Business World Global

2021 toparlanma yılı olacak

2021 toparlanma yılı olacak
26 Kasım 2020 - 8:17

Salgın bizlere bir kez daha dijitalleşmenin önemini anlatırken, rentacar sektörünün de bu yeni normal iş hayatında ayakta kalabilmesinin dijitalden geçtiğini anımsattı.

Türkiye de araç kiralama sektörü ülke ekonomisinde önemli rol oynayan sektörlerden biridir. Yarattığı istihdam, otomotiv satışlarındaki etkisi, şirket çalışanlarına ve bireysel tüketicilere sunduğu çözümlerle, hayatımızda önemli bir yer edinmiştir. Bu denli önemli olan rentacar ile ilgili, sektörün önemli aktörlerinden olan LeasePlan Türkiye Genel Müdürü Turkay Oktay ile, rentacar sektörünün 2020 yılında yaşadıkları, alınan önlemler ve 2021 planları üzerine konuştuk.

2020 yılını elbette pandemiden bahsetmeden değerlendirmek imkansız. Karantina uygulamaları, mümkün olan işlerde uzaktan çalışma, toplu taşımadan uzaklaşma, hijyen endişeleri kiralama sektörünü etkileyen faktörlerin başında geldi pandemi süresince. Sektör için yarı yıl sonuçlarına baktığımızda Türkiye kiralama sektörünün %8,2 küçüldüğünü görüyoruz.

LeasePlan Türkiye olarak; bu sene filo kiralama sektör ortalamasının tersine seneyi az da olsa büyüyerek kapatacağımızı öngörüyoruz. Pandemi etkilerinin en yoğun görüldüğü aylarda müşteri ve kullanıcı ihtiyaçlarına odaklanmaya devam edip değişen alışkanlıklara özel çözümler üretmeyi hedefledik. Örneğin 2012 yılında Türkiye’nin ilk online filo kiralama sitesi olarak hayata geçirdiğimiz ve geçtiğimiz seneler boyunca kullanıcı ihtiyaçları doğrultusunda sürekli geliştirmeye devam ettiğimiz tiklakirala.com sitemizi yepyeni bir kullanıcı deneyimi ve ön yüzü ile Haziran ayında tekrar lanse ettik. Burada yaptığımız analizin doğruluğunu da 3 aydan az bir sürede yenilenen web sitesi üzerinden gerçekleştirdiğimiz 2000 adedin üzerinde 0 km ve ikinci el kiralama siparişi ile teyit etmiş olduk. Pandemi her alanda olduğu gibi filo kiralamada da dijitalleşmenin büyük bir hızlandırıcısı oldu diyebiliriz, özellikle de alt yapısı bu yolculuğa hazır olan şirketler için. 2020’de markalarla yaptığımız iş ortaklıklarımıza yenilerini ekledik. Sektörde bir ilk olarak 2 sene önce sunmaya başladığımız ikinci el kiralamaya daha da ağırlık verdik.

Dijitalleşme ile ilgili yatırımlar devam edecek

2021 yılına sektör açısından toparlanma yılı olarak bakıyoruz. 2020 yılı araç bulunurluğu bakımından sektörün zorlandığı bir yıl oldu. Pandemi sebebiyle üretime ara veren ya da kapasite düşüren fabrikalar, aksayan ithalatlar, gelen araçların perakendeye yönlendirilmesi gibi faktörler bunun başlıca sebepleriydi. Özellikle ilk çeyrek sonrası sektörün araç bulunurluğu bakımından eski günlere dönmesini bekliyoruz.  Salgın öncesi de hayatımızın bir parçası olan sahiplik yerine kullanım ana akımı değişmeyeceğini öngörüyoruz, bireyler ve kurumlar sahiplikten uzaklaşmaya, ihtiyaçları kadar kullanmaya ve kiralamaya devam edecekler. Pandemi etkileri ile dijitalleşmede çağ atlayan tüm sektörlerde olduğu gibi filo kiralama sektöründe de bu alandaki yatırımlar devam edecek.

 

Haber; Efe Gökçe / [email protected]

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları businessworldglobal.com'a aittir, haberleri kopyalamayınız.