Business World Global

“2025 yılında iş arkadaşımız yapay zeka olacak”

“2025 yılında iş arkadaşımız yapay zeka olacak”
31 Ocak 2023 - 14:27

Softtech’in her yıl alanında uzman isimlerin öngörüleriyle hazırladığı Teknoloji Raporu’nun altıncısı yayımlandı. Raporda yer alan Teknoloji Radarı’na göre; yapay zeka pek çok işi üstlenebilecek bir “iş arkadaşı” niteliğiyle 2025’e kadar hayatımızda daha fazla yer kaplayacak. Metaverse, blockchain, artırılmış gerçeklik ve sürdürülebilirlik konuları da 2023’te gündemde kalmaya devam edecek.  

Softtech tarafından hazırlanan ve geleceğin teknolojilerini mercek altına alan “2023 Teknoloji Raporu” kriz dönemlerinde teknolojilerin sektörlere ve insanlara neler getireceğini, alanında uzman isimlerin makaleleriyle masaya yatırıyor. Raporun en dikkat çeken bölümü olan Teknoloji Radarı’na göre 2025 yılına kadar yapay zeka iş arkadaşları yaygınlaşmış olacak ve hayatımızda daha fazla yer tutacak. Teknoloji Radarı’na giren diğer önemli başlıklardan Çalışansız Organizasyonlar, Yapay Zeka Meslek Uzmanları, Dijital Finans, İnsansı Yapay Zeka, Artırılmış İnsan ve İnsan Ömrü, Dijital Gerçeklik ve Giyilebilir Görünmez Teknoloji de teknoloji gündeminde yer tutmayı sürdürecek.

Rapor ile ilgili bu senenin yeniliği ise herkes tarafından erişilebilir olması adına tüm makalelerin Softtechli gönüllüler tarafından seslendirilmesi oldu. Bu sayede, sesli makaleler ile görme engelli bireyler de raporu takip edebilecek.

“Dijital dönüşümde yol kat etmiş firmalar krizlerden daha güçlü çıkacak”

Rapora ilişkin değerlendirmelerini aktaran Softtech Genel Müdürü M. Bülent Özçengel, “Her yıl olduğu gibi Teknoloji Raporumuzu bir kez daha gururla okuyucularımızla buluşturuyoruz. 2023 yılına ekonomik durgunluk beklentileri ile girsek de elimizde bunu fırsata çevirecek güç ve teknolojiler bulunuyor. Raporda öne çıkan yapay zeka, dijital finans, girişimcilik ve inovasyon ile sürdürülebilirlik konuları kapsamında geleceğin teknolojilerini bugünün perspektifiyle ele alıyoruz. Geleceğe büyük bir hızla yaklaşırken finans, sağlık, sürdürülebilirlik ve daha pek çok alanda yeni teknolojilere uyum sağlayan şirketlerin ayakta kalacağını, benzer şekilde kriz dönemlerinde de teknolojiye yatırım yapan, dijital dönüşümde yol kat etmiş firmaların krizlerden daha güçlü çıkacağını görüyoruz. Bu sene Teknoloji Raporu’muzda önemli bir yeniliğe giderek, makaleleri seslendirdik. Herkes için daha erişilebilir, daha kapsayıcı olmak, daha fazla kişiye ulaşmak adına raporumuzun sesli versiyonunu yayınlıyoruz. Raporun geleceğin teknolojilerine ilgi duyanlar için bir başvuru kaynağı olacağına inanıyor, makaleleriyle rapora katkı sağlayan tüm konuk yazarlarımıza ve gönüllülük esasıyla makaleleri seslendiren tüm ekip arkadaşlarıma içten teşekkürlerimi iletiyorum” ifadelerini kullandı.

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları businessworldglobal.com'a aittir, haberleri kopyalamayınız.