi
06 Temmuz 2022 - 14:21

Türk girişimci Çağlayan Karaboğa’nın kurucularından olduğu, Avustralya merkezli yeni nesil fintech Block Earner, Türkiye’de faaliyetlerine başlıyor. Coinbase Ventures’ın liderliğinde 6,4 Milyon Avustralya Doları (yaklaşık 80 Milyon TL) yatırım alan Block Earner, kullanıcılarına Türkiye’de ilk kez; ABD Doları tabanlı USDC, altın rezervi tabanlı Paxos Gold ve diğer kripto varlıklarına yatırım yapma ve aynı zamanda bir birikim hesabı gibi bu varlıklar üzerinden sabit getiri elde etme fırsatı veriyor.

Avustralya’da kurulmuş, lisanslı ve blockchain tabanlı yeni nesil fintech şirketi Block Earner, Türkiye’deki faaliyetlerine Temmuz ayı itibariyle başladı. Finansın geleceğinde büyük öneme sahip olması beklenen merkeziyetsiz finans sistemini (DeFi) ve blockchain tabanlı finansal uygulamaları herkes için erişilebilir ve güvenli kılan Block Earner, geçtiğimiz yılın Aralık ayında, Coinbase Ventures’ın liderlik ettiği ve Avalanche’ın kurucusu Emin Gün Sirer’in de aralarında olduğu, sektörün önemli yatırım şirketleri ve melek yatırımcılardan 6,4 Milyon Avustralya Doları (yaklaşık 80 Milyon TL) yatırım aldı. Block Earner kullanıcılarına; blockchain tabanlı sistemiyle, TL ile ABD Doları tabanlı USDC, altın rezervi tabanlı Paxos Gold ve diğer kripto varlıklarına yatırım yapma ve bir birikim hesabı gibi bu varlıklar üzerinden sabit getiri elde etme imkanı sunuyor.

Türkiye’yi Avrupa’da merkez üs olarak konumlandırmak hedefleniyor

Geçtiğimiz yıl Avustralya’da hizmete başlayan Block Earner’ın sunduğu getiri seçeneklerini binlerce Avustralyalının alternatif yatırım aracı olarak kullanmaya başladığının bilgisini veren Block Earner Kurucu Ortağı Çağlayan Karaboğa, Avrupa pazarına ise merkez üs olarak Türkiye’den göz kırptı. Birikimlerini ülkesine taşıma isteği ve Türk kullanıcılarını yenilikçi ve aşırı dalgalanmalardan zarar görmeyecek alternatif yatırım araçlarıyla tanıştırmak için Türkiye pazarına girme kararı verdiklerini aktaran Karaboğa; “Türkiye’nin zamanında yakalamış olduğu birkaç büyük teknoloji dalgası var, bunlardan biri de blockchain teknolojisi. Türkiye, pazar büyüklüğü ve kullanıcı adaptasyonu anlamında, dünya sıralamasında çok önemli bir yere sahip. Block Earner ile Türk kullanıcıların karşısına ilk etapta dijital ABD doları, dijital altın ve kripto paralar üzerinden sabit getiri alabilecekleri yeni nesil birikim hesaplarıyla çıkacağız. Bu, Türkiye’de bir ilk olacak” dedi.

‘Türkiye’deki yatırımcıları yeni nesil finansla tanıştıracağız’

Kullanıcıların global block finans dünyasına ve merkeziyetsiz finans (DeFi) platformlarına tek hesapla ve basit arayüz ile kolay ve direkt erişim sağlayabileceklerini belirten Block Earner Kurucu Ortağı Çağlayan Karaboğa, sundukları hizmetler itibariyle Türkiye’de bir ilki gerçekleştirdiklerini söyledi. Bu ilki de kullanıcılarına geniş bir risk/getiri yelpazesi ile TL ile ABD Doları tabanlı USDC, altın rezervi tabanlı Paxos Gold ve diğer kripto varlıklarına yatırım yapıp sabit getiri kazanma imkanı sunarak hayata geçirdiklerini ifade eden Karaboğa, “Türkiye; ABD doları, altın ve kriptonun ana yatırım aracı olarak tercih edildiği, büyük bir pazar. Biz kullanıcılara, bu yatırımları bizim üzerimizden yapıp yenilikçi block finans uygulamalarında ek sabit getiri imkanı da sunuyoruz. Biz hem bu alana ilgi duyan hem de karmaşık bulan insanlar için basit, kolay ve avantajlı bir çözüm sunuyoruz. Kriptoların aşırı dalgalanmalarından uzak, blockchain avantajlarını tam anlamıyla kullanan bir yatırım aracıyız.

Ortağım Jordan Momtazi ve ben, 10 yıldır blokchain finans konusunda tecrübeye sahibiz. İlk isteğimiz orta vadede Türkiye’den Avrupa’ya açılmak. İlk olarak 12 aylık sürede 100 bin aktif kullanıcıya ulaşmayı hedefliyoruz” diye konuştu. 

Blockchain teknolojisi ile daha yüksek getiri

Karaboğa, Block Earner’ın geleneksel finansal alternatiflere kıyasla, blockchain teknolojisinin avantajları ile daha yüksek getiri elde etmeyi sağlayan bir yatırım aracı olduğunu anlattı. Basit bir arayüz aracılığıyla, Block Earner kullanıcılarının hesaplarına birkaç dakika içinde TL yatırabileceğini dile getiren Karaboğa, daha sonra kullanıcıların tercihlerine göre, platform üzerinden TL’yi dijital dolar, dijital altın veya bitcoin, ethereum gibi kripto varlıklara çevirip birikim hesaplarına yatırım yapabileceklerini bildirdi. Dijital dolar hesabı seçen kullanıcıların TL’yi ABD doları ile birebir sabitlenmiş, düzenlenmiş ve rutin olarak denetlenen bir dijital sabit para olan USDC’ye dönüştürebileceğini belirten Karaboğa, şunları söyledi: “Kullanıcılar, USDC ile ilgili teknik bilgi gerekmeksizin block finans  veya merkeziyetsiz finans  (DeFi)  uygulamaları Aave, Compound gibi uygulamalara direkt erişim sağlayarak yüzde 6’ya varan getiri kazanabilecek. İnsanlar paralarının değerini korumak ve daha güvenilir kanallar aracılığıyla gelirlerini artırmak için araştırmalar gerçekleştiriyorlar. Bu kapsamda da coin işlemleri ve kripto alanına büyük ölçekte bir yönelme var. Fakat kullanıcılar aldıkları coin’lerin inşa ettikleri sistemleri genellikle hiç kullanamıyorlar, çoğu kullanıcı için bu şekilde yatırım yapmak hem karmaşık hem de aşırı dalgalanmalardan dolayı yüksek riskli olabiliyor. Bu durumu ortadan kaldırmak ve detaylı risk analiziyle seçilmiş ürünlere erişmek için oluşturduğumuz Block Earner’da odağımız, anaparayı USDC ve Paxos Gold gibi karşılık olarak ABD Doları ve külçe altın tutulan, bununla birlikte düzenli denetlenen varlıklarda güvende tutup, dikkatlice seçilmiş blockchain uygulamaları ve ortaklarımız üzerinden getiri sağlamak. Risk/getiri dengesini gözeterek daha fazla risk almak isteyen kullanıcılarımıza da USDC ve Paxos Gold yanında, Bitcoin ve Ethereum gibi kripto varlıklara da erişim ve üzerine ek getiri sunan ürünlerimiz de pazardaki yerini alacak.”

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları businessworldglobal.com'a aittir, haberleri kopyalamayınız.