Business World GlobalTüm Dünyayı Etkisi Altına Alan
COVID-19 Salgınında SON DAKİKA Gelişmeleri

#BizBizeYeteriz Türkiyem! Korona yaz 8119'a gönder 10 TL bağışta bulun

Alacak Sigortasına Duyulan İhtiyaç Her Geçen Gün Artıyor.

Alacak Sigortasına Duyulan İhtiyaç Her Geçen Gün Artıyor.
11.956
01 Ekim 2019 - 9:37

Alacak sigortası alanında dünyada ikinci sırada yer alan Atradius’un 2019 yılına ait “Ödeme Davranışları Barometresi” raporu yayımlandı. Araştırmada Türkiye’deki firmaların vadeli alacaklarını tahsil edebilmeleri, ticarette daha rahat ilerleyebilmeleri için alacaklarını güvence altına almalarının önemi ortaya çıkıyor. Doğru alacak yönetimi ile şirketler zorlu dönemlerde vadeli ticaret yapmanın avantajlarından yararlanabiliyor.İşletmeler vadeli alacaklarını sigortalatarak tahsil edemedikleri alacaklar nedeniyle nakit akışının olumsuz etkilenme riskini minimize edebiliyor.Geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 30 büyüyen alacak sigortası sektörü firmalar için güvenli bir liman olmayı sürdürüyor.

Atradius’un, Conclusr Research araştırma şirketine yaptırdığı anket sonucu oluşan rapor konuya odaklı 1.516 kişiyle görüşülerek yapıldı. Türkiye, Slovakya, Çek Cumhuriyeti, Bulgaristan, Romanya, Macaristan ve Polonya şirketleri mercek altına alındı. Raporda Doğu Avrupa ülkelerinde firmalar arası tahsilat süresi 48 gün iken bu rakam Türkiye’de 88 güne uzuyor. Pek çok güçlü ve dirençli şirket bulunmasına rağmen Türkiye’de en büyük riski emlak, inşaat ve enerji sektörleri taşıyor.

Türkiye bu dönemden güçlenerek çıkabilir

Atradius Türkiye Ülke Müdürü Taner Işık, “Türkiye geçen yıl büyüme oranlarını çok fazla yükseltemedi. Ancak 2019’un sonunda ekonomik göstergeler ve verilere istinaden 4. çeyreğe yönelik büyüme oranında olumlu gelişmeler bekleniyor. Türkiye’nin istikrarlı para politikası ile birlikte uzun vadede Türkiye ekonomisi, önümüzdeki yıllarda güçlenmiş şekilde çıkabilir” değerlendirmesini yaptı.

Türk Lirası’nın bu yıl kararlı seyretmesi bekleniyor

Para piyasası hakkında ise Taner Işık, “Enflasyon konusunda ise sıkı para politikasına devam edilmesi, nihayetinde enflasyonun düşmesini de sağlayacaktır. Şu anda piyasadaki enflasyon beklentisi yaklaşık yüzde 14 ve Türk Lirası’nın geçen yıl gözlemlenen ani değer kayıplarının aksine nispeten daha dengeli seyretmesi bekleniyor. Anketimizdeki bulgular, Türkiye’deki işletmelerin vadeli ticaret yapmanın risklerine karşı daha yüksek bir farkındalığa sahip olduğuna işaret ediyor.” açıklamasını yaptı.

Atradius tarafından yayınlanan ve önemli bir yol haritası olan Ödeme Davranışları Barometre raporunu incelemek, raporun özellikle Türkiye ile ilgili bölümüne ulaşarak ayrıntılı bilgi almak için https://atradius.com.tr/reports/publicationspayment-practices-barometer-turkey-2019.html linkini ziyaret edebilirsiniz.

Atradius Hakkında: Dünya alacak sigortası pazarındaki gücü ve 50’den fazla ülkedeki stratejik varlığı ile dünya çapında ticari alacak sigortası, kefalet sigortası ve tahsilat hizmetleri sunan İspanya merkezli Atradius, 2007’den bu güne Türkiye’de faaliyet gösteriyor. Alacak sigortası alanında dünyada ikinci sırada yer alan Atradius, global piyasalar için önemli bir yıl olması beklenen 2019’da, şirketlerin güvenli ticaret yapabilmesi ve ihracat alanında büyüyebilmesi için risk yönetiminde destek olarak ihracatçı şirketlerin yeni pazarlara açılmasını kolaylaştırıyor. Atradius, İspanya’da ve dünya genelinde en büyük sigorta şirketlerinden biri olan Grupo Catalana Occidente (GCO.MC)’nin iştirakidir.

POPÜLER FOTO GALERİLER
POPÜLER VIDEO GALERİLER
sanalbasin.com üyesidir

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları businessworldglobal.com'a aittir, haberleri kopyalamayınız.