Business World Global

5 Büyük şirketten 1’i Windows10’a geçmeye hazır değil.

5 Büyük şirketten 1’i Windows10’a geçmeye hazır değil.
31 Temmuz 2019 - 20:17

Microsoft, 14 Ocak 2020’de Windows 7’ye verdiği desteği sonlandırıyor. Çoğu şirketin Windows 10’a geçişi için hazırlıklarını tamamlamaya çalıştığı görülse de, yapılan araştırma sonuçlarına göre büyük şirketlerin %18’i henüz buna hazır değil. Şirketler için işletim sistemlerinde geçişin önemli bir süreç olduğunu belirten Komtera Teknoloji Kanal Satış Direktörü Gürsel Tursun, şirketlerin işletim sistemi güncellemelerinde güvenlik önlemelerine dikkat etmeleri gerektiğini olmalarını öneriyor.

Birçok şirketin bilgisayarlarında işletim sistemi olarak kullanılan Windows 7 için resmi desteğin sonuna geliniyor. Microsoft tarafından 14 Ocak 2020 tarihinde resmi olarak desteğin kesileceği Windows 7 için çoğu şirket hazırlıklarını tamamlamaya çalışıyor. Konuyla ilgili şirketler üzerinde yapılan araştırma sonuçlarına göre, henüz 5 büyük şirketten 1’i Windows 7’den Windows 10’a geçiş için hazır görünmüyor. Windows 10’a geçiş hazırlıklarını tamamlamayan şirketlerin özellikle güvenlik eksikliği nedeniyle mali ve operasyonel sıkıntılar yaşayabileceğine dikkat çeken Komtera Teknoloji Kanal Satış Direktörü Gürsel Tursun, şirketlerin geçiş konusunda ellerini çabuk tutmaları gerektiğini belirtiyor.

5 Büyük Şirketten 1’i Henüz Hazır Değil

Kollective araştırma şirketi tarafından yayınlanan araştırma raporu, beş büyük işletmeden birisinin Windows 10’a geçişini henüz tamamlamadığını gösteriyor. Ocak 2019’da Windows 10’a geçiş durumu hakkında yayınlanmış raporda, ABD ve İngiltere’deki işletmelerin %43’ü hala Windows 7’yi kullanırken yanıt verenlerin %17’si de Microsoft’un son destek tarihi hakkında bir şey bilmiyordu. Altı ay sonra araştırmacılar tarafından yapılan yeni anket sonuçlarında, şirketlerin %96’sının Windows 7’den Windows 10’a geçişe başladığı, ancak beş büyük işletmeden yaklaşık bir tanesinin bu projeyi henüz bitiremediği raporlanıyor. 4 yıl önce Microsoft tarafından Windows 7’nin ömrü hakkında yapılan açıklamayı dikkate almayan şirketleri zorlu bir sürecin beklediğini ifade eden Gürsel Tursun, şirketlerin geçiş süreçlerinin uzun bir süreyi kapsayabileceğini, bu süreç içerisinde özellikle güvenlik konusunda şirketlerin mali ve operasyonel zorluklar yaşayabileceğine dikkat çekiyor.

Windows 10’a Geçiş Sürecinde Şirketler Dikkatli Olmalı

Microsoft, Windows 10’a geçişini sağlamak isteyen şirketlere desteklerini sunmaya devam ediyor. Ancak resmi destek tarihinin bitiminden sonra Windows 10’a geçiş yapmak isteyen ortalama 10 bin makineli bir şirketin yatırım maliyetinin 500 bin dolar olacağı tahmin ediliyor. Geçiş sürecinin sona ermesiyle yaşanacak güvenlik zorlukların bitmeyeceğini belirten Gürsel Tursun, şirketlerdeki çoğu IT ekibinin Windows 10’da devam eden güncelleme ve yama paketlerinin iş süreçlerini ne kadar etkileyebileceği konusunda bilgiye sahip olmadıklarını belirtiyor. Özellikle IT ekiplerinin %15’inin şirketlerinin uç nokta korumalarını Windows’tan ayrı olarak güncelleme gereği duymadığına da dikkat çeken uzmanlar, hem geçiş sürecinde hem de sonrasındaki işleyiş sürecinde şirketlerin dikkatli davranmalarını ve gerekli önlemleri almalarını öneriyor.

Komtera Teknoloji Hakkında:

Komtera Teknoloji, 20 yılı aşkın tecrübesiyle, bilginin güvenliği ve gizliliği konusunda mevcut/potansiyel zafiyetleri ve risk/tehdit unsurlarını ortadan kaldırmak üzere alanında uzman bilgi güvenlik çözümleri üreticilerinin distribütörlüğünü yürütmektedir. Bu çözümler birbirleriyle entegre olabilen ve KOBİ’lerden büyük işletmelere kadar farklı ihtiyaçları karşılayabilecek çözümlerdir.

Bu bağlamda Komtera Teknoloji çatısı altında; Firewall, uç nokta güvenliği, web uygulama güvenlik duvarı, mobil cihaz kontrolü, e-posta güvenliği, web güvenliği, saldırı önleme, kimlik yönetimi ve iki faktörlü doğrulama, veri tabanı güvenliği, veri şifreleme, zafiyet yönetimi, kullanıcı denetimi ve kontrolü, veri sızıntısı önleme, ağ erişim kontrolü, güvenlik olay yönetimi gibi farklı çözümler bulunmaktadır.

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları businessworldglobal.com'a aittir, haberleri kopyalamayınız.

[reklam]