Business World Global

Biznet ve İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa’dan, “IoT” İşbirliği.

Biznet ve İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa’dan, “IoT” İşbirliği.
11.704
27 Aralık 2019 - 18:41

2000 yılından bu yana Bilgi Teknolojileri (BT), Operasyonel Teknolojiler (OT) ve Nesnelerin İnterneti (IoT) güvenliğinde bütünsel bir yaklaşımla hizmet veren, lider siber güvenlik firması Biznet Bilişim ile İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa arasında; üniversitenin Mühendislik Fakültesi bünyesinde kurulan “ISTEC-Nesnelerin İnterneti Ekosistemi Güvenlik Test ve Değerlendirme Merkezi” için işbirliği protokolü imzalandı.

İmzalanan protokolde, akademi, sanayi ve özel sektör ortaklıkları için örnek bir oluşum olduğu vurgulanarak; bu yapıda, “Endüstriyel Nesnelerin İnterneti (IIoT) ve Nesnelerin İnternetinin (IoT) siber dayanıklılığının arttırılması için uzman yetiştirilmesi”, “bilgi birikiminin oluşturulması” ve “küresel örnekleri ile rekabet edebilecek yerli ürün, hizmet, eğitimlerin geliştirilmesi” gibi ortak yürütülecek çalışmalar ana çerçeve olarak belirlendi.

İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa tarafından yapılan açıklamada, “Dünyada sayılı merkezlerin yapabildiği akıllı cihazların siber güvenlik test ve değerlendirmesinin ülkemizde de yapılabilmesi için altyapı kurulması, test prosedürlerinin oluşturulması ve insan kaynağı yetiştirilmesi amacıyla İstanbul Kalkınma Ajansı (İSTKA) tarafından desteklenen, İstanbul TTO’nun ortaklığı, Arçelik ile Elektronik Cihaz İmalatçıları Derneği’nin (ECİD) iştirakleriyle, üniversitemizin Mühendislik Fakültesi bünyesinde kurulan ISTEC projesinde, sektörün önde gelen güvenlik kuruluşlarından Biznet Bilişim ile iş birliği protokolü imzalanmıştır.” şeklinde görüşler paylaşıldı.

Konuyla ilgili bir açıklama yapan Biznet Genel Müdürü Aret Kıllıoğlu ise, tüm dünyada bile sınırlı sayıda bulunan böylesi bir merkezin ülkemizde kurulmasına vesile olan tüm paydaşlara Biznet Bilişim olarak müteşekkir olduklarını belirterek; “Böyle bir işbirliğini, İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa gibi güzide bir eğitim kurumuyla yapmak bizi ayrıca mutlu ediyor. Faaliyete başladığımız 20 yıla yaklaşan bir zaman boyunca sadece siber güvenlikle ilgilenen bir firma olduk. Hızla gelişen teknolojilerle yeni alanların siber güvenliği stratejik önceliklerimiz arasındadır. İmzaladığımız bu protokolle alanın gelişimi çok önemli çalışmalara imza atacağımıza eminiz.” dedi.

ISTEC’in ana hedefi, Nesnelerin İnterneti ekosisteminde uçtan uca bütün sistemlerin güvenliklerini sağlamaktır. ISTEC, akıllı cihazın donanımsal ve yazılımsal zafiyetlerini, bağlı olduğu ağın zafiyetlerini, Mobil Web, Bulut arayüzleri ve platformlarının güvenliğini test etmek gibi pratik amaçlarla kurulmuştur.

ISTEC bünyesinde çalışan yirmiden fazla akademisyen, akıllı cihazların test süreçlerinde keşfedilen yeni saldırı yöntemlerini, geliştirilen test metodolojilerini ve projedeki çalışmalarını akademik yayınlara dönüştürüp, ulusal ve uluslararası konferanslarda sunarak, bilimsel araştırmalara katkı sağlamaktadırlar. ISTEC bünyesinde, akıllı cihazların güvenlik testlerini yapmanın yanı sıra; Siber Güvenlik konusunda insan kaynağı yetiştirilmesi amacıyla eğitimler de düzenleniyor. Sektörel bilgilendirme çalışmaları da merkezin faaliyetleri arasında yer alıyor. Ayrıca, İstanbul İl Milli Eğitim Müdürlüğü ile yapılan protokol kapsamında, Lise ve Ortaokul öğrencilerine yönelik Capture The Flag-Bayrağı Yakala Siber Güvenlik yarışması düzenlenmektedir. Ayrıca ortaöğretim seviyesi öğrencilerine yönelik de bilgilendirme ve eğitim faaliyetleri de yürütülmektedir.

Sunulan Test Hizmetleri

● Yazılım Testleri

● Bilgisayar Uygulama Yazılım Testleri

● Web Yazılım Testleri

● Mobil Yazılım Testleri

● Ağ Haberleşme Güvenlik Testleri

● Firmware Güvenlik Testleri

● Bulut Bilişim Güvenlik Testleri

● Sızma Testleri

● Donanım Güvenlik Testleri

● Yan Kanal Sadırları Testleri

● Akademik Çalışmalar

Biznet Hakkında:

2000 yılında kurulan Biznet Bilişim, siber güvenlik alanında projelendirme, danışmanlık ve denetim hizmetleri sunan lider siber güvenlik entegratörüdür. BT, OT ve IoT alanlarının güvenliğinde bütünsel bir yaklaşıma sahip olan şirketin tüm hisseleri Mayıs 2018’de Faruk Eczacıbaşı tarafından satın alındı. Gartner’ın OT güvenliği üzerine yayımladığı raporda yer alan ilk Türk hizmet şirketi olan Biznet Bilişim, ayrıca Ödeme Kartı Sektörü Güvenlik Standartları Konseyi (PCI SSC) tarafından verilen akreditasyonlarla Kartlı Ödeme Endüstrisi Veri Güvenlik Standardı denetimleri yapmaya yetkili ilk Türk firmasıdır. Dört kez Deloitte Teknoloji Fast 50 Türkiye listesine girmeye hak kazanan şirket, İstanbul ve Ankara ofislerinde 90’nin üzerindeki çalışanıyla 300’den fazla müşteriye hizmet veriyor. Biznet Bilişim, 2018’de Hollanda’da açtığı ofisiyle Avrupa’daki müşterilerine de hizmet vermeye başladı.

POPÜLER FOTO GALERİLER
POPÜLER VIDEO GALERİLER
sanalbasin.com üyesidir

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları businessworldglobal.com'a aittir, haberleri kopyalamayınız.