Business World Global

Baumit Türkiye, kolay ve sürdürülebilir çözümler sunuyor

Baumit Türkiye, kolay ve sürdürülebilir çözümler sunuyor
11 Temmuz 2023 - 10:36

Efe Gökçe / [email protected]

Baumit Türkiye, karbon ayak izini azaltmak, en önemlisi de atıkları olabildiğince minimize etmek için yaratıcı yollar aramaya devam ediyor.

Baumit Türkiye’nin sürdürülebilirlik yaklaşımını, bu alanda yaptıklarını ve gelecek dönem hedeflerini Baumit Türkiye Genel Müdürü Atalay Özdayı’dan dinledik:

“Baumit olarak çevreye ve insana duyarlı ürünlerin; doğal ham maddelerle, temiz enerji ve modern teknoloji ile donatılmış ekipmanlarla, ergonomik çalışma koşullarında üretilerek son kullanıcıya risksiz bir şekilde ulaştırılması için çalışıyoruz. Aynı zamanda toplumun konuyla ilgili bilinçlenmesi adına var gücümüzle projeler geliştiriyoruz. Bu kapsamda 2022 yılında mesai arkadaşlarımıza, bayilerimize, iş ortaklarımıza ve tüketicilere kısaca insana dokunmaya devam ettik. Türkiye’nin farklı noktalarındaki farklı etkinliklerle dış cephe ısı yalıtımı konusunda farkındalığı artırmayı sürdürdük. Yükselen enerji maliyetleri, artan ısıtma-soğutma giderleri ve bunların aile bütçelerine olan negatif etkisinin dış cephe ısı yalıtım uygulamalarıyla nasıl minimize edileceği konusunda bilinçlendirme çalışmalarına imza attık. Türkiye İklim Krizi ve Mantolama Algı Araştırması yaparak halkın nabzını tuttuk.

YAŞAM ALANLARINI ÇEVREYE DUYARLI HALE GETİRİYORUZ

Avrupa’nın mantolama devi olarak sadece binaları değil geleceğimizi de mantoluyoruz. Sağlıklı yaşam alanları yaratma vizyonuyla inovatif ürünler geliştirirken ‘Geleceğimizi Mantoluyoruz’ sosyal sorumluluk projemiz kapsamında geliştirdiğimiz özel içeriklerle çocuklarımızı küresel ısınma, iklim değişikliği, enerji verimliliği ve ısı yalıtımı konusunda bilinçlendirirken hediye ettiğimiz montlarla da zorlu şartlarda yaşayan çocukların hayatlarına dokunuyoruz. Çünkü biz; iyi bir geleceğin sağlam temeller üzerinde yükseleceğine inanıyoruz. Bir metrekarelik alanın ısı yalıtımı, iki ağacın tükettiği karbondioksit oranı kadar karbon emisyonunu azaltıyor. Biz Baumit olarak, ülkemiz de dahil olmak üzere Avrupa genelinde yılda 45 milyon metrekarelik yüzeyin mantolanmasını sağlayacak ısı yalıtım sistemleri hayata geçiriyoruz. Bu her yıl 90 milyon ağaçlık bir orman oluşturduğumuz anlamına geliyor. İyi hesaplanmış ve nitelikli bir mantolama sistemiyle ısıtma ve soğutma için harcanan enerjiyi azaltırken, karbon emisyonunu azaltarak yaşam alanlarını çevreye duyarlı hale getiriyoruz.

Her çalışmamız önemli çıktılar elde etmemizi sağladı. Şöyle ki, tükettiği enerjinin büyük bir kısmını ithal eden bir ülke olarak, ısı yalıtımı ile sağlanan bu tasarrufun hem ülke hem de aile ekonomisine büyük yararları olacağı aşikar. Bu noktada yaptığımız etkinliklerde nitelikli bir mantolama sistemiyle ısıtma ve soğutma için harcadığınız enerjiyi minimum düzeye indirebileceğini ve binanızda yüzde 50’ye varan enerji tasarrufu sağlayabileceğimizi aktardık.

TÜRKİYE’NİN YÜZDE 81’İ İKLİM DEĞİŞİKLİĞİNDEN HABERDAR

Türkiye İklim Krizi ve Mantolama Algı Araştırması da önemli çıktılar elde etmemizi sağladı. XSights iş birliğinde, 7 coğrafi bölgede gerçekleştirilen araştırmanın sonuçlarına göre Türkiye’nin yüzde 81’i iklim değişikliğinden haberdar olmakla birlikte iklim değişikliğini duyanların yüzde 68’i endişeli ya da çok endişeli olduğunu belirtiyor. Toplumun yüzde 76’sı iklim değişikliğinin etkilerini halihazırda yaşamaya başladığımızı, yüzde 71’i ise yaşanan afetlerin iklim değişikliği ile bağlantılı olduğunu düşünüyor. Bölge bazlı olarak iklim krizinin duyulma oranının en yüksek olduğu bölge yüzde 95,9 ile Ege Bölgesi. Ege Bölgesi’ni sırayla İç Anadolu, Doğu Anadolu ve Marmara Bölgesi takip ediyor. Türkiye’de toplumun yüzde 64’ü için mantolama yaptırmak iklim değişikliği için alınan bir önlem. Binalarında mantolama uygulaması yapılan kişilerden daha az yakıt ile daha iyi ısındığını söyleyenlerin oranı yüzde 87.8, yazın daha az klima açarak daha iyi ve uzun süre serinlediklerini söyleyenlerin oranı ise yüzde 95.7 ile çoğunluğu oluşturuyor. ‘Enerji tasarrufu yaparım’ diyenler arasında ‘mantolama yaparım’ diyenler de Türkiye ortalamasının yüzde 26’sını oluşturuyor.

“Geleceğimizi Mantoluyoruz” projemiz kapsamında geliştirdiğimiz özel içeriklerle çocukları küresel ısınma, iklim değişikliği, enerji tasarrufu ve ısı yalıtımı konusunda bilinçlendiriyoruz. 2019 yılından bu yana devam eden projemiz kapsamında daha çok çocuğa ulaşabilmek adına Ahbap Derneği ile iş birliği yaparak; Türkiye’nin dört bir yanındaki ihtiyaç sahibi 25 bin çocuğumuza montlar hediye ederek kışı çok daha sıcak geçirmelerine katkı sağladık. İçerisinde çocuklarımızın anlayabileceği şekilde küresel ısınma, enerji verimliliği ve binalarda ısı yalıtımının öneminin anlatıldığı bir defter de hediye ettik. Geleceğimizimantoluyoruz.com web sitemizde küresel ısınma ve enerji verimliliği ile ilgili çocukların kolayca anlayabileceği içerikler hazırladık.

ATIKLARI OLABİLDİĞİNCE MİNİMİZE ETMEK İÇİN YARATICI YOLLAR ARAMAYA DEVAM EDİYORUZ

2023 yılında yeni yönetmelik kapsamında kademeli olarak uygulanacak “Neredeyse Sıfır Enerjili Binalar” konseptini enerji ithalatı ve karbon emisyonunun azaltılması yönünde oldukça önemli bir adım olarak görüyoruz.  Binaların yaklaşık yüzde 80’inin hala yalıtımsız olduğu ülkemizde biz de Baumit olarak çalışmalarımıza son hız devam edeceğiz. Küresel ısınmanın yerküremize olan negatif etkilerini ve bireysel olarak alabileceğimiz en etkili önlem olarak ısı yalıtımının önemini vurgulamak öncelikli hedeflerimiz arasında. Hali hazırda şirket olarak sürdürülebilir olmak, karbon ayak izini azaltmak, en önemlisi de atıkları olabildiğince minimize etmek için yaratıcı yollar aramaya devam ediyoruz. ‘Ambalaj kağıdının, ürünü koruması dışında başka ne görevi olabilir?’ sorusuyla çıktığımız yolda harç içinde çözünen, yapı harçları sektöründe dünyada bir ilk olan torba teknolojisine sahip Baumit ALL IN Beton hazır kuru beton harcını piyasaya sunduk. İnovatif çözünen torba teknolojisi ile ürün ambalajı karıştırma işlemi sırasında beton harcının bir parçası haline geliyor. Torbanın içeriğinde bulunan ve harcın içine karışan doğal elyaflar betonun mekanik etkilere karşı dayanımını artırıyor. Çok daha hızlı uygulama imkânı sunan bu torba teknolojisi, şantiyelerde torba atığı oluşturmayan sıfır atık özelliği ve daha düşük toz salımı sayesinde daha sağlıklı ve temiz şantiyeleri garanti ediyor.

Beton ihtiyacı olan tüm yeni imalat ve tadilat işleri için mükemmel bir çözüm sunan Baumit ALL IN Beton, işlevsel ve çevre dostu bir ürün olarak tüm dünyada dikkatleri üzerine çekiyor. Söz konusu sürdürülebilirlik olduğunda dış cephe ısı yalıtımına 360 derece bakış açısıyla geliştirdiğimiz jel teknolojisi ile yenilenmiş Baumit Premium Contact mantolama harçlarımızdan da bahsetmek isterim. Benzersiz Jel teknolojisi ile yeniden tasarlanan Baumit Premium Contact mantolama harçlarımız ile artık daha hızlı, kolay ve sürdürülebilir çözümler sunuyor, şantiyelerde uygulamayı yeni bir düzeye taşıyoruz. Jel teknolojisi sayesinde krema gibi bir kıvam alan yeni nesil mantolama harçlarımız diğer harçlardan farklı olarak elle çok daha kolay ve rahat uygulanabilmesinin yanı sıra artık sıva makineleriyle de uygulama imkânı sağlıyor. Bu sayede şantiyelere büyük oranda hız ve zaman kazandırıyor. Isı yalıtımında öncü olan markamız Jel teknolojisi ile yenilenen Premium Contact mantolama harçlarıyla sürdürülebilir bir geleceğe katkıda bulunmak için karbon emisyonlarını yüzde 41 oranında azaltarak çevreye daha da dost olmasıyla ekolojik olduğunu da kanıtlıyor.

ISI YALITIMINA YATIRIM YAPMANIN ARTIK BİR ZORUNLULUK OLDUĞUNUN FARKINDAYIZ

“Geleceğimizi Mantoluyoruz” projemiz ile daha fazla çocuğumuza erişebilmek için kurumsal sosyal sorumluluk projemizi genişleterek çocukların sürdürülebilir bir gelecek konusundaki bakış açısını zenginleştirebilmek amacıyla, 2-14 yaş arası çocukların fiziksel ve sosyal becerilerini geliştirecek meslekleri deneyimledikleri, seçme özgürlüğü kazandıkları, yaratıcılıklarını kullandıkları, oyun oynadıkları ve ürettikleri Çocuklar Ülkesi Kidzania’ya sponsor olduk. Çocuklar Ülkesi Kidzania’da küresel ısınma ve ısı yalıtımı konularını eğlenceli ve eğitici aktiviteler ile öğrenecekleri Baumit inşaat ve mantolama deneyim alanını oluşturduk.

Açıkçası “Neredeyse Sıfır Enerjili Bina” konseptine aşamalı olarak geçecek olmamız bizi çok heyecanlandırıyor. En önemlisi de yıl sonu için umut vaat edici sonuçlar doğuruyor. Yapılacak yeni düzenlemelerin Türkiye’nin geleceği için iklim değişikliği ile mücadeleye önemli katkılar sağlayacağını düşünüyoruz.  Küresel ısınma ve çevre felaketlerine karşı ısı yalıtımına yatırım yapmanın artık bir zorunluluk olduğunun da farkındayız. AB ülkeleri başta olmak üzere birçok gelişmiş ülkede yıllık enerji limitleri metrekare başına 30-50 kW seviyelerine çekiliyor, binalar enerji verimliliği yüksek hale gelecek şekilde ısı yalıtımlı olarak tasarlanıyor. Türkiye’nin ısı yalıtımı konusunda en fazla ürün, sistem ve hizmete sahip şirketi Baumit olarak ısı yalıtımının önemi konusunda toplumda da farkındalık yaratmak için çalışmalarımızı sürdürüyoruz. Bu konuda sektörümüzün çatı derneği olan İZODER’in “Tek yol U dönüşü” hareketinin de bir parçasıyız. Çatı, cephe, doğrama, döşeme gibi her yüzeyde U değerlerinin iyileştirilmesi gerektiğine dikkat çekiyoruz. Yapılacak yeni düzenlemelerle hem yeni yapılarda hem de mevcut binaları yenileyerek ülkemizdeki yalıtımlı bina sayısını artırmanın, hem iklim değişikliği ile mücadeleye hem ülke ekonomisine hem de tüketicilerin bireysel ekonomilerine büyük katkı sağlayacağına inanıyoruz. Bu konuda Baumit olarak da her türlü desteği vermeye hazırız”

 

 

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT
Yorum Yok

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.
EN ÇOK KAZANANLAR
  EN ÇOK KAYBEDENLER
   EN ÇOK İŞLEM GÖRENLER
    BUGÜN 1000TL NE OLDU?
    • -

     BORSA

    • -

     DOLAR

    • -

     EURO

    • -

     ALTIN

    KUR ÇEVİRİCİ

    Para Birimi

    Çevrilecek Para Birimini Seçin

    Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları businessworldglobal.com'a aittir, haberleri kopyalamayınız.