Business World Global

Akbank Private Banking 20.yılını kutladı

Akbank Private Banking 20.yılını kutladı
17 Kasım 2021 - 13:50

Akbank Private Banking kişiye özel hizmetleriyle büyümesini sürdürüyor

Türkiye’de ilk kez gerçek anlamda kişiye özel bankacılık hizmetini başlatan ve başarıyla sürdüren Akbank Private Banking, 20. yılında toplam 50 milyar TL üzerinde varlığa yön veriyor. Akbank Özel Bankacılık ve Yatırım Hizmetleri Genel Müdür Yardımcısı Dr. Alp Keler, “Dünyadaki trendleri yakından takip ediyor, sektör gelişimine öncülük ediyoruz. Türkiye’de son 5 yılda toplam finansal varlık iki katına çıktı. Yatırımcılarımızın varlıkları geliştikçe biz de gelişiyor, büyüyoruz” dedi.

 2001 yılında Türkiyenin ilk özel bankacılık birimi olarak kurularak, ilk kez gerçek anlamda kişiye özel bankacılık hizmetini başlatan Akbank Private Banking 20. yılını kutluyor. 20 yılda müşterilerine sunduğu ayrıcalıklı hizmetleri ile Euromoney’den The Banker’a dünyanın önde gelen finans dergileri tarafından 30’a yakın ödüle layık görülen Akbank Private Banking,  bugün 5000’in üzerinde müşterisinin 50 milyar TL varlık büyüklüğüne yön veriyor. Akbank Özel Bankacılık ve Yatırım Hizmetleri Genel Müdür Yardımcısı Dr. Alp Keler, CFA, Akbank Private Banking’in 20. yılı dolayısıyla gazetecilerle bir araya geldi.

Akbank Private Banking’in 20 yılını özetleyen Keler, müşterilerinin ihtiyaçlarına iştirakleri ve Akbank Hazine’nin sinerjisi üzerine kurulan iş modeli sayesinde tek bir noktadan cevap verdiklerini belirterek uzmanlıkla geliştirdikleri geniş ürün ve hizmet yelpazesi ile müşterilerine üst düzey bir bankacılık deneyimi yaşatmak için çalıştıklarını söyledi.

“Sadece Türkiye’deki değil, dünyadaki tüm yatırım olanaklarını değerlendirmeye alıyoruz”

Dünyadaki trendleri yakından takip izleyip, sektör gelişimine öncülük ettiklerini belirten Alp Keler, “Türkiye’de son 5 yılda toplam finansal varlık iki katına çıktı. Yatırımcılarımızın varlıkları geliştikçe biz de gelişiyor, büyüyoruz. Biz müşterilerimiz için özel yatırım stratejileri geliştirirken sadece Türkiye’deki değil, dünyadaki tüm yatırım olanaklarını değerlendirmeye alıyoruz. Yatırım ihtiyaçlarının yanı sıra emeklilik, sigorta ve finansal kiralama gibi taleplerinde de en iyi ve en kaliteli hizmeti sunabilmek ve tüm bu ihtiyaçları tek noktadan karşılayabilmek amacıyla grup şirketleriyle iş birliği yapıyoruz. Kısa vadeli kazanımlara değil uzun vadeli dostluklara inandığımız için aile varlığının ve değerlerinin korunması, nesilden nesile aktarılması için çalışıyoruz.” dedi.

Müşteri deneyimini güçlendiren dijital bir dönüşüme imza atarak, teknolojinin ve dijital bankacılığın sağladığı olanakları en verimli şekilde kullandıklarını kaydeden Keler, “Müşterilerimizin yatırım ürünlerine ulaşabileceği, şubeye gitmeden sözleşmelerini onaylayarak birçok işlemi anında gerçekleştirebilecekleri teknolojik altyapılar oluşturarak, bu yenilikleri dijital kanallarımız olan Akbank Internet ve Akbank Mobil şubelerimizden de sunuyoruz. Her yıl girişimcilik, global trendler, gayrimenkul, sanat, sosyal sorumluluk gibi konularda etkinlikler düzenliyoruz. 2020 yılında başlattığımız “Winvestors Yatırımcı Buluşmaları” ile de yatırımcılara piyasa bilgilendirme platformu sağlıyoruz” diye konuşmasını sürdürdü.

Akbank Private Banking’in Türkiyede bir ilk olan Next Generation programı ile aile varlığını yönetecek olan yeni nesli; varlık yönetimi, girişimcilik ve kültür-sanat konusunda bilgilendirip networking fırsatları ile buluşturduğunu ifade eden Keler, 2015 yılında başlatılan program ile lise ve üniversite çağındaki gençlere aile varlığı yönetiminin sorumluluğu, yatırım ürünlerinin çeşitliliği, portföy yönetimi, risk kavramı, global ekonomi, girişimcilik, filantropi ve kültür-sanat konuları hakkında bilinç kazandırmak hedeflediklerini belirtiyor.

Sundukları hizmetlerin dışında kültür-sanata destek ve sosyal sorumluluk projelerine önem verdiklerini anlatan Alp Keler, “20’nci yıla özel olarak tasarlanan Akbank Private Banking’in finans sektöründe yarattığı etkinin benzerlerini kendi alanlarında dünya çapında yaratmış isimlerin ilham veren hikayelerini konu alan ‘Etki Yaratanlar’ etkinlik serisinde bilim, sanat ve spor alanından ünlü isimleri ağırlıyoruz. Dijital yaşam kültürü platformumuz olan ‘A Journal’ blog sayfamız aracılığıyla ise sanat, mimari, tasarım, teknoloji, moda, yasam, müzik ve seyahat gibi hayatın farklı alanlarından ilham veren konuları, global bir bakış açısıyla ele alarak müşterilerimizle paylaşıyoruz.” diye konuştu.

“Dünyada finansal varlıklar hız kesmeden büyüyor”

Dünyada toplam varlıkların 2002’den bu yana dolar bazında yaklaşık 4 kat arttığının görüldüğünü kaydeden Alp Keler, “Geçtiğimiz 20 yılda, dünyadaki finansal varlık, küresel krizler ve dalgalanmalara rağmen istikrarlı bir şekilde büyüdü. 2008 küresel ekonomik krizi ve 2019 yılında başlayan Covid-19 pandemisi başta olmak üzere birçok sınavdan geçti. Son 10 yılda dolar bazında varlık iki katına çıktı.  2020 yılında 435 trilyon dolar gibi bir büyüklüğe dayanan varlığın, bu yıl sonunda 460 trilyon dolar gibi bir varlığa ulaşmasını bekliyoruz. ” dedi. Finansal varlığın çoğunun gelişmiş ülkelerde olduğunu belirten Keler,  gelişmiş ve gelişmekte olan 40 ülkenin dünyadaki toplam finansal varlıktan aldığı pay göz önünde bulundurulduğunda, gelişmiş 29 ülkenin toplam finansal varlığın yaklaşık %80’ine sahip olduğunu, geriye kalan 11 gelişmekte olan ülke arasında ise toplam finansal varlığın %15’ine sahip olan Çin’in ön plana çıktığının altını çizdi.

“Türkiye’deki mevduat dışı varlıkların toplam finansal varlık içerisindeki payı %21 oldu”

Türkiye’deki yerli bireylerin toplam finansal varlığının ise son 5 yılda 2 katına çıktığına değinen Keler konuşmasını şöyle sürdürdü “Türkiye’deki bireylerin toplam finansal varlığı 2021 yılında 3,2 Trilyon TL’yi aştı. Bu dönemde mevduatın finansal varlık içerisindeki payı %85’ler seviyesinde seyrederken, 2020 yılında %79’a geriledi. Bundan 10 yıl önceye kadar toplam birikimler içinde %3-5’i zor bulan yatırım fonu hisse senetleri gibi yatırım araçlarının payı ise 2020’de ilk defa %20’yi geçti. Türkiye’nin finansal varlığına baktığımızda Akbank Private Banking olarak varlığın hizmet verdiğimiz İstanbul, Ankara, İzmir ve Bursa’da yoğunlaştığını görüyoruz”

Akbank Private Banking’in yön verdiği varlık dağılımının %66 mevduat, %34 yatırım ürünleri olduğunu söyleyen Keler, “Akbank Private Banking olarak bugüne kadar olduğu gibi müşterilerimize gelecekte de geniş ürün ve hizmet yelpazesi ile, dijitalleşme sürecimizi devam ettirerek üst düzey bir bankacılık deneyimi yaşatmak için çalışmaya aralıksız devam edeceğiz. Bugün 20. Yılımızı kutlarken bizlerle olduğunuz için teşekkür ederiz” diye sözlerini tamamladı.

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları businessworldglobal.com'a aittir, haberleri kopyalamayınız.