Business World Global

Barış Ünalp: Tesis yönetiminde Atalian Türkiye bir adım öne çıkıyor

Barış Ünalp: Tesis yönetiminde Atalian Türkiye bir adım öne çıkıyor
18 Mayıs 2022 - 12:05

Umut Çelik / [email protected]

Atalian Türkiye CEO’su Barış Ünalp, 2022 yılında yüzde 50 büyümeyi hedefliyor. Ünalp ayrıca, 1915 Çanakkale Köprüsü’nün temizlik ve teknik servis yönetimini üstlendiklerini de vurguladı.

Atalian Global Services ve Türkiye’deki yapılanmasını, faaliyet alanını ve ulaştığı büyüklüğü anlatır mısınız?

Dünyanın önde gelen tesis yönetim hizmetleri sağlayıcılarından biri olan Atalian, 36 ülkede 123 binden fazla çalışanıyla özel sektör ve kamudaki müşterilerinin ihtiyaçlarına cevap verebilecek nitelikte çözümler sunuyor. Hizmet verdiği önemli markalar arasında Air France, Airbus, BNP Paribas, EY, Exxon Mobil, Inditex, Lafarge Holcim, LVMH, Marriott Hotels, Paris Aeroport, StanleyBlack&Decker, SNCF, Tesco bulunmaktadır.

Atalian Global Services, 2013 yılında, tesis yönetimi, temizlik, güvenlik ve peyzaj alanlarında 30 yılı aşkın bir süredir uzman firma olan Artem Tesis Yönetimi’ne ortak olarak Türkiye pazarına giriş yaptı. Atalian Türkiye, entegre tesis yönetimi hizmetleri kapsamında müşterilerine çok geniş bir hizmet alanıyla destek veriyor. Bu alanlar; tesis yönetimi, enerji yönetimi, bina otomasyon sistemleri, temizlik, güvenlik, teknik bakım, resepsiyon, peyzaj, inşaat ve renovasyon. Atalian Türkiye, yapısı itibariyle “kendi bünyesinde tesis yönetimi”ni benimsemiş bir şirket. Böylece iş ortaklarının farklı isteklerini hızlı bir şekilde, tek noktadan gerçekleştirecek kapasitede ve esneklikte hizmet sunabiliyor.

Atalian Türkiye olarak; mühendislik, danışmanlık ve enerji yönetimi gibi konulardaki uzmanlığımız ve temizlik alanında yenilikçi uygulamalarımız ve raporlama çözümlerimiz ile sektörde fark yaratıyoruz. Enerji yönetimi grup şirketi EVD Enerji Yönetimi, Türkiye’de enerji verimliliği danışmanlığı konusunda çalışmaya başlayan ilk yetkili şirket. Uluslararası tecrübeyle tüm tesislerde enerji tasarrufu sağlayan çözümler sunuyoruz.

2021 gerçekleşen ciromuz 530 milyon TRY. 2022 yılında ciro hedefimiz 800 milyon TRY ve %50 büyümeyi planlıyoruz. Şirket alt yapımızı güçlendirmek için yazılım ve IT alanında yatırımlar ile çalışanlarımızın gelişim ve motivasyonuna yönelik eğitimler için toplamda 45 milyon TL bütçe ayırdık.

5 binden fazla çalışanımızla içlerinde Renault, Ford, Novartis, Bosch, CarrefourSA, Migros, Sütaş, Coca-Cola, Ikea, Boyner, LCW, Gratis, Media Markt, Simit Sarayı, Panasonic-Viko, Yapı Kredi, Anadolu Grubu, Odeabank, UPS, Nef, TED Ankara Koleji, TED Üniversitesi, Hisar Okulları, Kültür Üniversitesi, Aselsan ve Doğuş Grubu gibi markaların yer aldığı portföyümüze hizmet veriyoruz.

Türkiye’deki entegre tesis yönetimi sektörünü kısaca değerlendirir misiniz? Sektörün geleceğini nasıl görüyorsunuz?

Son yıllarda hem Türkiye’de hem de globalde hızla önem kazanan tesis yönetimi sektörü, sahip olduğu büyüme potansiyelinin yanı sıra sağladığı istihdam ile dikkat çekmeye başladı. 2021 yılı itibariyle -kamu hariç-düşündüğümüzde yaklaşık 300 bin resmi güvenlik ve 750 bin temizlik personeli var. Kalanı resmi rakamlar değil onları da sayarsak yaklaşık 700 bin kişi ilave edebiliriz. Sektör büyüklüğü yaklaşık 10-12 Milyar doları buluyor.

Bunun yanı sıra teknolojideki gelişim ve artan refah nedeniyle insanların hizmet alma anlayışında köklü bir değişim yaşanıyor. Söz konusu talep değişimi ile insanlar artık güvenli, temiz, sağlıklı iş ve yaşam alanlarını tercih ediyor. Bunun için temizlik, güvenlik, catering gibi çoklu hizmetleri ayrı ayrı şirketlerden almak yerine; bunları tek bir şirket aracılığıyla entegre bir şekilde karşılama yolunu tercih ediyor. Bu noktada talepleri karşılamak için teknolojiye dair yürüttüğümüz çalışmalarla sunduğumuz katma değeri artırmaya sektör ve Atalian Türkiye olarak devam edeceğiz. Sektörde bu yıl için % 5 reel büyüme bekleniyor.

Türkiye Paris Anlaşması’nın altına imza atan ülkeler arasına girdi. Türkiye’nin söz konusu imzası sürdürülebilir tesis yönetimine ne tür avantajlar sağlayacak?

Türkiye’nin iklim değişikliğiyle mücadele kapsamında küresel iş birliğinin bir parçası olmasına yönelik bu adımı memnuniyetle karşılıyoruz. Paris Anlaşması’nın onaylanmasını takiben küresel sıcaklık artışını 1,5 derecede sınırlandırmaya katkı sağlayacak iddialı ve gerçekçi bir yol haritası hazırlayarak dünyaya liderlik eden ülkeler arasında yer alabiliriz. Disiplinli ve geniş kapsamlı entegre tesis yönetimin uygulandığı alanlar, geri dönüşüm ve iklim değişikliğiyle mücadele anlamında önemli kazanımlar sağlayacaktır.

Atalian Türkiye olarak; sıfır atık politikasına uygun bir şekilde, ekonomiye kazandırılması mümkün olan cam, kâğıt, metal ve plastik atıklarımızı kaynağında ayrıştırıyor ve geri dönüşüme katkıda bulunuyoruz. 2021 yılı sonunda, oluşturduğumuz sıfır atık politikasını belgelendirerek, Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı tarafından verilen “Sıfır Atık Temel Seviye Belgesi”ni almaya hak kazandık. Öte yandan ISO 14001 Çevre Yönetim Standartları ekseninde, çevresel perspektifimizi geliştiriyor ve çevre adına kendimizi sürekli yeniliyoruz. Doğal kaynak tüketimindeki dengesizliğin büyük sıkıntılar yarattığı şu günlerde, standartlarımız ekseninde tüketim politikalarımızı gözden geçiriyor ve daha sürdürülebilir bir sistemi uyguluyoruz. EVD Enerji Yönetimi firmamız ile inovatif hizmetler sunarak enerji verimliliği ve zaman tasarrufu sağlıyor, maliyetleri düşüyoruz. Çözüm ortağı olduğumuz tesislerde mevcut alt yapı ve alışkanlıklara göre yüzde 5 ile yüzde 40 arasında oranlarda enerji tasarrufu mümkün olabiliyor. Sunduğumuz çözümler maliyet avantajının yanı sıra karbon salınımını azaltarak çevreye katkı da sağlıyor, bu açıdan hem bizim hem de hizmet verdiğimiz kurum ve kuruluşlar için değeri yüksek çalışmalar.

Atalian Türkiye’nin son olarak 1915 Çanakkale Köprüsü’nün temizlik ve teknik servis yönetimi ihalesini aldığınızı anlatmıştınız. Bu proje özelinde neler söylemek istersiniz?

Ülkemiz açısından hem teknik hem de manevi anlamı çok büyük olan 1915 Çanakkale Köprüsü projesinin bir iş ortağı olmaktan gurur duyuyoruz. Profesyonel bakış açımız ve tesis yönetimi alanındaki uluslararası tecrübemiz nedeniyle tercih edildik. Bunun yanı sıra sektördeki bilinirliğimizin, samimi, güler yüzlü, şeffaf hizmet anlayışımızla hızlı çözüm üretmemizin ve yenilikçi uygulamalarımızın da bu tercihte etkili olduğunu düşünüyorum. ATALIAN Türkiye, yapısı itibarıyla “kendi bünyesinde tesis yönetimi”ni benimsemiş bir şirket. Böylece iş ortaklarımızın farklı isteklerini hızlı bir şekilde, tek noktadan gerçekleştirecek kapasitede ve esneklikte hizmet sunabiliyoruz. Bu sayede müşterilerimize maliyet, zaman, enerji verimliliği gibi pek çok konuda avantaj sağlıyoruz. Dünya çapında mega projeler arasında yer alan 1915 Çanakkale Köprüsü’nün yapımında emeği geçen tüm kişi ve kurumları tebrik ediyor, projede yer alan tüm ekip arkadaşlarımıza başarılar diliyorum.

Son olarak neler söylemek istersiniz?

Atalian Türkiye olarak hedefimiz; uzman ekiplerimiz, bilgi birikimimiz ve tecrübemizle sektöre değer katmak. Her geçen gün artarak yoğunlaşan ve zorlaşan rekabet nedeniyle sadece kaliteli hizmet sunmak başarı için yeterli olmuyor. Rakiplerinizde olmayan, farklı hizmetler ortaya koymak zorundasınız. Sürekli aynı metotlarla farklı sonuçlar elde edemeyeceğimiz için farklı hizmet alanlarında uzmanlaşıyoruz. Entegre hizmet yönetimi üzerine de birçok yatırımcıyla hizmet modelleri üzerine proje geliştirmeyi hedefliyoruz. Ayrıca ülkemizde geliştirdiğimiz başarılı uygulamaları ve tecrübeleri bağlı bulunduğumuz Merkez ve Doğu Avrupa (CEE) bölgesine taşıyoruz. Türkiye’deki başarılarımızın ve hızlanan ivmenin katkısı ile yıl içerisinde 100 milyon TL sermaye artışı gerçekleştireceğiz.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT
Yorum Yok

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.
EN ÇOK KAZANANLAR
  EN ÇOK KAYBEDENLER
   EN ÇOK İŞLEM GÖRENLER
    BUGÜN 1000TL NE OLDU?
    • -

     BORSA

    • -

     DOLAR

    • -

     EURO

    • -

     ALTIN

    KUR ÇEVİRİCİ

    Para Birimi

    Çevrilecek Para Birimini Seçin

    Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları businessworldglobal.com'a aittir, haberleri kopyalamayınız.