Business World Global

Ahmet Geçgel: Dünya markası olma yolunda hedeflerimizi belirledik

Ahmet Geçgel: Dünya markası olma yolunda hedeflerimizi belirledik
18 Ağustos 2023 - 11:00

Umut Çelik / umut@businessworldglobal.com

Son yılların öne çıkan mobilya ve dekorasyon markalarından biri olan Themore Concept’in ardındaki başarı hikayesi, sadece bir marka kuruluşundan daha fazlasını ifade ediyor. Baba mesleğinin derin değerleriyle beslenen ve sektöre 40 yıllık bir tecrübeyle giriş yapan Themore Concept, kısa sürede sektörde öncü bir konuma ulaştı. İlham veren hikayesini dinlemek için Ahmet Geçgel ile markanın kuruluş sürecinden, hedeflerine, tasarım felsefesinden sürdürülebilirlik anlayışına kadar pek çok konuyu konuştuk.

Mutfak, banyo, kapı, vestiyer, dolap, ray dolap ve dekorasyon ürünlerini tek bir çatı altında tüketicilerle buluşturan Themore Concept markası, klasikten moderne kadar geniş bir ürün yelpazesi sunuyor. Yerel bir marka olmaktan çıkıp, ulusal hatta uluslararası bir marka olma yolunda çalışmalar gerçekleştirdiklerini belirten Orge Grup A.Ş. Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Geçgel, 2025 yılına kadar mevcut mağaza sayılarını 3 katına çıkarmayı hedeflediklerini söylüyor.

Themore Consept’in kuruluş hikayesini öğrenebilir miyiz?

Orge Grubu’nun uzun yıllara dayanan kökleri, baba mesleğinin derin değerleriyle besleniyor. Yaklaşık 40 yıllık endüstri tecrübesini arkamıza alarak 2019’da Themore Concept markasını hayata geçirdik. Amacımız, mutfak, banyo, kapı, vestiyer, dolap, ray dolap ve dekorasyon ürünlerini bir çatı altında sunarak kullanıcılara geniş bir hizmet ve ürün yelpazesi sunmaktı. Şu an bu alanlardaki üretim kapasitemizle sektörde öncü bir marka haline geldik. Kalitemiz, üretim gücümüz ve geniş ürün yelpazemizle müşteri memnuniyetini her zaman en üstte tutma gayretindeyiz. Klasikten moderne kadar geniş bir ürün yelpazesi ile her türlü müşteri ihtiyacına cevap veriyoruz. Efeler, Aydın’da yer alan 17 bin metrekarelik fabrikamızda, tam otomasyonlu seri imalat yöntemleri ve tamamen CNC makine parkurumuzla mutfak, banyo, kapı, dolap, gardırop ve dekoratif ürünler üretiyoruz. Ayrıca, Umurlu Organize Sanayi Bölgesi’nde bulunan 30 bin metrekarelik alanda, zincir marketler için anahtar teslim dekorasyon projeleri gerçekleştiren bir üretim tesisimiz daha bulunuyor.

Ürün ve hizmetleriniz hakkında bilgi alabilir miyiz?

Themore Concept olarak, mutfak ve banyo dolaplarından, kapılara, vestiyer ve giyinme odalarına, TV ünitelerine, yatak başlarına kadar tüm sabit mobilyalarda müşterilerimize bütünsel bir konsept deneyimi sunuyoruz. Markamızı oluştururken, kullanıcı ihtiyaçlarını önceliklendirerek, sektördeki trendleri sadece takip etmekle kalmayıp aynı zamanda trend oluşturma vizyonuyla hareket ettik. Tasarladığımız her mekânda kullanıcının ihtiyaçlarına odaklanırken, fonksiyonellikten de ödün vermiyoruz. “Hayal ettiğinizden daha fazlası” sloganıyla, iç mekân tasarımlarında kullanıcı deneyimini ön planda tutuyoruz.

Mutfak serimizde 14 farklı model ile her zevke hitap ederken, banyo koleksiyonumuzda 16 ayrı tasarım sunmaktayız. Özel tasarım banyo ihtiyaçları için de çözümler üretiyoruz. Kapı serimizde ise, el işçiliği ve modern teknolojiyi birleştirerek 11 farklı seriyle fonksiyonelliği ön plana çıkarıyoruz. Arel, Trinity, Leia, Neo, Melisa ve Sven gibi serilerimizde tam anlamıyla konsept üretim gerçekleştiriyoruz.

Ürünlerinizin tasarım süreçleri nasıl işliyor? Rakiplerinizden farklılaşmak için nasıl bir yol izliyorsunuz?

Hizmet verdiğimiz mutfak, banyo ve kapı sektörü içinde Türkiye genelinde ilk olan ve Sanayi ve Teknoloji Bakanlığınca onaylanan Ar-Ge Merkezini kurduk. Ar-Ge Merkezi çalışanlarımızla beraber sektöre kazanımlar sağlamayı, yenilikçi fikirler sunmayı amaçlıyoruz. Dijitalleşme çalışmalarının hız kazanmasıyla beraber üretim metotlarını geliştirmeye yönelik projeler, Ar-Ge çalışmalarımızda önemli bir yer tutuyor. Departmanımızda ürün grubuna yeni ürünlerin dahil edilmesi, yeni ürünlerde kullanılacak mekanizmalarla ürün tasarımlarının yenilenmesi, ürün ağaçlarının hazırlanması ve revizyonu üzerine çalışmalar yürütülüyor. Tasarımlarımızsa gelen talepler doğrultusunda firmamızın bünyesinde bulunan tasarım ekiplerimiz ve iç mimarlarımız tarafından yapılıyor.

Ürünlerinizin üretim süreçleri hakkında bilgi alabilir miyiz? Özellikle son yıllarda önem kazanan sürdürülebilirlik kavramı süreçlerinizde nasıl konumlanıyor?

Önümüzdeki dönemde üretim miktarımızı artıracak, verimliliğimizi önemli ölçüde etkileyecek çözümler ve yenilenebilir enerji kaynaklarının kullanımı konularında çalışıyoruz. Bu kapsamda bu yıl içerisinde GES için yaklaşık 25 milyon TL’lik bir yatırım yapmayı planlıyoruz. Bu yatırımla birlikte yıllık 1.693.230kWh elektrik üretirken, 2 bin 23 ağacı kesilmekten kurtaracağız. Bununla birlikte 832 bin ton CO2 salınımının önüne geçeceğiz. Öte yandan “Her Mutfak bir Fidan” kampanyamız bulunuyor. Bu kampanya ile mutfak satın alan tüm müşterilerimiz için TEMA Vakfı’na fidan bağışı yapıyor ve sertifikalarını kendilerine iletiyoruz. Ayrıca kapı üretimine yönelik yenilikler üzerinde de çalışıyoruz. Kapı üretim hattı yenileme projemiz devam ediyor. Bu yenilenme, ürün imalat yöntemini değiştirerek daha kontrollü şartlar altında üretim yapmamızı sağlayacak. Ayrıca yenilenebilir enerji kaynaklarının kullanımına yönelik projemize ve mutfak ürünleri için model çalışmalarımıza da hızla devam ediyoruz.

Satış noktanız ve bayileriniz hakkında bilgi alabilir miyiz?

Şu an itibarıyla, Aydın, İzmir, Bodrum ve Kuşadası’nda 4 büyük fabrika merkez satış mağazamız; Bodrum, Manisa, Datça, İzmir, Erzincan, Gaziantep ve Didim’de ise toplam 11 bayimiz bulunuyor. Yurt dışında ise Fransa, Makedonya, Umman ve Pakistan’da mevcut satış noktalarımızda hizmet veriyoruz. Yeni tasarımlarımız ve projelerimizle yurt içinde ve yurt dışında satış mağazalarımızın sayısını artırarak daha çok kullanıcıya ulaşmayı hedefliyoruz.

 

Hangi ülkelere ihracat yapıyorsunuz? Yakın zamanda dahil olmayı planladığınız pazarlar var mı?

Tasarımlarımızı Avrupa başta olmak üzere 15 ülkeye ihraç ediyoruz. Ayrıca yurt dışı satış referansları olarak Yunanistan, Dubai, Kenya, Kanada, Katar, Almanya, İsviçre, Romanya ve Azerbaycan’da projeler sonuçlandırdık. Bunun yanı sıra Fransa, Pakistan, Makedonya ve Umman’da bulunan satış noktaları ve bayilerimizin sayısını artırarak ihracatta büyüme hedeflerimize hızla ilerlemek için çalışıyoruz.

2022 yılını ne kadarlık bir büyümeyle, ciroyla ve çalışan sayısıyla kapattınız?

2021 yılında bir önceki yıla göre ciro bazında yüzde 72 büyüdük. 2022 yılını da 2021’in iki katı üzerinde ciroyla kapattık. Başarılı stratejilerimizin iş sonuçlarına olumlu yansımalarını görüyoruz. Bu dönemde, 300 çalışanımız ve 65 bin metrekarelik aylık üretim kapasitemizle büyümemizi sürdürüyoruz.

2023 hedefleriniz neler?

Yeni iş birlikleri ve ihracat hedeflerimizi artırmaya yönelik çalışmalarımız devam ediyor. Bu kapsamda Türkiye’nin önde gelen sektör temsilcilerinin ağırlandığı, 3. Bodrum Yapı ve Mobilya Fuarı’nda; geniş ürün portföyümüzün yanı sıra, Arel Slim Mutfak, Arel Banyo ve kapı serilerimizi tanıttık. Yine seramik, mutfak ve banyo sektörünün ihracatına en büyük katkıyı sağlayan UNICERA Fuarı’nda yer aldık.  Burada da yeni teknolojilerle geliştirilen sıra dışı tasarımlarımızın yanında birçok prestijli ürünümüzü sektör profesyonellerine ve ziyaretçilere sergiledik.

Yerel bir marka olmaktan çıkıp, ulusal hatta uluslararası bir marka olma yolunda hedeflerimizi belirledik. Bu yıl içerisinde yurt içinde 11, yurt dışında 4 olmak üzere toplam 14 yeni bayilik açmayı amaçlıyoruz. Aynı zamanda 2025 yılına kadar yurt dışında 15 satış mağazasına ulaşmayı hedefliyoruz. Yine bu yıl yurt içinde 45 satış mağazasına ulaşacağımızı öngörürken nihai hedefimiz 2025’e kadar Themore Concept mağaza sayısını 3 katına çıkarmak. Tasarımlarımızı, şeffaf fiyat politikası ve sürekli gelişen üretim teknolojimizle ulusal ve uluslararası platformlarda tüm kullanıcılara tek elden ulaştırmaya; satış sonrası hizmet politikamızı sürekli geliştirerek müşteri memnuniyetini kalıcı kılmaya odaklanıyoruz.

Kaç fabrikanız var ve fabrikalarınız nerede konumlanıyor? Yıllık üretim kapasiteniz nedir?

Aydın’ın Efeler ilçesinde bulunan fabrikamız 17 bin metrekare kapalı alana sahip. Burada tam otomasyona sahip seri imalat yöntemini kullanarak ve tümüyle CNC makine parkuru ile; mutfak, banyo, kapı, dolap, gardırop ve dekorasyon ürünlerimizi üretiyoruz.  Ayrıca Umurlu Organize Sanayi bölgesinde 30 bin metrekare alanın bir kısmında zincir marketler anahtar teslim dekorasyon işleri yaptığımız bir üretim tesisimiz daha var. Efeler ilçesindeki fabrikamızda, ayda 10 bin mutfak ve banyo modülü, bin 500 kapı üretiyoruz. 780 bin metrekarelik yıllık üretim kapasitesine sahibiz. Bunun yanı sıra 2025 yılına kadar tamamlanması planlanan Aydın Astim Organize Sanayi Bölgesindeki yeni fabrikamızın da çalışmalarına başlandı.

Yeni fabrika yatırımınız ile ilgili bilgi alabilir miyiz? Bu yatırımla neler hedefleniyor?

Aydın Astim Organize Sanayi Bölgesindeki 30.000 m2 kapalı alana kurduğumuz yeni fabrikamızın 2025 yılında tamamlanmasını hedefliyoruz. Üretim kapasitemizi yüzde 50 oranında artıracak olan bu yeni fabrikamıza yönelik 175 milyon TL yatırım planladık. Böylece, bölgeden gelen proje taleplerini çok daha güçlü karşılamayı ve bölgeye katma değer sağlamayı hedefliyoruz. Yeni fabrikamızla bölgeye katma değer sağlayacağımıza inanıyoruz

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları businessworldglobal.com'a aittir, haberleri kopyalamayınız.

[reklam]