Business World Global

8 farklı kategoride ürün çeşidiyle, 5 kıtada 35 ülkeye ihracat

8 farklı kategoride ürün çeşidiyle, 5 kıtada 35 ülkeye ihracat
2.736
16 Ekim 2019 - 13:30

Yetiştiricilik yaptığı Türk Somonu dışında işlediği bütün ürünleri avcılık faaliyetleri sonucunda elde eden Kocaman Balıkçılık’ın Yönetim Kurulu Başkanı Osman Kocaman, su ürünleri sektöründe üretimin şans ve doğal faktörlere bağlı olduğunu söyledi. Bu doğrultuda bu yıl palamuttan bekleneni alamadıklarını söyleyen Kocaman, doğanın o yıl hangi ürüne bonkör davranacağını bilmedikleri için ürün yelpazelerini oldukça geniş tuttuklarının altını çizdi.

Su ürünleri üretimi, diğer tarımsal faaliyetlerde olduğu gibi, yer aldığı ekosistem üzerinde bir etkiye sahiptir. Yetiştiricilik sektöründe ise çevreye en az etki – topluma maksimum fayda ile ekonomik kalkınma da beklenmektedir. Bu noktada Türk Somonu dışında işlediği bütün ürünleri avcılık faaliyetleri sonucunda elde eden Kocaman Balıkçılık,  ürünleri 35 ülkeye ihraç ederek ekonomik gelişim için taşın altına elini koyduğunu kanıtlıyor. Doğanın o yıl hangi ürüne bonkör davranacağını bilmedikleri için üretimin şans faktörüne bağlı olduğunu söyleyen Kocaman Balıkçılık Yönetim Kurulu Başkanı Osman Kocaman, bu yıl sektörün palamuttan istediği performansı alamadığını söyledi.

“Ürün yelpazemizle birkaç üründe yaşanabilecek riskleri bertaraf ediyoruz”

Bu bakış açısıyla da ürün yelpazelerini oldukça geniş tuttuklarının altını çizen Kocaman, 8 farklı kategoride ürün çeşidiyle, 5 kıtada 35 ülkeye ürün ihraç ettiklerinin altını çizdi. 2018 yılında karidesin beklenenden daha az avlanmasının ihracata da yansıdığını söyleyen Kocaman, hamsinin de birkaç yıldır istikrarsız olması nedeniyle hamsi ithalatına yöneldiklerini belirtti. Kocaman, “Aslında ürün portföyümüzün bu kadar geniş olması birkaç üründe yaşanabilecek riskleri bertaraf ediyor. Bir yerdeki kaybınızı başka ürünlerle telafi edebiliyorsunuz. Tabii bu noktada bir de iyi bir lojistik ve tedarik altyapısı kurmak şart. Zira birçok tür farklı şehir ve bölgelerden elde ediliyor. Özverili bir ekip çalışmasıyla tedarik noktasında sıkıntı yaşamıyoruz“ dedi.

Bu yıl Palamut ve Torik balığında düşük verimlilik ve buna bağlı olarak düşük avcılık söz konusu olduğunu açıklayan Kocaman, bu yılki durumun geçtiğimiz yıl hamsi için geçerli olduğunu söyledi. Kocaman, “Geçtiğimiz sene Palamut ve Torik balığı açısından zengin ancak Hamsi balığı açısından düşük avcılığın olduğu bir yıl oldu. Bu nedenle de fiyatlar avcılığa bağlı olarak yüksek seviyelerde seyrediyor. Dolayısıyla Kocaman olarak çalışmakta olduğumuz ürünler doğal avcılık ürünleri olduğu için ilerleyen dönemlerde avcılığa bağlı olarak ürünlerin fiyatları değişim göstermeye devam edecektir” diye açıkladı.

EN ÇOK KAZANANLAR
  EN ÇOK KAYBEDENLER
   EN ÇOK İŞLEM GÖRENLER
    BUGÜN 1000TL NE OLDU?
    • -

     BORSA

    • -

     DOLAR

    • -

     EURO

    • -

     ALTIN

    sanalbasin.com üyesidir

    Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları businessworldglobal.com'a aittir, haberleri kopyalamayınız.