Business World Global

Anadolu’dan Yemek Hikâyeleri Londra’da büyük ilgi gördü

Anadolu’dan Yemek Hikâyeleri Londra’da büyük ilgi gördü
22.209
24 Ekim 2019 - 10:04

Dünyanın En Eski Mutfağı: Anadolu’dan Yemek Hikâyeleri Londra’da büyük ilgi gördü

Türk kültürünü tanıtmak ve ülkemizin dünyayla bağlarını kuvvetlendirmek adına faaliyet gösteren Yunus Emre Enstitüsünün Londra şubesi, “Bir Tutam Anadolu” (A Pinch of Anatolia) isimli yeni projesi ile Anadolu’nun 13 bin yıllık yemek tarihinde enfes bir yolculuk gerçekleştirdi.

Londra Yunus Emre Enstitüsünün “Bir Tutam Anadolu” (A Pinch of Anatolia) isimli yeni projesi ile Anadolu’nun 13 bin yıllık yemek tarihine leziz bir yolculuğa çıkıldı. 21-24 Ekim 2019 tarihlerinde gerçekleşen proje kapsamında Laz@Camden Restorant ve King’s College gibi oldukça önemli noktalarda Hititlerden günümüze dek Anadolu’da yemeğin değişiminin öyküsüne dair çeşitli etkinlikler katılımcılar tarafından ilgiyle takip edildi.

22 Ekim tarihinde Laz@Camden Restaurant’ta değerli Şef Ömür Akkor tarafından hazırlanan Anadolu mutfağının birbirinden lezzetli tatlarından oluşan tadım menüsü ve ekmek ustası Şevki Dilmaç’ın hazırladığı ekmekler davetlilerin beğenisine sunuldu.

Yemeklerin tadımı sırasında, Türk Mutfağı Tarihi araştırmacısı olan Şef Ömür Akkor tarafından Hitit, Selçuklu ve Osmanlı Devleti’nin yemek kültürleri ve bu dönemlerde yapılan yemeklerin hikayeleri hakkında katılımcılara bilgi verdi.

İngiltere’de yaşayan ünlü şefler Anadolu tatlarıyla buluştu

Anadolu mutfağının mirasını oluşturan, derin ve zengin kültürünü yansıtan yöresel malzemeler ile hazırlanan ve hikayeleri paylaşılan yemekler katılımcılar tarafından oldukça beğenilirken; muhteşem lezzetlerin sunulduğu etkinliğe İngiltere’de yaşayan ünlü şefler, gurmeler, yemek bloggerları ile gastronomi yazarları katıldı.

King’s College’ta Anadolu’nun yemek hikayeleri anlatıldı

Proje kapsamında, İngiltere’nin en prestijli üniversitelerinden biri olan Kings College’ta Şef Ömür Akkor tarafından “Dünyanın En Eski Mutfağı: Anadolu’dan Yemek Hikayeleri” başlıklı konuşma yapıldı. Konuşmada Hititlerden günümüze kadar Anadolu’da yemeğin değişiminin öyküsü izleyicilerle paylaşıldı.

Büyük ilgi gören ve yaklaşık 350 kişinin katıldığı etkinlikte davetlilere siyez unundan yapılan ekmek ikram edildi.

Etkinlikte ayrıca, Londra Yunus Emre Enstitüsü Müdürü Mehmet Karakuş tarafından “Bir Tutam Anadolu” projesi ve Enstitü’nün genel faaliyetleri hakkında katılımcılara bilgi verildi.

Yunus Emre Enstitüsü Hakkında

Türkiye’nin uluslararası alanda tanınırlığını artırmak ve dünya üzerinde kültürel etkileşime katkı sağlamak için 2009 yılında kurulan Yunus Emre Enstitüsü çalışmalarını; Kültürel Diplomasi, Kurumsal Kapasite, Bilim Diplomasisi, Kültürel Etkileşim ve Türkçe Öğretimi olmak üzere 5 ana eksen üzerinden yürütüyor. Enstitü bugün dünya genelinde 157 irtibat noktasına ulaştı.www.yee.org.tr

Yunus Emre Enstitüsü – London

Yunus Emre Enstitüsü; Türkiye’yi, Türk dilini, tarihini, kültürünü ve sanatını tanıtmak; bununla ilgili bilgi ve belgeleri dünyanın istifadesine sunmak; Türk dili, kültürü ve sanatı alanlarında eğitim almak isteyenlere yurt dışında hizmet vermek; Türkiye’nin diğer ülkeler ile kültürel alışverişini arttırıp dostluğunu geliştirmek amacıyla kurulmuştur. 2009 yılında faaliyetlerine başlayan Yunus Emre Enstitüsünün yurt dışında 58 kültür merkezi bulunmakta olup 2010 yılında da Londra’daki merkezini açmıştır.

POPÜLER FOTO GALERİLER
POPÜLER VIDEO GALERİLER
sanalbasin.com üyesidir

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları businessworldglobal.com'a aittir, haberleri kopyalamayınız.